Podržaću premijera koji je moralan i stručan * Koncesionar pritiska, institucije ćute * „Ne damo Crnu Goru”: Krivokapića za mandatara * I Blažo ne da državu * Članovi NKT-a da podnesu ostavke * Na naplatu stiže 15 miliona eura * Pokazali smo pravu energiju

- Osim ekonomske krize koja nas očekuje kao posledica virusa korona, ali i ogromne prezaduženosti, jedan od ključnih izazova za novu vlast će svakako biti borba protiv korupcije i organizovanog kriminala

-Glupane, nismo mi u tom vicu.

Jednog lijepog aprilskog dana mali Perica ulijeće u kuću i kaže:
- Mama! Drug mi je razbio flašu o glavu! - JUUUUU, sine!
- Apri-li-li-li-li! Nije flašu nego ciglu!

Sport - datum: 2020-09-06 NA STARTU LIGE NACIJA CRNA GORA SA 2:0 POBIJEDILA KIPAR U NIOKOZIJI
Slavlje crnogorskih fudbalera Jovetić potvrdio klasu i donio tri boda Najbolji crnogorski fudbaler ušao na teren u 46. minutu, najprije pogodio prečku, a potom postigao dva gola. Dobra partija Hakšabanovića, Raspopovića i Vujačića. Takmičenje u Ligi nacija crveni nastavljaju u utorak uveče gostovanjem u Luksemburgu
Nakon skoro dvije godine posta u zvaničnim utakmicama, fudbalska reprezentacija Crne Gore zabilježila je pobjedu. Na otvaranju drugog izdanja Lige nacija, crveni su na gostovanju u Nikoziji potpuno zasluženo pobijedili Kipar sa 2:0. Odigrali su Stefan Savić i drugovi dobar meč, imali nekoliko prilika od kojih su dvije uspjeli da pretvore u golove i na svoj konto upišu bodove. Ali, mora se istaći partija Stevana Jovetića i njegov fenomenalan povratak Stevana Jovetića. Pokazao je koliko znači za ovaj tim, postigao je oba gola, pogodio prečku... Jednostavno, bio je sinoć i Nikoziji čovjek odluke.

-Ako kažem da je Stevan Jovetić vrhunski igrač, neću reći ništa novo. Nažalost, nismo ga imali odavno, zbog povreda. On je važan kao igrač, ali možda još važniji i kao čovjek, kao neko ko pokreće grupu. Mi smo sa njim dobili mnogo i na terenu i van njega - rekao je selektor Crne Gore Faruk Hadžibegić nakon utakmice i dodao: -Zadovoljan sam kompletnim timom, koji je bio ovdje. Imali smo sjajan ambijent, shvatili smo ozbiljnost situacije. Insistiram na tome, na kolektivu. Mislim da smo odigrali ozbiljno, iako smo imali određene probleme zbog umora. Ali, ozbiljnost i disciplina - to je nešto što treba da nas vodi i ubuduće. Ispoštovali smo i dres, i navijače, i sve ljude koji nas prate.​

Oštećeni za penal u finišu prvog dijela

Izabranici Faruka Hadžibegića su privi dio meča odigrali dobro. Rivala su držali daleko od svog gola, a u ofanzivi uspjeli su da stvore nekoliko prilika iz kojih su mogli do pogotka. A sve je počelo i 10. minutu, kada je Sead Hakšabanović sa lijeve strane centrirao, a Fatos Bećiraj sa tri-četiri metra loptu poslao pored stative. Pet minuta kasnije crveni su ponovo zaprijetili. Korner je izveo Hakšabanović, a Marko Bakić na drugoj stativi slabo zahvatio loptu. Jedini pravi pokušaj u prvbom poluvremenu, Kiprani su imali u 18. minutu. Cionis je nakon jedne lijepe akcije svoga tima zahvatio loptu sa dvadesetak metara, ali je golman Milan Mijatović bio siguran. Crnogorski fudbaleri su u 34. minutu izveli dobar kontranapad. Povukao ga je Nebojša Kosović, a onda loptu na lijevu stranu proslijedio za Hakšabanovića. Najbolji u redovima crvenih u ovom periodu meča, prevario je jednog čuvara, a potom odlično šutirao. Međutim, golman domaće selekcije je loptu skrfenuo u korner. Crna Gora je, u samom finišu prvog poluvremena, oštećena za jedanaesterac. Karo je u duelu sa Bećirajem loptu zaustavio rukom, ali se pištaljka njemačkog arbitra Osmersa nije čula.

