Episkop budimljansko-nikšićki i administrator Mitropolije crnogorsko-primorske
Joanikije, služio je sa sveštenomonaštvom i sveštenstvom Svetu arhijerejsku liturgiju u Crkvi Sv. Trojice u Donjem Ostrogu, na dan koji Crkva obilježava kao Odanije Vavedenja Presvete Bogorodice. Vladika Joanikije je sa saslužiteljima služio i 40-dnevni pomen mitropolitu Amfilohiju, stoji na sajtu Radio Svetigore.
Vežući se za Hrista, vežemo se i za izvor svakoga dobra i izvor života, Božije blagodati i milosti, kazao je vladika Joanikije. To naročito treba istaći u ove dane, kada smo u svega desetak dana ostali i bez mitropolita Amfilohija i bez patrijarha Irineja, dodaje on.
Episkop je naglasio da se mitropolit Amfilohije, ne slučajno, pridružio Sv. Petru Cetinjskom i Njegošu, čije je djelo duboko sagledao, u dane kada su se i oni upokojili. A, narod mu je odao počast za ono što je za života učinio za njega i Crkvu, dodaje vladika.
– Mitropolit Amfilohije svojom žrtvom za Crkvu i ljubavlju prema svima ušao je u dušu našeg naroda i ostaće sa nama iako je od nas otišao na nebo. Što kažu, zemlja tuguje, ali se nebo raduje i obogaćuje se. Ali to bogatstvo sa neba silazi stalno na zemlju preko Njegovih svetih, kao što je Sv. Vasilije Ostroški uvijek među nama - rekao je episkop, dodajući da nas primjeri života svetih ljudi ukrepljuju, jesu putokaz. Mitropolit Amfilohije, dodaje, bio je borac od početka do kraja, bez odmora, bez uzmaka, i vojevao je od kad je došao u Crnu Goru do posljednjeg svog izdisaja.
– Vojevao je protiv zla, protiv nepravde, protiv podjela, vojevao oružjem istine, pravde i ljubavi Božije, jevanđeljskim oružjem koje uvijek pobjeđuje - kazao je vladika Joanikije, napominjući da će se o tome tek pričati, izražavajući nadu da će ga Gospod primiti u Njegovo naručje i da će mu dati slobodu da se za nas moli i da nas zastupa svojim molitvama.
PRIREDILA:Ž.J.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.