Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je juče da je zadovoljan što će startovati unutrašnji dijalog o Kosovu. Kako je istakao, vrijeme je da se ,,oslobodimo naših mitova, kao i laži da je sve na Kosovu naše, ali i da tamo nema ništa naše".
Vučić je, na konferenciji za novinare nakon susreta sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, poručio da postoji samo jedno međunarodno pravo, koje ne može da se krši i gazi, a da je međunarodna zajednica pokazala licemerje braneći ga u slučaju Katalonije, a kršeći u slučaju Kosova.
-Koliko god smo na strani Španije, koja je pokazala iskreno prijateljstvo sa Srbijom, iz svojih razloga kao što su Katalonija ili Baskija, ali je za razliku od drugih to pokazala, znam da je svakom Srbinu teško da gleda bučno licemjerje svakog dana o poštovanju teritorijalnog integriteta. O njihovom licemjerju mogao bih deceniju da pričam i deceniju da pišem, ali šta Srbija ima od toga? Zato sam zadovoljan što ćemo krenuti u razgovore, da se oslobodimo naših mitova, kao i laži da je sve na Kosovu naše, ali i laži da tamo nema ništa naše - rekao je Vučić.
Istakao je da se mora graditi mir i shvatiti da je Srba na Kosovu i Metohiji šest do osam odsto, a ne 80 procenata. Poručio je da nema ništa od protjerivanja Albanca i da je neophodan racionalni pristup.
Predsjednik Srbije istakao je da Srbija neće podržati stvaranje kosovske vojske, a sumnja da je moguće da će Srpska lista glasati za tu vojsku.
Istakao je da je Dodika želio da upozna s događanjima vezanim za Srbiju i da, kako je rekao, objasni kakva je ,,histerija nastala i kakva se medijska kampanja u dijelu javnosti vodi pod uticajem spolja protiv Srpske liste i naših interesa na KiM''.
-Postoji veliki pritisak da se oslabi Srbija. Nekima ne pada teško što je kosovski predsjednik Hašim Tači pao na izborima, već je problem što su se Srbi pokazali kao čvrst faktor, koji ne može lako da se sruši medijskim manipulacijama i lažima, koji se po prvi put ponašaju onako kako su se ponašali Albanci u bivšoj Jugoslaviji, čvrsto, tvrdo, sa jasnom vizijom kako da sačuvaju sebe i obezbijede budućnost za svoju djecu. Upravo zato je ubjedljiv trijumf Srpske liste- istakao je Vučić.
Predsjednik RS Milorad Dodik rekao je na konferenciji za novinare da je i RS podržala Srpsku listu na lokalnim izborima na Kosovu i Metohiji zato što je politička borba način da se obezbijede status i prava Srba na KiM.
-I zato što vidim da je Srbija danas na KiM prisutnija kroz podršku Srpskoj listi i našem narodu iz Beograda, nego što je bila u momentu proglašenja navodne nezavisnosti. Ja sam tada bio ovdje na protestnom skupu i očekivao sam da će Srbija reagovati, a nije- rekao je Dodik.
Istakao je da će Republika Srpska pratiti stavove Srbije, kao što je to i dosad činila.
Dodik je podsjetio da Srpska nije dala saglasnost da BiH prizna Kosovo i dodao da će taj stav i zadržati.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik održali su juče sastanak u Predsjedništvu Srbije, na kom su razgovarali o više važnih tema – razgraničenju Srbije i BiH, deklaraciji o očuvanju srpskog nacionalnog identiteta, infrastrukturnim projektima...
Vučić je nakon sastanka rekao da je komisija iz Srbije počela da radi na predlogu o ustanovljenju ili potpunom razgraničenju između Srbije i BiH.
-Nadamo se da ćemo imati te predloge u najkraćem mogućem periodu, da do kraja godine utvrdimo granicu između dvije zemlje- rekao je Vučić, navodeći da će Srbija pokušati da da konstruktivne predloge, a da ne naudi interesima srpskog i drugih naroda u BiH.
