Pred formalan početak ponovljenog suđenja vlasniku Delta holdinga Miroslavu Miškoviću i njegovom sinu Marku zbog sumnje da su utajili porez po odbitku od kapitalnog dobitka iz poslovanja putarskih preduzeća, kao i optuženima za oštećenje kruševačke fabrike maziva (FAM), branioci Miškovića tražili su da se njihovim klijentima razdvoji postupak.
Branilac Miroslava Miškovića, advokat Zdenko Tomanović, tražio je da se suđenje njegovom branjeniku razdvoji od postupka za FAM, jer sa njim nema nikakve veze, a tokođe jer i djelo za koje mu se sudi nije u nadležnosti Posebnog odjeljenja Višeg suda u Beogradu (Specijalnog suda), već osnovnog suda.
Njegovom predlogu pridružio se i branilac Marka Miškovića, advokat Branislav Tapušković, kao i advokati ostalih optuženih za pomaganje Marku u utaji poreza.
Mišković je apelovao na Tužilaštvo za organizovani kriminal i Specijalni sud da odustanu od optužnice protiv njega kojom se tereti za utaju poreza, kako ne bi pravili dalju štetu državi Srbiji.
– Želim da uputim molbu tužilaštvu i vama da ne pravite štetu državi Srbiji, a šteta postaje sve veća. Zašto hoćete da prekršite zakon...”– naveo je Mišković, nakon čega ga je prekinula sudija Maja Ilić i podsjetila da o kršenju zakona ima ko da vodi računa.
On je, takođe, rekao da se mnogo loše os,eća od trenutka od kada je ušao u Specijalni sud i naveo da može da prekine suđenje u svakom trenutku odlaskom kod ljekara.
Mišković smatra da nije ni korektno ni ljudski da po cio dan sjedi u sudu i sluša proces za FAM, sa kojim nema veze.
Miroslavu i Marku Miškoviću se stavlja na teret djelo poreska utaja izvršena pomaganjem, odnosno poreska utaja za koje je zaprijećena od jedne do 10 godina zatvora.
Sud je još početkom oktobra odbio predlog branilaca Miškovića da im se slučaj „spusti” u osnovni sud, i donijelo odluku da se ovaj postupak vodi u jedinstvenom postupku.
Tomanović je, takođe, predložio sudskom vijeću da odloži jučerašnji pretres i da na njega pozove predstavnika kiparskog preduzeća „Hemslejd”, od kojeg, kako je naveo, „dolazi u obzir oduzimanje imovine”.
Zbog optužbi za pomaganje Marku Miškoviću da utaji porez od oko 320,3 miliona dinara suđenje se ponavlja i prema Živojinu Petroviću i Jadranki Bardić.
U ovom procesu ponovo se sudi i vlasniku Nibens grupe Milu Đuraškoviću, takođe zbog utaje poreza, kao i zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio kruševački FAM (fabrika maziva).
Đurašković je prvooptuženi u ovom procesu, a poslije slijede njegovi saradnici, dok su Miškovići navedeni u optužnici nakon njih.
Suđenje im se ponavlja po nalogu Apelacionog suda u Beogradu, koji je u septembru ukinio prvostepenu presudu kojom su Miškovići i Đurašković bili osuđeni za poresku utaju i naložio da im se suđenje ponovi za to djelo, a Đuraškoviću i njegovim saradnicima i za zloupotrebe sa kruševačkom Fabrikom maziva (FAM).
Marko Mišković i Milo Đurašković se terete za utaju poreza po odbitku za koje je zaprijećena kazna od 1 do 10 godina zatvora, a ista kazna je zaprijećena i za pomagače.
Đurašković se tereti i za zloupotrebu položaja odgovornog lica zbog oštećenja FAM-a, a za isto djelo su optuženi i njegovi saradnici Dejan Jeftić, Risto Ristić, Boro Jelić, Branislav Jovanović, Ljiljana Kostić i Srđan Filipović.
Protiv Miškovića, Đuraškovića, kao i još osam optuženih, krivični postupak je pokrenut krajem 2012. godine zbog sumnje da su oštetili putarska preduzeća za više miliona eura.
Tada su bili uhapšeni i poslije višemjesečnog boravka u pritvoru pušteni da se brane sa slobode, pošto su položili višemilionska jemstva u evrima, a pasoši su im i dalje u sudskom depozitu i ne mogu da napuste boravište bez odobrenja suda.