Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Firmi bivšeg pomoćnika ministra 600.000 mjesečno * Knežević traži promjenu himne i simbola * Tri tužioca kriju račune * Manja kazna jer je roditelj člana kriminalne grupe * Omogućili DPS-u da koristi crne fondove za kampanju * Nestao novac za izmirenje radnog staža * Guslar u nošnji Srba iz Crne Gore i Hercegovine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MARKO MILAČIĆ, PREDSJEDNIK PRAVE CRNE GORE:
Ne mogu oni da uvedu toliko sankcija koliko mi možemo da volimo bratsku Rusiju. A to nije samo pitanje bratstva i tradicije, nego i ekonomije.

Vic Dana :)

Ulazi pijanac u srebrnarnicu:
- Moliću vas dvjesta grama sa buta...
- Pogriješili ste, mi prodajemo srebro!
- Maa, nije problem, može i s rebra...

Gori čovjeku kuća, zove on vatrogasce, ali ne zarezuju ga baš. Nakon par neuspješnih poziva, naprosto poludi:
- Alooo ljudi, kuća gori, hoćete li vi slat‘ koga?!?!?!?
- Za slatko smo uvijek!

Kako se zove mače koje je nemoguće uhvatiti?
Umače.

Kako zovu tajnog agenta iz Bosne
Sikret.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni IZ BERANSKOG ODBORA SDP-A TRAŽE DA SE PREISPITA POSTUPAK PRIVATIZACIJE FABRIKE KOŽE
Propadaju pogoni „Polimke” Polimka namjerno dovedena do propasti Postoje opravdane sumnje da je prilikom prodaje ovog preduzeća, čiji je vlasnik bila država, bilo nedozvoljenih radnji i da bi zbog toga neko trebalo da odgovara, ističe Mirko Pavićević
Dan - novi portal
<strong>BERANE – Iz beranskog odbora Socijaldemokratske partije zatražili su da se formira komisija za preispitivanje zakonitosti privatizacije bivše fabrike kože „Polimka”, koja je svojevremeno zapošljavala i do 750 radnika. Naveli su da postoje opravdane sumnje da je prilikom prodaje ovog preduzeća, čiji je vlasnik bila država, bilo nedozvoljenih radnji i da bi zbog toga neko trebalo da odgovara. Kazali su da je privredna situacija u Beranama krajnje zabrinjavajuća i da je pogubno što su brojne fabrike, izgrađivane u doba socijalizma, ostavljene na milost i nemilost zubu vremena.
– „Polimka” je namjerno, uz prećutno odobravanje državnih organa, dovedena do propasti. Moćnici su prigrabili njenu milionsku imovinu, dok je tužilaštvo okretalo glavu od nezakonitih radnji koje su pratile privatizacione postupke. To se desilo iako je „Polimka” nekad bila ozbiljna fabrika čiji su radnici imali plate iznad crnogorskog prosjeka. Njeni proizvodi stizali su na razne meridijane. I umjesto da iz pogona „Polimke” i dalje izlaze čuvene kožne jakne, mantili, razni odjevni predmeti i koža nadaleko poznata po kvalitetu, tamo egzistira tržni centar, dok su brojni drugi objekti prepušteni totalnom propadanju. Zato tražimo da se formira državna komisija koja će preispitati sva dešavanja vezana za privatizaciju fabrike i koja će preduzeti odgovarajuće korake da se procesuiraju sva lica koja su se u datim slučajevima ogriješila o zakon – naglasio je Mirko Pavićević, predsjednik Opštinskog odbora SDP-a.
„Polimku” je 2006. godine kupila slovenačka kompanija Koroški. Ona je tada postala vlasnik 64 odsto akcija fabrike, za šta je platila samo hiljadu eura. Ta kompanija se prilikom potpisivanja kupoprodajnog ugovora obavezala da u narednih osam godina uloži 6,6 miliona eura u vidu investicionih ulaganja, kao i da zaposli 60, a kasnije još od 30 do 80 radnika. Međutim, poslije dvije godine, zbog nepoštovanja rokova od strane novog kupca, došlo je do raskida ugovora, kada je sto radnika upućeno na biro rada. Poslije toga raspisan je novi tender, nakon čijeg zaključenja su 2008. godine predstavnici Vlade Crne Gore i državnih fondova potpisali ugovor o prodaji „Polimke” sa podgoričkim preduzećem Kips, koje je u jednom dijelu bivše fabrike otvorilo tržni centar.
Pavićević tvrdi da postoji osnovana sumnja da su pojedinci privatizacijom „Polimke” otuđivali vrijednu imovinu, ulazeći tako u zonu krivične odgovornosti.
– Postoje brojni dokazi da je prilikom odlaska radnika iz fabrike u pogonima ostala imovina koja se procjenjivala milionima eura. Bivši radnici tvrde da su, između ostalog, ostale dvije mašine vrijedne dva miliona eura, kao i da je u trenutku privatizacije u magacinu bilo oko milion eura robe na zalihama. Ističu da su te mašine bile ispravne i konzervirane, i da su uz manji remont mogle biti stavljene u funkciju. Međutim, kako navode radnici, mašine su na misteriozan način preprodate na Kosovu, gdje su nastavile uspješno da rade. Bivši radnici tvrde da su dešavanja u „Polimki”, kad je privatizacija u pitanju, pratile koruptivne i kriminalne radnje i da je na taj način u nepovrat otišla kompanija čiji su proizvodi bili prepoznatljivi i na evropskom tržištu. Smatram da je sve ovo dovoljan signal za pravosudne organe da konačno reaguju u ovom slučaju – poručio je Pavićević. D.J.




Eliminisati otrove
Pavićević ističe da se pouzdano zna da se u napuštenim fabričkim objektima i dalje nalazi više od 50 tona zapaljivih i otrovnih materija koje su korišćene u procesu prerade i štavljenja kože. On ističe da je dosad uzaludno upozoravano da se radi o opasnim hemikalijama koje mogu da izazovu ekološku katastrofu velikih razmjera.
– Bivši radnici su nam potvrdili da su u fabrici ostale hemikalije upakovane u plastične bačve koje su sigurno u fazi raspadanja. Radi se o kiselinama, bojama, lakovima i razređivačima koji pri maloj nepažnji mogu da planu i izazovu eksploziju, što bi svakako bilo pogubno za čitav grad. S obzirom na to da se radi se o toksičnim otrovima, koji su vrlo opasni po okruženje, moralo bi se što prije pristupiti njihovom uklanjanju, dok za tako nešto ne bude kasno – istakao je Pavićević.


Radnici još nijesu naplatili potraživanja
Pavićević je podsjetio da ni poslije 12 godina šezdesetak bivših radnika fabrike kože „Polimka” nijesu uspjeli da naplate svoja zaostala potreživanja.
– Bivši radnici tvrde da su prilikom odlaska na biro rada, još 2006. godine, od Vlade Crne Gore dobili obećanje da će na ime otpremnine dobiti od 500 do 700 eura po godini radnog staža. Međutim, oni su po tom osnovu dobili samo po 3.920 eura, što predstavlja dodatni motiv za reagovanje nadležnih državnih organa – zaključuje Pavićević.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"