Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Istraga u kotorskom sudu zbog korupcije * DPS potučen do nogu * Dok su vjerovali Simoviću, upravnik rasprodao preduzeće * Niko neće za direktora * Zadržaće direktnu upravu nad Katalonijom * Manjina * Žrtve čitanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-05-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Vulin, ministar odbrane Srbije:
NATO bombe ubijaju na odloženo.

Vic Dana :)

Pita Mujo Hasu:
– Zašto ti sjediš na prozoru dok tvoja žena pjeva?!
Haso:
– Da ne pomisle ljudi da je tučem!

Narkoman i gubavac sjede u ćeliji. Čuvaru ispadnu ključevi. Gubavac krene lijevom rukom, otpadne mu. Krene desnom, i ona otpadne. Krene lijevom nogom, otpadne mu. Krene desnom i otpadne mu i ona. Tek čuješ narkomana:
– Batice, pa ti još malo pa si izašao.

Zašto plavuša ne umije da napiše broj 22?
Zato što ne zna koja se dvojka prva piše!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2018-05-20 MJEŠTANI LIJESKE ORGANIZOVALI PROTESTNI SKUP ZA ODBRANU RIJEKE LJEŠTANICE I PORUČILI
Vodopadi na Lještanici Život damo, ali vodu ne damo Još jednom poručujemo da nećemo dati da vodu iz Lještanice vode cijevima. Naglašavam da ne branimo da se na toku Lještanice pravi fabrika za flaširanje pitke vode ili ribnjak, ali ne dozvoljavamo da selo ostane bez rijeke- podvukao je Vukoman Damjanović
Dan - novi portal
BIJELO POLjE - Mještani Lijeske prije dva dana opet su se okupili na izvoru rijeke Lještanice kako bi izrazili protest protiv najavljene izgradnje mini -hidrocentrale i uzimanje vodozahvata u dužini od oko pet kilometara. Naglasili su da će planiranom izgradnjom hidrocentrale voda Lještanice od izvorišta ići cijevima do sad već postojeće hidrocentrale Vrelo.
Predsjednik Odbora za odbranu Lještanice Vukoman Damjanović kaže da se svakodnevno mještani okupljaju pored rijeke koju će, kako kažu, braniti svim mogućim sredstvima, te da neće dozvoliti da ostanu bez vode koja im život znači.
– Obraćamo se Ustavnom sudu da preispita odluku koju su donijeli o uzurpaciji naše imovine, i da ovo možda najljepše parče zaštite. Još jednom poručujemo da nećemo dati da vodu iz Lještanice vode cijevima. Naglašavam da ne branimo da se na toku Lještanice pravi fabrika za flaširanje pitke vode ili ribnjak, ali ne dozvoljavamo da selo ostane bez rijeke- podvukao je Damjanović.
Protestu mještana Lijeske prisustvovao je i ekološki aktivista Milorad Mitrović, predsjednik NVO „Brznica” iz grada pod Golubinjom. Mitrović je istakao da je oduševljen ljepotom Lještanice i njenim vodopadom.
-Vidio sam puno vodopada dosad, od kanjona Nevidio, pa dalje, i tvrdim da je ovaj na Lještanici najatraktivniji koji postoji. Tu je i nevejerovatno raznovrstan biljni svijet. Od javora pa do svih ostalih zaštićenih vrata, i onih koji se nalaze na crvenoj Evropskoj listi, čiji je opstanak sada upitan. Ovo je netaknuti dragulj prirode, koji treba da ostane ovoj zajednici i ovim ljudima- kaže Mitrović i dodaje da nadležni u Opštini Bijelo Polje, očigledno ni ne znaju da ovako nešto postoji.
-Ovo je nešto što drugi nemaju. I treba sačuvati za buduće generacije, i ne dozvoliti tajkunima da zarad svojih ličnih interesa proizvode struju, za koju ćemo mi svi kao potrošači preko brojila plaćati subvencije. Treba sve ovo valorizovati na pravi način u turističke svrhe, a ne ovu planinsku ljepoticu, kako su naumili, zatvoriti u cijevi da bi se proizvodila električna energija. Valjda smo ovih poslednjih godina naučili koliko je pogubna izgradnja tih mini hidrocentrala i uništavanje rijeka-zaključio je Mitrović.
Mještanin Mileta Zejak, kaže da je nekad radio u preduzeću,,Radoje Dakić‘‘ i da je učestvovao u rušenju ideala komunizma da bi doveli Mila Đukanovića na vlast, ali „opet smo dobili isto i sada poslije Tita opet Tito”.
–Zagazili su vlastodršci debelo i ne prezaju ni od čega. Zabrazdili su debelo. Šume koje smo imali, koje nam daje kiseonik, su posjekli i uništili. Puteve su nam uništili i jedva dolazimo do svojih kuća. Još ovu vodu što imamo da nam uzmu, pa neka nas ubiju-kaže Zejak, dodajući da su dali rijeku Vrelo i dobili obećanje da će biti struja za selo i okolinu jeftinija i jača, ali da je u stvarnosti sve drugačije.
– Struja nam je skuplja i slabija, a oni uništavaju naša sela. Osiromašiše i uništiše sjever-istakao je Zejak.
Mještanin Miloje Đačić kaže da je rođen na izvoru rijeke Lještanice gdje, kako kaže, podiže i svoju djecu. On naglašava da će rijeku braniti svim mogućim silama.
– Ako misle da mogu da to urade na silu neka dođu, ali mo smo čvrsto riješeni da to ne dozvolimo-naglasio je Đačić.
Miomir Krgović je istakao da je Lještanica „prava prirodna ljepotica”. On je od, kako je rekao, vlastodržaca zatražio da im rijeku ostave na miru.
–Ako nam uzmu vodu ostajemo i bez života. Ne tjerajte nas sa rodnih ognjišta-poručio je Krgović.
Podsjećamo da je završena javna rasprava oko izgradnje mini –hidrocentrale na Lještanici i izvještaj sa sugestijama građana vrlo brzo biće upućen Ministarstvu održivog razvoja i turizma, a onda će se naći i pred odbornicima lokalnog parlamenta.
M.Novović

Koncesiona naknada ide lokalnoj upravi

U ime firme Sinerdži koja treba da gradi mini - hidroelektranu na Lještanici Ljubomir Bošković je ranije saopštio da se bojazan stanovnika Lijeske da će korito rijeke presušiti, neće obistiniti.
-MNE Lještanica je projektovana da ostavlja varijabilni ekološki prihvatljiv protok, koji na godišnjem nivou iznosi 9.000 litara u minuti. I nikad se ne smanjuje ispod 5.000 litara. Država je ranije donijela Pravilnik o načinu određivanja ekološki prihvatljivog protoka površinskih voda kojim se propisuje koja količina vode mora da ostane u koritu nakon odvođenja dijela vode u cjevovod. Sve će to biti ispoštovano.
Naša kompanija je dosad, kroz realizaciju projekata Vrelo, Bistrica i Majstorovina, pokazala svoju društvenu odgovornost. Tu su mrestilište, ribnjaci, vodenice, donacija za liječenje, ulična rasvjete, elektrifikacija katuna, vjerskih objekata, sponzorstva manifestacija... istakoa je Bošković i naglasio da mještani imaju benefite u dijelu zapošljavanja, rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, rad lokalnih firmi u izgradnji, smještaju i ishrani u lokalnim ugostiteljskim objektima…
- I najbitnije, koncesiona nadoknada od proizvodnje najvećim dijelom ide lokalnoj upravi-kazao je Bošković.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"