Istakao je i da je zamolio Dodika da učini sve za brži put BiH u EU, jer je to važno za region.
Predsjednik RS je rekao da mu je važno da Vučić zna za probleme u RS.
-Dejton je oskrnavljen, promijenjena je suština. Zato BiH ne može da bude održiva, jer je eksperiment stranaca. Međunarodni faktor se ponaša dvolično. BiH može da funkcioniše samo na osnovu Dejtonskog sporazuma, i to je prihvatljivo, sve ostalo nije, rekao je Dodik, navodeći da se RS zalaže za dijalog.
Dodik je istakao da je zadovoljan činjenicom da se nastavlja rad na deklaraciji o opstanku srpskog naroda.
Naveo je da se prvi nacrt tog dokumenta očekuje do polovine sledećeg mjeseca, te da će se potom sastati svi učesnici na nivou radne grupe za izradu deklaracije, da bi finalizirali proceduru i uputili dokument u javnost.
Izrazio je zadovoljstvo što je Republika Srpska uključena u taj projekat, odnosno u pisanje deklaracije koja će doprinijeti očuvanju srpskog nacionalnog interesa u regionu.
Predsjednik Republike Srpske ističe da nema problem sa stavom Srbije o podršci teritorijalnom integritetu BiH, jer taj stav nije suprotan onome za šta se i RS zalaže, a to je poštovanje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma.
Drugo su, ističe, unutrašnji odnosi u BiH i dodaje da će ti odnosi "ako se ovako budu gradili" dovesti do toga da će ,,BiH biti propala država i da neće postojati''.
-To je moj stav i tu nema ništa novo u tom pogledu i ne vidim suprotstavljene stavove. Srbija kao odgovorna zemlja koja je garant Dejtona i danas je glavni faktor regionalnog mira i stabilnosti i ne može ni da ima drugačiji stav- rekao je Dodik.
Poručio je da RS nije usmjerena na bilo kakvu destabilizaciju, već da hoće da se poštuje Ustav, a ne nametnute odluke visokih predstavnika.
-To je razlika. Dok je intervencionizma stranaca, nema BiH, Bosna može samo da živi na bazičnom dogovoru unutrašnjih faktora koji je čine, a ona je sastavljena od dva entiteta i tri naroda. Tako sastavljena, BiH nama ne predstavlja problem- istakao je Dodik.M.Nj.-(RTS)
Kad je zakucalo kod njih, ne znaju šta će
Dodik je ocijenio da je proglašenje nezavisnosti Katalonije zanimljiv slučaj, od kojeg se neki tresu, i da takođe pokazuje nedoslednost međunarodne zajednice.
Ukazao je da na tu situaciju gleda kao na nešto što su neki ,,nadobudni zakuvali", a da je sve počelo s Kosovom.
-Kada je zakucalo kod njihove kuće, ne znaju šta da rade- rekao je Dodik.
Deklaracija za očuvanje srpskog identiteta
Vučić je rekao da je sa Dodikom razgovarao o deklaraciji za očuvanje srpskog identiteta.
-Razgovarali smo o deklaraciji kao opštem pravnom aktu, koja treba da bude važan kamen u našem budućem djelovanju i mi smo sastavili tim naših ljudi koji treba na tome da rade. Tu su prof. dr Ljiljana Marković, dekan Filološkog fakulteta, Sima Avramović, dekan Pravnog fakulteta, Mirko Vasiljević, redovni profesor Pravnog fakulteta i Dragan Stanić, predsjednik Matice Srpske. Imaćemo još neke lingviste koji će zajedno da rade na tom tekstu- istakao je predsjednik Srbije.
Deklaracija će, prema ranijim najavama, obuhvatiti pravo na upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, zatim pravo na izučavanje i njegovanje srpske kulture, pravo izučavanja srpske istorije i njegovanje srpske slobodarske tradicije, očuvanje nacionalne geografije, pravo na očuvanje i zaštitu srpskog kulturno-istorijskog nasleđa i pravo na informisanje na srpskom jeziku.