U barskoj marini je u poslednjih 20 godina urađeno puno na unapređenju uslova za nautički turizam. Prema riječima finansijskog direktora Aca Ćorića, trenutni kapaciteti marine su 738 vezova u moru i 250 na kopnu.
– Marina se svrstava u red prvih najvećih objekata nautičkog turizma na Jadranu. Tim „Marine Bar” zadužen je za pružanje najrazličitijih usluga i informacija našim korisnicima. Klijentima su, pored usluga veza, na raspolaganju mogućnost snabdijevanja gorivom, električnom energijom i vodom, usluge tehničkog servisa i mogućnost obavljanja carinskih procedura u okviru Putničkog terminala. Okružena je šetalištem i kvalitetnom infra i supra strukturom, kao što su restorani, kafe-barovi, butici, pijaca, banka, Pošta, Sportski centar i Lučka kapetanija, što omogućuje gostima-nautičarima da uživaju u kvalitetima ove nautičko-turističke destinacije – kaže Ćorić.
On podsjeća da je marina krajem 2013. godine raskinula koncesioni ugovor, nakon čega bilježi pozitivne rezultate poslovanja, čime su se stvorili uslovi za dalji finkcionalni razvoj u 2015. godini.
– Zato nema mjesta iznenađenju što je rukovodstvo marine početkom godine podnijelo inicijativu za izmjenu studije lokacije DSL sektor 56, sa idejom stavljanja u funkciju zaleđa marine, prostora dvorca, šetališta i gradske plaže, a s ambicijom da se stvori novo moderno nautičko turističko naselje, u cilju stvaranja uslova za pozicioniranje marine i grada na svjetskoj nautičkoj mapi kao prepoznatljive nautičke destinacije, a za čiju realizaciju ima podršku lokalne uprave. Pripremajući se za novu turističku sezonu, a u cilju formiranja kvalitetnog nautičkog proizvoda u skladu sa željama i potrebama gostiju, sa zadovoljstvom možemo reći da je završena ugradnja savremenih energetskih ormarića za struju i vodu, čime je obezbijeđena adekvatna sigurnost jahti i plovila, što uz ugradnju novih hidrantnih ormarića daje kvalitetnu protivpožarnu mrežu, i time su se u potpunosti stvorili preduslovi za održivi sistem marine na ekološkim principima i svjetskim standardima poslovanja. Takođe je zamijenjen veliki broj priveznih bitvi i postavljeni su kvalitetni privezni konopi. Trenutno je u planu novo oplemenjivanje prostora i hortikulturalno uređenje marine – ističe Ćorić.
Međutim, Mišo Ostojić, vlasnik marine „Sveti Nikola” i začetnik nautičkog turizma u Crnoj Gori, ocjenjuje da ovu godinu „moramo da shvatimo krajnje ozbiljno, jer će nautički turizam bilježiti pad, s obzirom na to da brojni Rusi odlaze iz crnogorskih marina”.
– Ne treba zanemariti i nepovoljni kurs rublje u odnosu na euro, kao i ekonomsku krizu u svijetu. Ovogodišnja sezona sigurno će biti lošija od prethodnih. Značajan broj vlasnika jahti iz Rusije već je svoja plovila iz crnogorskih marina prebacio u marine na Krimu, zatim u nautičke destinacije prema Japanu gdje imaju fenomenalne uslove – kaže on.
On naglašava da se u Crnoj Gori, osim „Porto Montenegra”, već godinama ništa ne mijenja kad je riječ o nautičkom turizmu.
– To nije dobro. „Porto Montenegro” je veliki impuls za nautički turizam u Crnoj Gori, i sve marine su imale koristi od tog projekta. Međutim, treba razmišljati o izgradnji više hotela sa pet zvjezdica – kazao je Ostojić, ističući da, osim projekta u Tivtu, Crna Gora 20 godina tapka u mjestu po pitanju nautičkog turizma.
D.S.
Jedan grad, dvije marine
Prema riječima predsjednika NVO „Mediteranski centar fotografije” Anta Bakovića, od hiljadu mogućnosti da se upozna Crna Gora, najljepši način da se zavole njene ljepote jeste da je prvi put ugledate s palube jedrilice ili jahte. On ističe da su ovo jedinstvene ocjene svih nautičara koji su uplovili u teritorijalne vode Crne Gore i njene marine i luke.
– Velika ulaganja u crnogorske marine, koja se mjere stotinama miliona eura, čine danas našu rivijeru planetarno poznatom za vlasnike skupocjenih nautičkih plovila. Mada je mnogo poznatiji po svojoj trgovačkoj luci, Bar je u svijetu nautike prepoznat i kao baza dvije crnogorske marine, s kompletnim servisom i uslovima dugotrajnog boravka jahti i jedrilica. Na drugoj strani, u akvatoriju Luke Bar nalazi se OMC Marina – Sv.Nikola, koja raspolaže travel liftom nosivosti 260 tona, najvećim u ovom dijelu Jadrana, s pratećom servisnom službom i velikim brojem suvih vezova – kaže Baković.
Raznovrsna ponuda
Ćorić ističe da je poslednjih godina došlo do promjena na tržištu potražnje...
– Turisti žele da okuse kontra svjetove koji se razlikuju od njihovog uobičajenog načina života. Motivi i razlozi za putovanje i odmor su druženje, zabava, tjelesna aktivnost i avantura. Zato Marina Bar ove godine planira inoviranje i promociju ponude destinacija, tako da uz saradnju sa TO Bar i lokalnim turističkim agencijama svojim gostima-nautičarima nudi dodatne usluge koje podstiču posebne doživljaje i zadovoljstva i neobična iskustva – posjete kulturno- istorijskim spomenicima, znamenitostima i atrakcijama… Na taj način Marina Bar postaje mjesto aktivnog odmora – kaže Ćorić.