Ministarka zdravlja
Jelena Borovinić Bojović uputila je Ministarstvu finansija i socijalnog staranja zahtjev da se svim medicinskim radnicima povećaju plate, a ne samo ljekarima, što je predložio Sindikat doktora medicine kroz izmjenama Zakona o zaradama u javnom sektoru. Dopis u kome je iznijela stav da svima u zdravstvu, a ne samo ljekarima, treba uvećati zarade, uputila je 1. marta, a Vlada je prekjuče dala negativno mišljenje na predložene izmjene zakona smatrajući da se ovakvim rješenjem može ugroziti ravnopravan tretman svih zdravstvenih radnika, ali i budžetske pozicije zbog nezavidne ekonomske situacije.
Iz Sindikata doktora su poručili da neće odustati od zahtjeva da se doktori medicine, specijalisti i supspecijalisti uvrste u taj propis i vrednuje njihov rad povećanjem koeficijenata zarada. Sindikat doktora medicine i potpredsjednik Skupštine
Branka Bošnjak inicirali su izmjene pomenutog zakona, jer ljekari već godinama upozoravaju da službenici i zamjenici sekretara u Vladi imaju veći koeficijent zarada nego hirurzi, epidemiolozi i drugi specijalisti, čime se ne vrednuje njihova predanost u liječenju građana.
Borovinić Bojovićeva je kazala da su veoma zainteresovani za povećanje zarada zdravstvenih radnika, uvažavajući težinu i odgovornost njihovog rada, što je posebno došlo do izražaja u vremenu pandemije zarazne bolesti kovid-19.
– Brižljivo smo razmotrili predloge, koji tretiraju samo povećanje zarada doktora medicine, a Ministarstvo zdravlja smatra da povećanjem treba obuhvatiti sve zdravstvene radnike, a ne samo doktore medicin. Kako se radi o dva predloga izmjena i dopuna istog zakona, a da su koeficijenti za utvrđivanje zarada zdravstvenih radnika utvrđeni Granskim kolektivnim ugovorom za zdravstvenu djelatnost, smatramo da bi trebalo da se održi preliminarni sastanak s predstavnicima Ministarstva finansija, kako bi se predlozi razmotrili i utvrdio iznos novčanih sredstava koji će biti planiran i opredijeljen za ove namjene u budžetu Crne Gore za 2021. godinu, sa finansijskim izvještajem i pokazateljima – navodi ministarka u dopisu Ministarstvu finansija.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja saopšteno je da analiziraju sve mogućnosti i traže rješenja za unapređenje životnog standarda i uvećanje zarada.
– Nagomilani višedecenijski problemi ne dozvoljavaju da preko noći do toga dođe. Naš cilj je da se povećaju zarade ne samo ljekarima već svim zaposlenima u zdravstvu, imajući u vidu da medicinski tehničari podnose veliki teret i nećemo dozvoliti da budu diskriminisani – rekao je ministar finansija i socijalnog staranja mr
Milojko Spajić, na sastanku s predsjednicom Sindikata doktora medicine Crne Gore dr
Milenom Popović Samardžić.
Potpredsjednik Sindikata doktora medicine (SDM)
Žanka Cerović kazala je za „Dan“ da neće odustati od zahtjeva da se nosioci zdravstvene zaštite – doktori obračunavaju po pomenutom zakonu.
– Doktori u potpunosti ispunjavaju odredbe ovog zakona i ova korekcija je neophodna, s obzirom na to da su zakonom čak obuhvaćene neke pozicije kojima tamo nije mjesto – istakla je Cerovićeva.
Potpredsjednik Skupštine
Branka Bošnjak kazala je za „Dan“ da je razočarana što, iako je Vlada dala obećanje, nijesu podržali izmjena zakona za bolji status ljekara. Ona je poručila da je spremna da na sjednici Skupštine sa ostalim kolegama i poslanicima iz opozicije podrži predloženi zakon.
– Ako Vlada nema novac, treba da uskladi koeficijente u te dvije kategorije kako bi dali na značaju ljudima koji spasavaju živote – kazala je Bošnjak.
D.B.
Niko nije pomenuo medicinske sestrePredsjednik Samosatlanog sindikata zdravstva
Ljiljana Krivokapić kazala je za „Dan“ da je u ovim okolnostima neshvatljivo da se ne pomene značaj i uloga medicinskih sestara koje iznose veliko breme u kovid infekciji, zbog čega su tražili da se svima povećaju plate.
– Imamo svoj granski kolektivni ugovor kroz koji treba regulusati svako uvećanje zarada. Ministarka zradvlja i ministar finansija su to prepoznali i na tome im hvala. Niko nije razgovarao s reprezentativnim sindikatima jer su tri od četiri sindikata za to rješenje – kazala je Krivokapićeva.