Rasplet u kvalifikacijama za EURO 2016. koji slijedi početkom narednog mjeseca će biti veoma zanimljiv, ali je sigurno da će u Francuskoj biti selekcija koje rijetko imaju priliku da se takmiče protiv evropskih fudbalskih velesila.
Fudbaleri Islanda napravili su jedno od najvećih iznenađenje u kvalifikacijama. Ostrvljani su u oba meča bili bolji od trećeplasirane reprezentacije svijeta Holandije, koju su savladali prvi put u svojoj istoriji.
Pogledom na trenutno stanje u grupama, uoči sinoćnjih utakmica osme runde u grupama C, E i G, dominiraju reprezentacije od kojih se nije očekivalo da će se boriti za sam vrh i plasman na elitno takmičenje, a kako stvari sada stoje, na EURO će igrati čak pet debitanata, dok još nekoliko konkuriše za baraž. Onog momenta kada je evropska fudbalska asocijacija (UEFA) donijela odluku da na kontinentalnoj smotri učestvuju 24 reprezentacije od 53, kvalifikacije su izgubile smisao, jer praktično do kontinentalne smotri stižu svi osim selekcija koje su uvijek služile kao „topovska hrana” i koje su ih u prošlosti obično završavale sa nulom.
U grupi A, Island i Češka su već izborili plasman u Francusku, a bez ikakvih šansi za direktan plasman ostala je Holandija, koja bi mogli ostati i bez dodatnih kvalifikacija, s obzirom da dva kola prije kraja, ima dva boda zaostatka za trećeplasiranom Turskom.
Grupa B je malo komplikovanija, iako su selekcije Velsa i Belgije pred ciljem, a u poslednja dva kola će se za baraž boriti reprezentacije Bosne i Hercegovine i Izraela, koji ima dva boda više od „zmajeva”.
Za direktan plasman iz grupe D najviše šansi imaju Njemačka i Poljska, kojoj pred poslednje dvije runde kvalifikacija prijeti Republika Irska, ali i Škotska ima neke šanse za dodatno doigravanje.
U jednoj od najslabijih grupa (F) veoma je neizvesna situacija kada je riječ o plasmanu na EURO. Sjeverna Irska i Rumunija su blizu, a u finišu kvalifikacija, makar baraž mogu izboriti Mađarska i Finska.
Italija je zadržala prednost na vrhu tabele grupe H i stigla nadomak direktnog plasmana u Francusku, a Hrvatska je loše odigrala u poslednja dva kola, što je na najbolji način iskoristila Norveška i preskočila tim Nika Kovača na tabeli.
Portugalija je pobjedom u Albaniji najvjerovatnije ovjerila vizu za kontinentalno prvenstvo iz grupe I, a Albancima u oktobru predstoji težak ispit, da savladaju Srbiju kod kuće i priželjkuju poraz Danske u Lisabonu.
Grupa A
Češka 8 6 1 1 16:10 19
Island 8 6 1 1 15:3 19
Turska 8 3 3 2 11:9 12
Holandija 8 3 1 4 13:10 10
Letonija 8 0 4 4 4:16 4
Kazahstan 8 0 2 6 5:16 2
Naredni mečevi: (10.10): Island – Letonija, Kazahstan – Holandija, Češka – Turska. (13.10): Letonija – Kazahstan, Holandija – Češka, Turska – Island.
Grupa B
Vels 8 5 3 0 9:2 18
Belgija 8 5 2 1 17:3 17
Izrael 8 4 1 3 14:9 13
BiH 8 3 2 3 12:10 11
Kipar 8 3 0 5 12:13 9
Andora 8 0 0 8 3:30 0
Naredni mečevi (10.10): Andora – Belgija, BiH – Vels, Izrael – Kipar. (13.10): Belgija – Izrael, Kipar – BiH, Vels – Andora.
Grupa D
Njemačka 8 6 1 1 22:7 19
Poljska 8 5 2 1 29:7 17
R. Irska 8 4 3 1 17:5 15
Škotska 8 3 2 3 14:10 11
Gruzija 8 2 0 6 5:14 6
Gibraltar 8 0 0 8 2:46 0
Naredni mečevi: (08.10): Gruzija – Gibraltar, R. Irska – Njemačka, Škotska – Poljska. (11.10): Njemačka – Gruzija, Gibraltar – Škotska, Poljska – R. Irska.
Grupa F
S. Irska 8 5 2 1 12:6 17
Rumunija 8 4 4 0 7:1 16
Mađarska 8 3 4 1 6:4 13
Finska 8 3 1 4 7:8 10
F. Ostrva 8 2 0 6 5:12 6
Grčka 8 0 2 5 2:8 3
Naredni mečevi: (08.10): Mađarska – F. Ostrva, S. Irska – Grčka, Rumunija – Finska. (11.10): F. Ostrva – Rumunija, Finska – S. Irska, Grčka – Mađarska.
Grupa H
Italija 8 5 3 0 11:5 18
Norveška 8 5 1 2 10:8 16
Hrvatska 8 4 3 1 16:5 15
Bugarska 8 2 2 4 7:9 8
Azerbejdžan 8 1 3 4 6:13 6
Malta 8 0 2 6 3:13 2
Naredni mečevi: (10.10): Azerbejdžan – Italija, Norveška – Malta, Hrvatska – Bugarska. (13.10): Bugarska – Azerbejdžan, Italija – Norveška, Malta – Hrvatska.
Grupa I
Portugalija 6 5 0 1 8:4 15
Danska 7 3 3 1 8:4 12
Albanija 6 3 2 1 7:3 11
Jermenija 7 0 2 5 5:11 2
Srbija 6 1 1 4 5:11 1
Naredni mečevi: (08.10): Albanija – Srbija, Portugalija – Danska. (11.10): Jermenija – Albanija, Srbija – Portugalija.
pripremio: Radovan Papić