HERCEG NOVI – U susret nastavku treće redovne sjednice SO Herceg Novi, na kojoj će se rapravljati o stanju projekta vodovodne i kanalizacione infrastrukture sa kolektorima, a na zahtjev Nikole Gojkovića, gradonačelnika i Andrije Radmana predsjednika SO, svaka od uključenih strana dala je objašnjenja zbog čega radovi kasne i predstavila korake koje treba preduzeti.
Odbornici će po pitanju projekta, s čijim završetkom se kasni bezmalo godinu dana, dati svoje mišljenje, a SO na osnovu toga usvojiti zaključke, odnosno odlučiti da li će raskinuti ugovor s izvođačem radova, turskom kompanijom Čeltičoglu.
Bez obzira na odluku SO, konačnu riječ o tome daće KfW banka kao kreditor i Vlada Crne Gore kao jedan od investitora.
Vodakom je predložio tri opcije i u okviru svake preporuke mjera: produženje roka do početka ljetnje sezone, uz raskid ugovora od strane investitora ukoliko ne dođe do angažavanja dodatnih kapaciteta, raskid ugovora i naplatu odštete za kašnjenje.
Vodakom smatra da produženje roka do početka ljetnje sezone, uz raskid ugovora od strane investitora ukoliko ne dođe do angažavanja dodatnih kapaciteta, ima osnova u ugovoru na osnovu postojećih odštetnih zahtjeva izvođača za sekundarnu vodovodnu mrežu i konekcije pumpnih stanica na vodovodnu mrežu.
Završetak radova po njima je moguć do ljetnje sezone ukoliko Čeltičoglu uvede dodatne dvije do tri ekipe i bolje organizuje posao.
Uvođenje nominovanog podizvođača ne bi dalo pravovremene benefite, kažu u Vodakomu, te preporučuju da je uputnije preuzeti postojeće podizvođače i određenim izmjenama njihovih podugovora povećati obim, kvalitet i dinamiku posla.
– Smatramo da ova opcija treba da se ograniči na pritisak na izvođača da sam poveća kapacitete do određenih vremenskih markera. Ukoliko Čeltičoglu ne prihvati pomenute uslove za produženje roka do ljetnje sezone ili prihvati, a ne ispuni definisane vremenske markere, onda ova opcija prerasta u opciju raskida ugovora od strane investitora i preuzimanje podugovora za završetak kritičnih aktivnosti do početka ljetnje sezone – kažu u Vodakomu.
Po pitanju raskida ugovora, u Vodakomu smatraju da ugovorna osnova postoji, ali da je korake neophodno razvidjeti sa KfW bankom i preduzeti pregovore s podizvođačima o nastavku aktivnosti. Upozoravaju da u slučaju raskida ugovora, on predviđa arbitražu i sudski spor, fazu dokazivanja štete, višu cijenu za završetak sistema i potrebu za obezbjeđivanjem dodatnih sredstava.
– Opcija primjene odšete za kašnjenje, podrazumijeva u stvari rakid ugovora, uz dodatni značajni gubitak vremena i skoro siguran nezavršetak nijednog dijela posla do ljetnje sezone. Podugovori sa podizvođačima se ne bi mogli preuzeti do samog raskida ugovora. Izvođač s primjenom odštete za kašnjenje ne bi pristao na uvođenje nominalnog podizvođača, niti bi plaćanje nominalnog podizvođača moglo da funkcioniše pod takvim uslovima. U arbitraži, izvođač bi imao pravo da osporava datum početka naplate odštete za kašnjenje, zbog postojećih odštetnih zahtjeva – smatraju u Vodakomu.
Prema njihovom mišljenju, krajnji rok za završetak radova na svim dionicama je 31. maj tekuće godine.
U kompaniji „Dalem nadzor”, kao i „Dalem” smatraju da bi trebalo produžiti rok postojećem izvođaču, ističući da bi Čeltičoglu, pod pretpostavkom da održi sadašnju dinamiku radova, uz uključivanje još jedne dodatne ekipe za polaganje cjevovoda i još jednu za ispitivanje cjevovoda, kompletan posao mogao da završiti u januaru 2016. godine.