Prečka, pa dva gola

Selektor crvenih Faruk Hadžibegić na poluvremenu je napravio pravi potez. U svlačionici je ostavio Bećiraja, a na teren poslao Stevana Jovetića, koji se nakon skoro dvije godine vratio u nacionalni tim. I to je naravno dalo rezultat, jer se još jednom vidjelo koliko ovaj fudbaler znači za reprezentaciju. Napadač Monaka je bio čovjek odluke, jer za petnaestak minuta postigao dva gola. Igrao se 54. minut kada je Jovetić sa nešto više od dvadesetak metara izveo slobodan udarac i uzdrmao prečku gola Kiprana. Ali, šest minuta kasnije za domaću selekciju nije bilo spasa. Hakšabanović je na lijevoj strani ubacio loptu za Momčila Raspopovića. Na ovom susretu lijevi bek crvenih, pravovremeno je asistirao Jovetiću, koji je sa pet-šest metara matirao golmana Kirjakidisa. Kiprani su u 70. minutu mogli da se vrate u meč. Nakon greške Bakića, domaći su se našli u stopostotnoj prilici, međutim, udarac Ciomisa iz povoljne pozicije nije bio precizan. A onda je, tri minuta kasnije, Crna Gora riješila meč. Ponovo je Hakšabanović počeo akciju, doložio je loptu za Jovetića, koji se sa dvadesetak metara odlučio na udarac. Na putu ka golu lopta je zakačila Karoa, promijenila smjer i završila u mreži. Bio je to 26. Stevanov pogodak u dresu reprezentacije Crne Gore i gol koji je potvrdio prvi trijumf crvenih u drugom izdanju Lige nacija. Do kraja su Hadžibegićevi izabranici rutinski odradili posao i proslavili prvi trijumf u ovom ciklusu.

-Ne bih da upadnem u zamku poslije jedne pobjede, protiv Kipra, iako je bilo mnogo dobrih stvari. Ima i nekih koje moramo da popravimo. Kad budemo u grupi B, onda možemo da kažemo da smo napravili iskorak. Mi smo u grupi u kojoj sve četiri ekipe žele da idu u viši rang. Kao fudbalska nacija moramo da imamo takve ciljeve, želimo da pobjeđujemo, ali respektujemo sve rivale - istakao je Hadžibegić.

Takmičenje u Ligi nacija Crna Gora nastavlja već u utorak, kada će od 20:45 sati igrati protiv Luksemburga, takođe u gostima.

Dejan Panić

Kipar - Crna Gora 0:2 (0:0)
Stadion: „GSP“ u Nikoziji. Igrano bez prisustva gledalaca. Sudija: Harm Osmers (Njemačka). Pomoćnici: Kristian Gitelman (Njemačka) i Robert Kempter (Njemačka). Strijelac: Jovetić u 60. i 73. minutu. Žuti kartoni: Antoniu, Ilia, Sotiru (Kipar), Bakić, Savić, Boljević, Šćekić (Crna Gora).

KIPAR: Kirjakidis, Antoniu, Laifis, Karo, Viler, Kastanos, Kusulos, Cioni (od 85. Avram), Pitas, Kristofi (od 63. Loizu), Ilia (od 79. Sotiru).

CRNA GORA: Mijatović, Marušić, Savić, Vukčević (od 75. Šćekić), Raspopović, Vukčević, Kosović (od 57. Islamović), Hakšabanović, Bakić, Boljević, Bećiraj (od 46. Jovetić).

Nema euforije, Liga tek počela
Junak pobjede u Nikoziji, Stevan Jovetić, kazao je nakon utakmice da je osjećaj igrati za nacionalni tim nakonskoro dvije godine prelijep.

-Ovo je bila bitna utakmica, jer je svaki početak težak, ali mislim da smo generalno igrali dobro, čak i u prvom dijelu je to bilo dobro. U svakom slučaju, najvažnije je da smo Ligu nacija počeli sa tri boda – kazao je nakon utakmice Stevan Jovetić.

