BAR - U Starom Baru juče je održana 16. Maslinijada koja je ispunila očekivanja i organizatora i posjetioca. Pod zidinama Starog grada ova manifestacija je privukla hiljade gostiju sa svih strana koji su uživali u kulturno -umjetničkom programu i u prilici da degustiraju ili kupe neke od tradicionalnih proizvoda ovog kraja. Najposjećenija starobarska manifestacija privukla je posjetioce sa svih strana, Ulcinja, Petrovca, Kotora, Podgorice, Nikšića, Bosne, Srbije, Albanije, Hrvatske... Za ovu priliku maslina i proizvodi ovog kraja bili su predstavljeni na 90 štandova.
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Milutin Simović otvorio je Maslinijadu naglasivši da je manifestacija pokrenuta 2002. godine. On je organizatorima čestitao na istrajnosti i iskoracima u 16. trajanju.
- Zbog toga smo i danas usadili masline, kao simbol vaše uspješne saradnje, i kao poruku da ćemo i dalje zajedno razvijati maslinarstvo. Posebno raduje da su nakon tri nerodne godine maslinari nagrađeni dobrim rodom i vrhunskim kvalitetom.Raduje što uljare rade punim pogonom, i daju vrhunski kvalitet ulja, koje je lijek i hrana - kazao je Simović, i istakao da će za koji dan biti izabran projektant za izradu glavnog projekta Kuće maslina, koja će se tokom iduće godine graditi u Starom Baru.
Organizatori ovogodišnje Maslinijade su NVO „Maslinijada” u saradnji sa Društvom maslinara Bar, a pod pokroviteljstvom Opštine Bar, TO Bar, i Ministarstva poljoprivrede. Predsjednik Organizacionog odbora Suljo Mustafić je podsjetio da maslinari imaju podršku Opštine, resornog ministarstva i Vlade.
- Sadnja tri nove sadnice maslina koju smo obavili danas upravo je simbolički pokazala budućnost naše saradnje sa Opštinom, nadležnim ministarstvom, i svim ostalim koji su naši prijatelji. Naši maslinari se trude da iz godine u godinu pokažu u najboljem svijetlu ono što proizvedu, i da na najbolji način pokažu našu drevnu tradiciju - kazao je Mustafić. U poslednjih 15 godina posađeno je oko 20 do 30 hiljada sadnica maslina, čime su nastali novi zasadi. Predsjednik Udruženja maslinara Ćazim Alković je istakao da ovo Društvo intenzivno radi na razvoju i unapređenju maslinarstva u Baru i Crnoj Gori.
- Svakodnevno sarađujemo, prvenstveno sa maslinarima, Ministarstvom poljoprivrede, Opštinom Bar, regionalnim i međunarodnim organizacijama, kao i sa potrošačima i ljubiteljima maslina i maslinovog ulja. Uz podršku ministarstva i Opštine Bar, Društvo je objavilo i dva naučna rada. Značaj ovih radova je u tome što je po prvi put u istoriji u zvaničnoj literaturi objavljeno da je Stara maslina stara 2.240 godina. Kancelarija Društva maslinara je otvorena svakog radnog dana, a broj upisanih maslinara u registar se svakodnevno povećava – kazao je Alković.
Predsjednik Opštine Bar dr Zoran Srzentić pozdravio je prisutne i kazao da mu čini veliko zadovoljstvo što svake godine na Maslinijadi vidi sve više posjetilaca.
- Čini mi zadovoljstvo što ove godine imamo dobar rod maslina, i što su štandovi puni masline, jer je Bar grad masline, a maslina je hraniteljka stanovnika Bara - istakao je dr Srzentić.
Prisutne je pozdravio i predsjednik SO Bar Radomir Novaković ističući „Bog nam je dao četiri resursa, ljude, more, kamen i maslinu”.
- Kao što vidimo, počeli smo resurse da koristimo, i svake godine sve više i više se ti resursi iskazuju i pokazuju na pravi način- podvukao je Novaković.
Posebnu pažnju posjetilaca izazvali su štandovi OŠ „Anto Đedović”, srednje Ekonomsko ugostiteljske škole, i Stručne srednje škole. Na ostalim štandovima uglavnom poznata lica. Božo Šaltić sa umakom „Šalta”, Vebija Abazović sa vrhunskim ekstravirgine uljem, Mira Babić sa sapunima od maslinovog ulja i mediteranskog bilja, Pipo Jovović sa likerom od šipka.
Posebno radostan na ovaj dan bio je prvonagrađeni Redžep Kolar iz Velembusa. Kaže da ima 300 stabala starih maslina i 200 mladih zasada.
- Radostan sam zbog nagrade, ali nije bilo lako. Maslina koju ručno uberemo morala je isti dan da ide na preradu. Uglavnom imam 95 odsto zasada žutice, koja može da rodi da ostane za pamćenje - kaže Kolar.
Poznati barski maslinar Vebija Abazović na svom štandu je prodavao maslinovo djevičansko ulje po 10 eura, ekstradjevičansko je stajalo 15, a ekstra ekstradjevičansko 20. Masline crne i zelene stajale su đest eura, koliko i suve smokve.
D.Stojanović
Dabović Njemce uvijek dovede do Mirovice
Manifestaciji u Starom Baru prisustvovao je i Ljubo Dabović, predsjednik Crnogorsko - franačkog društva.
- Srećan sam što sam danas ovdje. Mnogo sam slušao o ovoj proslavi. Kao dijete, sjećam se, imali smo maslinu čije sam plodove kupio rukama, po zemlji, koje smo kasnije prodali, a od tih para smo napravili kuću u barskom Polju. Maslinu pamtim i po tome što je moj djed, majčin otac, pomirio tri krvne osvete oko Stare masline. I po tome je to ime gdje je Stara maslina dobilo ime Mirovica. Kada dođem sa Njemcima ne propuštam da im pokažem tu maslinu- naveo je Dabović.
Najbolje ulje Redžepa Kolara, a štand Dina Kurtovića
Najbolje ulje na ovogodišnjoj Maslinijadi imao je Redžep Kolar, na drugom mjestu je ekstradjevičansko maslinovo ulje Saida Čantića, treće Osman Đokić, na četvrtom i petom mjestu su ulja Nara i Nijazima Bećovića. Nagradu za najbolji rod je dobio Petar Vreteničić. Nagrada za najbolji mladi zasad pripala je Zlatku Đuroviću. Vlasnik drugog najboljeg mladog zasada je Said Čantić, a ovu nagradu je obezbijedio Lazo Božović. Uručene su i dvije nagrade za najbolje održavani maslinjak. Vlasnik prvog je Benjamin Divanović, a druga nagrada pošla je u ruke Sadetinu Sadu Peričiću. Najbolji u 90 štandova je štand Dina Kurtovića, drugi Etema Mujića, a treći nagrađeni štand bio je štand učenika srednje Ekonomsko -ugostiteljske škole.