Kažu da je Čeltičoglu ispoštovao ugovor u 59 procenata, odnosno obavio 65 odsto građevinskih radova, završio 53 odsto pumpnih postrojenja, 64 odsto kanalizacionih cjevovoda, 50 odsto vodovoda, 41 odsto mašinskih radova... Dosad im je uplaćeno 7.686, 121 eura.
U turskoj kompaniji Čeltičoglu sigurni su da građevinske radove na kolektorskoj mreži mogu završiti prije početka ljetnje turističke sezone. Raskid ugovora, kako smatraju, za građane Herceg Novog bio bi najnepovoljnija varijanta, jer bi još dugo morali da žive uz nedovršena gradilišta. Glavni izvođač na „projektu vijeka”, čija je investiciona vrijednost 18,8 miliona eura, predvidio je i rokove za završetak građevinskih radova na pojedinim dionicama. Postavljanje cjevovoda na potezu tvrđava Forte mare – Meljine trebalo bi da bude završeno do 15. maja, a a cjelokupan posao vraćanja te površine u prvobitno stanje do 15. juna. U istim terminima predviđaju okončanje posla na dionici Jošice–Brodogradilište Bijela. Do 1. maja trebalo bi da budu završeni građevinski radovi na dionici Kumbor–Zmijice, a do 1. juna uređenje te lokacije, dok bi radovi na postavljaju cjevovoda od Zelenike do Zmijica i od Bijele ka Đenovićima trebalo da budu završeni do 15. juna, a kompletno uređenje tih površina bilo bi okončano do 30. juna. Turski izvođač predviđa da bi građevinske radove na pumnoj stanici Savina mogli da završe do 30. aprila, a predviđaju još dodatnih 15 dana za uređenje lokacije, do 10. maja planiraju da okončaju poslove na pumnim stanicama Kumbor i Đenovići i do 30. juna uređenje tih površina. Predviđeni rokovi za završetak pumne stanice Forte mare su 20. maj za građevinske radove, odnosno 1. jun za kompletno uređenje.
U Čeltičogluu smatraju da bi raskid ugovora s njima bila najgora solucija, jer „nijedna druga kompanija ne bi bila brža, niti bi se složila da prihvati posao bez zahtijevanja znatnog porasta cijene”. S druge strane, kako navode, ukoliko bi se investitor odlučio za raskid, izvođaču bi mogla da bude isplaćena visoka kompenzacija.
K.Matović
Pod-podizvođači traže svoje pare
Dodatno ulje na vatru dodaju i angažovani pod-podizvođači od strane Čeltičoglua i firme „Semper” kao turskog podizvođača – a to su „Bratstvo Radulovića”, „Rad plus”, „Gradac”, „Konstrakšn”, „Kovinić”, „Dinamik”, „Vektor Integra”, „Šami”, „Govedarica” i „Kameno”, koji tvrde da im „Semper” i Čeltičoglu duguju novac. Ističu da su bili angažovani od juna do jula 2013. godine, a pojedini i do marta 2014.godine, a ukupna vrijednost koju potražuju kreće se između 500 i 600.000 eura.
Pravdu su potražili na sudu, a dio njih, kako ističu u obraćanju SO grada, dobio je pravosnažne presude.
– Pomenutoj cifri treba dodati i oko 300.000 eura pravosudnih presuda kojima je blokiran račun podizvođača – navode oni.
Elektro i mašinski radovi i tokom sezone
Iz „Čeltičoglua“ tvrde da se elektro i mašinski radovi na pumnim stanica mogu odvijati i tokom sezone. U cilju postizanja bolje dinamike i poštovanja ovih rokova izvođač ima namjeru da angažuje dodatne timove, uvede noćne smjene, ali i da angažuje dodatne timove eksperata kako bi se ubrzalo testiranje prethodno završenog cjevovoda. Ako bude neophodno, kako navode u dopisu, promijeniće i metodologiju izgradnje. Dug period izgradnje, kako ističe izvođač, znači znatne troškove, neočekivane ili nepredviđene i zato očekuju da se protok novca na projektu poboljša. Smatraju i da bi u najboljem interesu projekta trebalo razmotriti smjenu odgovornog lokalnog inženjera iz kompanije ‘’Dalem’’, čiji stav usporava projekat i plaćanje.