Š
panski ambasador u NATO-u ignorisao je jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova u bazi Kfora u Dragodanu, u Prištini. Postavio je uslove u vezi sa tim kako da kosovske institucije budu predstavljene na sastanku sa ambasadorima NATO-a.
Iako predstavnici privremenih institucija u Prištini polažu velike nade u pomoć NATO-a u formiranju tzv. Vojske Kosova, zahvaljujući zemljama-članicama Alijanse koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine, ta ideja je daleko od realizacije.
Tome u prilog govore dešavanja na sastanku koji je bio u petak u Prištini, prilikom posjete zamjenice generalnog sekretara NATO Rouz Gotemeler.
Ramuš Haradinaj je u petak odbio sastanak, a potom i da učestvuje na zajedničkoj konferenciji sa visokim zvaničnicima NATO-a, u štabu Kfora u Prištini. To se dogodilo nakon što kosovski premijer nije prihvatio uslove koje je nametnuo španski ambasador u Sjevernoatlantskom savezu.
Istog dana kada se Španija suočila sa proglašenjem nezavisnosti Katalonije, predstavnik Španije, tačnije španski ambasador u NATO-u, ignorisao je jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova u bazi Kfora u Dragodanu, u Prištini. Postavio je uslove u vezi sa tim kako da kosovske institucije budu predstavljene na sastanku sa ambasadorima NATO-a.
Španski ambasador je zatražio od predstavnika kosovske države da se na sastanku ne predstavljaju funkcijama koje obavljaju. On je zatražio da se Ramuš Haradinaj ne predstavlja kao premijer. Pored toga, on je tražio od ministra i zamjenika ministra Kosovskih bezbjednosnih snaga da se ne predstavljaju titulama i da se pojave bez uniformi, jer Španija ne priznaje nezavisnost Kosova i stoga ove ličnosti za njih nemaju zvaničan status.
Izvori Ekspresa naveli su da je na ovu situaciju reagovao Haradinaj i čak nakon pregovora sa učesnicima delegacije nije prihvatio da prisustvuje sastanku.
Takođe je otkazao sastanak sa delegacijom koju je predvodila zamjenica generalnog sekretara NATO-a Rouz Gotemeler i konferenciju za štampu.
Gotemeler se u petak sastala sa Hašimom Tačijem, dok su samo dva ambasadora – američki i britanski – došli na sastanak sa Tačijem i Haradinajem u zgradi kosovskih institucija.
Delegaciju NATO-a vodila je zamjenica generalnog sekretara NATO-a Rouz Gotemeler. Ona se kosovskim zvaničnicima obraćala samo ličnim imenima, bez pominjanja pozicija, vodeći računa da ništa ne prejudicira o državnosti Kosova.
Ova pozicija NATO-a je posledica nepriznavanja Kosova od strane četiri države članice, od ukupno 29 zemalja u vojnom savezu. Dakle, drugi čovjek NATO-a Tačiju se nije obraćala njegovim zvanjem, već samo sa gospodine Tači.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.