BAR – Uz Maljevik, gdje ni osam i po godina nakon potpisivanja ugovora između Opštine Bar i firme „Sonuba Montenegro” o gradnji velelepnog hotelsko-turističkog kompleksa ni ašov nije zaboden, takozvano „Irsko naselje” u Brežanima najveće je razočarenje kad su u pitanju neostvarene investicije na području Mjesne zajednice Spič–Sutomore.
Tu su, naime, okončani samo grubi građevinski radovi na apartmanskom kompleksu iza kojeg je na početku gradnje stajao irski kapital, a stanje je nepromijenjeno već nekoliko godina. Neizgrađeno naselje djeluje zapušteno, ali i potpuno napušteno. Investitori kao da su potpuno digli ruke od ovog pompezno najavljivanog projekta. Započete zgrade liče na sive građevinske skelete, a gradonačelnik Bara dr Zoran Srzentić kaže da je aktuelno stanje neodrživo.
– Napravićemo ozbiljnu analizu u najskorijem roku i od investitora ćemo tražiti da se izjasni o daljim namjerama, kao i da preduzme konkretne radnje da se stanje promijeni – kaže Srzentić.
Podsjetimo, početkom 2009. godine gromoglasno je najavljivano da će do kraja januara 2010. godine u Brežanima kod Sutomora irsko-crnogorska firma „Ivan-Kurtović” DOO podići elitno apartmansko naselje „San Ference” resort tipa, „prema standardima kakvi dosad još nijesu primijenjeni na krajnjem jugu istočne obale Jadranskog mora“. Javno je u to vrijeme saopšteno da je riječ o investiciji od oko 25 miliona eura, od kojih je dio obezbijeđen preko „Hipo-Alpe Adrija” banke, što je u tom trenutku bilo najveće inostrano direktno ulaganje u Baru.
Bilo je predviđeno da apartmansko naselje „San Ference” posjeduje kategoriju „četiri plus zvjezdice”, da se prostire na 6,5 hektara na kotama od 80-140 metara nadmorske visine. Planirana je izgradnja 160 apartmana površine od 52-150 kvadratnih metara, površine 16.000 kvadrata stambenog prostora, a u sklopu kompleksa bili su predviđeni i irski pab, crnogorski nacionalni restoran, dječji vrtić, supermarket, velnes centar, kao i biznis centar sa ljekarskom i stomatološkom ordinacijom i apotekom.
Prema planu, naselje je trebalo da bude otvorenog tipa, sa pet otvorenih i jednim zatvorenim bazenom, a šumska parcela od 12.000 kvadratnih metara trebalo je da ima uređeno šetalište.
Neb Smirk, menadžer brenda i prodaje u kompaniji koja je investitor, govorio je da je njihova ideja da u Crnoj Gori postave „San Ference” brend, budući da kod nas nema ovakvih objekata, a za njima postoji potreba.
– Obilježje našeg naselja biće miks starog i novog, uvezan modernom arhitekturom, s tim što će u komercijalnom dijelu naselja preovladavati stari mediteranski stil u kojem preovladava kamen. Cijene idu od 2.350 eura po kvadratnom metru, u što je uključeno i korišćenje svih objekata u sastavu naselja. Održavanje će godišnje koštati 1.100 eura. Naša politika cijena je takva da ih određuje tržište, a ne mi sami – govorio je Smirk.
Dok je projekat bio u „drugoj” fazi razvoja, kako su govorili investitori, apartmani u „San Ference” uveliko su već prodavani na tržištima Zapadne Evrope. U NVO „Pokret za uređenje Sutomora” kažu da, „kako danas stoje stvari, irsko naselje je dalje od Irske“. Iz ove organizacije poručuju da podjednako Opština Bar i investitori moraju biti jasniji i određeniji kada je u pitanju budućnost ovog projekta, koji je, ističu, izgleda s pravom od samog početka okarakterisan kao sumnjiv, a i sami mještani Brežana su se bunili zbog načina na koji se izvodi.
M.Jovanović
Posječene stogodišnje masline
Porodice Brežanin, Brnjada, Vukazić i Masoničić tvrdile su neposredno pošto je počela gradnja „Irskog naselja” da im je zbog radova ugrožen normalan život, jer se u Brežanima zatrpavaju prirodni izvori, potočna korita i potkopavaju kuće.
Oni su u pismima nadležnim ministarstvima navodili da je put od Jadranske magistrale do gradilišta u Brežanima uništen teškim građevinskim mašinama, a zidovi pored puta popucali, kao i stari temelji ovdašnjih objekata. Tvrde i da je investitor sačinio pravno neregularan ugovor o kupovini seoskog puta, koji je u upotrebi više od 30 godina i ustupljen je mještanima od strane porodice Vukazić. Optužili su investitora da je u zoni radilišta seoski put prekopan, tako da više ne postoji, a nije izgrađena alternativna staza za zaseoke Brežani, Rudine i Vukazići.
– U svojoj bahatosti, investitor je posjekao dvadeset korijena stogodišnjih maslina, a na samom radilištu iskopao hiljade kubika zemlje i deponovao na rubnim djelovima gradilišta u korito Vukazića potoka, koji je najznačajniji primalac voda sliva i koji je u donjoj zoni potpuno zatrpan – piše u jednom od pisama pomenutih porodica, koje se pitaju i „ko je dozvolio da se sruši stara kula Vukazića, kao dio ambijentalnog i kulturnog nasleđa”.
U interesu građana da se projekat završi
U Odboru MZ Spič–Sutomore „Danu” su kazali da je u interesu građana da se projekat „Irsko naselje” nastavi i završi, tim prije jer bi njegovom realizacijom bilo otvoreno dosta radnih mjesta za nezaposlene Sutomorane.
– Suvišno je da govorimo o ukupnoj koristi koju bi imala šira zajednica. Mi u odboru mjesne zajednice i odboru za vraćanje statusa Opštine Sutomore sve radimo kako bismo stvorili ambijent za sigurna ulaganja i razvoj našeg kraja na opšte dobro. Sigurni smo da će glavni rezultati doći onda kada se izborimo za obnavljanje opštine, a taj trenutak se veoma primakao – navode iz mjesne zajednice.
Planirano najmanje 30 radnih mjesta
Od strane investitora, čim je krenula izgradnja naselja, kupcima apartmana u Brežanima je nuđena i opcija rentiranja, a u budućem naselju je bilo planirano otvaranje najmanje 30 radnih mjesta. Glavni projektanti su bili ulcinjski „Arte studio” arhitekte Saima Nimanbegovića i podgorički „Inkoplan”, a izvođač radova je bio DOO „Božović” iz Nikšića.