Koliko vam znači ova pobjeda, posebno nakon lošeg ciklusa kvalifikacija koji je za nama?

-Pobjeda znači puno, jer je prva utakmica u novom ciklusu, a uz to je izvojevana u gostima. Možemo malo da slavimo, ali moramo odmah da se okrenemo narednoj utakmici. Ovo je prva, a imamo ih šest. Tek smo počeli, nema euforije, moramo da budemo na zemlji i da se spremimo za novu utakmicu. Mislim da je Luksemburg ozbiljan protivnik, nekoliko poslednjih utakmica nemaju poraz, a sinoć su dobili Azerbejdžan u Bakuu. Ozbiljno moramo da pristupimo utakmici ako želimo pozitivan rezultat.

Jovetić nije želio da se bavi kalkulacijama kada je u pitanju rasplet u ovoj grupi.

-Ne želim da pravim kalkulacije i pričam unaprijed, jer nam to nikada nije donijelo dobro. Idemo utakmicu po utakmicu, da probamo da pobijedimo što više i da na kraju svodimo račune - poručio je Jovetić.

Islamović: Prezadovoljan sam
U dresu repezentacije Crne Gore sinoć je debitovao Dino Islamović. Nakon meča nije ktio zadovoljstvo što je dobio priliku da bude dio nacionalnog tima.

-Ponosam sam što sam debitovao za reprezentaciju Crne Gore – bile su prve riječe napadača Rozenborga Dina Islamovića: - Mislim da je utakmica bila dobra, dali smo dva gola u drugom poluvremenu i zasluženo pobijedili. Zadovoljan sam svojim debijem, svi su me lijepo prihvatili. Nadam se da će u budućnosti biti bolje, imamo kvalitet da budemo prvi u grupi.

Vukčević: Stevan pokazao koliko znači
Nakon meča u Nikoziji, zadovoljan je bio i Nikola Vukčević. Vezista Levantea je kazao:
-Nakon dugo vremena smo osvojili tri boda u takmičarskom meču. Pobjeda je zaslužema, od prvog minuta smo kontrolisali utakmicu, stvorili nekoliko prilika. Ali, trenutak koji je odlučio meč je ulazak Stevana Jovetića na teren. Opet je tu sa nama i pokazao je koliko znači za reprezentaciju. Iz svog iskustva mogu da kažem da kada imam njega ispred sebe, to bi daje veliko samopouzdanje. Jer, ako nemam kome loptu da proslijedim, tražim njega. Jedina mana su te povrede koje je imao, ali se nadam da je sa time završio i da će što više vremena provoditi sa nama. Sa njim i Savićem, Crna Gora je potpuno drugačiji tim – istakao je Nikola Vukčević, vezista crvenih.

Pobjeda Luksemburga
U drugom meču grupe 1 u C Ligi nacija, Luksemburg je nakon preokreta sa 2:1 savladao Azerbejdžan u Bakuu. Domaćin je poveo u 43. minutu golom Šejdaeva, a preokret je uslijedio u nastavku susreta. Krivotsjuk je autogolom u 48. minuti rezultat vratio u egal, a tri boda gostima donio je Rodrigez, pogotkom sa bijele tačke u 72. minutu.

Dabanović sudi u Izraelu
Sudijski komitet Evropske fudbalske federacije (UEFA) delegirao je crnogorski sudijski tim koji predvodi Nikola Dabanović za dijeljenje pravde na utakmici drugog kola grupe B1 UEFA Lige nacija između Izraela i Slovačke. Crnogorskom internacionalcu na stadionu „Netanja“ asistiraće Milutin Đukić i Vladan Todorović, dok će ulogu četvrtog sudije obavljati Milovan Milačić. Njihov učinak na meču UEFA Lige nacija ocjenjivaće Levan Paniašvili, posmatrač suđenja koji dolazi iz Gruzije.
Utakmica između Izraela i Slovačke igra se u ponedjeljak, 7. septembra na „Netanja“ stadionu sa početkom u 21:45 časova po lokalnom vremenu. Inače, ovaj meč biće prvi u UEFA reprezentativnim i klupskim takmičenjima u sezoni 2020/21 za Nikolu Dabanovića i njegov sudijski tim.