PLAV – Nacionalni park „Prokletije“ je ove godine poligon za domaće i međunarodne naučno-istraživačke ekspedicije i istraživače. Rukovodstvo parka ove godine, u okviru jednogodišnjeg plana upravljanja, zacrtalo je veliki broj aktivnosti na istraživanju, posmatranju, registrovanju, odnosno, monitoringu biljnog i životinjskog svijeta parka. U parku, a ni u javnom preduzeću nemaju autentičnu bazu i arhivu podataka na osnovu koje bi mogli nastaviti dalja istraživanja.
Smatraju da u procesu proglašenja parka, odnosno Studijom izvodljivosti, nije na pravi način istraženo i evidentirano stvarno stanje biljnog i životinjskog svijeta Prokletija. U dosadašnjim aktivnostima imali su podršku direktorice JP „Nacionalni parkovi Crne Gore“ Azre Vuković, kao i stručnih saradnika.
-Prvi put u okviru regionalnog projekta zaštite prenjskog alpskog daždevnjaka, ove godine Crnu Goru i Prokletije, u potrazi za tom vrstom, posjetili su i istraživači sa sarajevskog univerziteta. Za pomenutu aktivnost istraživanja crnog daždevnjaka najveće zasluge pripadaju stručnoj saradnici Marini Đurović, koja je grupu mladih istraživača i stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Belgije, Holandije i Crne Gore usmjerila na Prokletije. Projekat je vodila Emina Šunje (PMF Sarajevo) u saradnji sa univerzitetom u Anterpenu. Rezultati ovih istraživanja su zaista impozantni, i posebno nas raduju zbog toga što se radilo o grupi mladih istraživača, koji će u svim narednim istraživačkim planovima biti usredsređeni na NP i na prostor Prokletija. Njihove rezultate ćemo koristiti ubuduće kao polaznu osnovu na osnovu koje će se bazirati dalja istraživanja flore i faune ovog prostora. I ovog puta pokazalo se da su Prokeltije još neistraženi i neiscrpni prostor –naveo je Enes Drešković, direktor NP „Prokletije’’.
Emina Šunje, asistent na PMF-u u Sarajevu, istakla je da prvi put, u okviru regionalnog projekta „Zaštite prenjskog alpskog daždevnjaka“, posjećuju Crnu Goru i prelijepe Prokletije u potrazi za prenjskim crnim (alpskim) daždevnjakom.
-U NP ‘’Prokletije’’ boravili smo četiri dana na lokalitetu Bogićevica. Prikupili smo uzorke potrebne za istraživanje. Našli smo zdravu populaciju prenjskog alpskog daždevnjaka i prikupili 50 jedinki nakon blage kiše koja je potjerala ove male crne zmajeve van svojih skrovišta ispod zemlje i iz pukotina stijena. Od jedinki smo uzeli dio repića za DNK analizu i prikupili toksine iz njihovih glavenih žlijezda. Sve su jedinke premjerene i uslikane, a u okviru prehrambene studije, isprali smo im i želuce. Naglašavamo da nismo usmrtili niti jednu jedinku i da smo ih vratili u njihovo prirodno stanište nakon obavljenog posla. Područje Bogićevice se pokazalo kao pravo prirodno blago i neistraženi resurs. Naišli smo na mnoge neobične, nesvakidašnje biološke fenomene. Duž cijelog areala prenjskog daždevnjaka, od Hrvatske preko Bosne i Hercegovine, pa sve do Crne Gore, Prokletije su izgleda jedino mjesto gdje se alpski daždevnjak susreće s običnim daždevnjakom i mjesto gdje oni žive zajedno. Ovaj interesantni podatak otvara nova pitanja u svijetu biologije.
Uspjeh na terenu dugujemo u velikoj mjeri direktoru nacionalnog parka Enesu Dreškoviću, koji nam je obezbijedio prevoz do Bogićevice i smještaj kod lokalnih stanovnika ovog zaseoka –istakla je Šunje.
N.V.
Bogata i neobična flora
Šunje je dodala da prilikom planinarskih šetnji i odmora od posla nisu mogli a da ne zapaze i bogatu i neobičnu floru na području Prokletija.
-Vidjeli smo, između ostalog, mnogo orhideja i livadskog cvijeća koje krasi beskrajne doline ovog jedinstvenog područja. Pored vodozemaca i gmizavaca, istraživali smo i mrave i našli nekoliko intersantnih staništa. Sve ovo su potencijali koje će zajedno sa NP pojedinačno i detaljno obrađivati u narednom periodu- kazala je ona.
Spremni da podrže projekte
Stručni saradnik u JP NPCG Marina Đurović naglasila je da NP ‘’Prokletije’’ sve više privlače pažnju naučne javnosti.
-Nedavno smo bili svjedoci pronalaska nove vrste pijavice „Dina prokletijaca“, nađene upravo na prokletijskim izvorištima, a koji je rezultat saradnje domaćih istraživača s istraživačima iz drugih država. Dina nije jedini impozantan rezultat, 2013. godine započet je program oporavka balkanskog risa u Crnoj Gori, upravo iz zaštićenog područja, kroz saradnju parka sa NVO sektorom. Tim programom je obuhvaćen pregled stanja ne samo risa, nego i ostalih vrsta sisara. U avgustu 2014. profesori sa poljskog univerziteta „Vroclav“ upustili su se u avanturu istraživanja slijepih miševa, tako da fauna NP ‘’Prokletije’’ biva bogatija za još 10 nacionalno i međunarodno zaštićenih vrsta. Interesantan podatak je da prva istraživanja o slijepim miševima datiraju iz 2002. godine, kada je poznati češki istraživač Pert Benda obilazio ove krajeve. Naše preduzeće je spremno da stručno podrži sva značajnija istraživanja Prokletija i nacionalnog parka –poručila je Đurovićeva.