NIKŠIĆ - Da osobe sa invaliditetom mogu i žele da rade kada im se pruži prilika dovoljno govori projekat koji već nekoliko mjeseci u Nikšiću realizuje Eparhija budimljansko-nikšićka, Crkvena opština Nikšić. „Artos-prilika svima“ naziv je njihovog projekta u okviru kojeg su započeli akvaponijsku proizvodnju u naselju Mrkošnica za koju su obučili 20 OSI od kojih je posao dobilo njih troje. Imaju ugovore o radu, redovnu platu i osmočasovno radno vrijeme, ali i posao u kojem su se pronašli. Jedan od zaposlenih je i Dragutin Joković koji iako ima 56 godina po prvi put je dobio priliku da radi.
-Dosad sam bio na evidenciji za nezaposlena lica i bezuspješno sam pokušavao da pronađem neki posao. Međutim, za nas koji pripadamo kategoriji OSI zaposlenja nema jer poslodavci jednostavno ne žele da nas uposle iz brojnih razloga. Akvaponijska proizvodnja je zanimljiva, radimo nešto što se u Crnoj Gori po prvi put na ovaj način realizuje, lijepo je, za nas korisno i ovo je način da pokažemo da i mi možemo da radimo i doprinosima zajednici – naglašava Joković.
U Mrkošnici na obali istoimene rijeke, odnosno na izvoru Kukavica, postavljen je plastenik gdje se kombinacijom akvakulture (intezivnim uzgojem ribe) sa hidroponijom (uzgojem biljaka bez zemlje u supstratu) proizvodi povrće, trenutno zelena salata i crni luk.
- Kada ujutro dođem moj posao je da da upalim motore, obiđem plastenik, nahranim ribu. Mjerimo parametre, čistimo bazene, presađujemo luk i salatu... Nije teško - kaže Joković.
Đakon Konstantin Dojić, koordinator projekta, pojašnjava da je sadnja obavljena u kasnu jesen jer su do tada morali da završe sve druge aktivnosti koje prethode proizvodnji. Stoga, berbe još uvijek nije bilo jer je neophodno da se uspostavi biološki balans svih aktera u sistemu-ribe i sadnica. Proces je, kaže on, jednostavan, i izuzetno dobar kada su prinosi u pitanju. U tom sistemu biljke čiste vodu ribama, ribe svojim metabolizmom proizvode otpad, stvaraju đubrivo, koje koriste biljke koje potom vraćaju čistu vodu sa vazduhom ribama.
- U tom načinu proizvodnje prinosi su, u odnosu na konvencionalnu proizvodnju, deset puta veći po jedinici površine. Koristi se samo jedan odsto vode, rad je za oko 40 procenata lakši po jedinici površine, i ne postoji mogućnost korišćenja nikakvih hemijskih, otrovnih sredstava jer bi se tako ugrozio balans sistema. Kada dođe do optimalne proizvodnje, ovaj sistem bi mogao da proizvodi oko 48 hiljada glavica salate i oko dvije tone ribe godišnje - kaže đakon Dojić.
Prve berbe koje se očekuju biće iskorištene za pomoć narodnim kuhinjama, što je prvenstveni cilj projekta, i unutrašnje potrebe crkve, a Dojić naglašava da će njihovi proizvodi potom biti dostupni i na tržištu.
-Kada je neko svjestan da kupuje nešto što je zdravije od onoga što inače ima na tržištu, što se proizvodi bez ikakvih aditiva i hemijskih proizvoda i da pri tom pomaže zapošljavanje ugroženih grupa i pomaže rad narodnih kuhinja, sa samim izborom nas kao snabdjevača mislim da će to imati veliki odziv u našoj javnosti - smatra Dojić.
B.B.
Zvaničan kraj projekta u aprilu
Ukupna vrijednost projekta „Artos-prilika svima“ je 87, 6 hiljada eura, od čega 90 odsto finansira Evropska unija, a ostatak Eparhija budimljansko-nikšićka. Zvanično projektne aktivnosti se završavaju u aprilu, a Dojić ističe da će nakon toga znati da li je njihova ideja održiva.
- Ovo je treći projekat koji radimo sa EU, a prvi je kroz koji zapošljavamo. U prethodna dva rezultati su bili održivi, i ako nas posjetite sledeće godine u ovo vrijeme to će značiti da je i ovaj projekat održiv – kaže đakon Dojić.
Ako uspiju da se „održe“, na zemljištu u Mrkošnici, koje inače pripada porušenom manastiru Sv. Dimitrija, biće još plastenika, a proizvodnja će, prema planu, biti proširena i na druge povrtlarske kulture, poput paradajza, paprike, krastavaca i lubenice. Time će se otvoriti mogućnost i za nova radna mjesta za OSI.