Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zapošljavaju 16 prosvjetara, a škole ne rade * Milo koristi epidemiju za predizbornu kampanju * Virus odnio i ćetvrti život * Služba moguća, a da se ne prekrše pravila * Gvozdenović obećavao, a ništa nije ispunjavao * Ozbiljnu krizu zajedno ćemo prevazići * Bemaks ponovo oborio tender od 37 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki:
– Znamo da će svakoga ko ponižava Crkvu i njene svete služitelje poniziti Bog koji sve vidi i pravedno sudi.

Vic Dana :)

Pita Haso Muju:
-Odakle ti ta modrica na oku?
Mujo: Od kašlja.
Haso: Kako od kašlja?
Mujo: Kašljao sam u jednom ormaru.

Pita mali dinosaurs mamu:
- Mama, mama, gdje ćemo ići kad umremo?
Mama mu kaže:
- U muzej, sine, u muzej.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi REGISTROVANO JOŠ DVOJE ZARAŽENIH, U TUZIMA UBLAŽENE MJERE
Virus odnio i ćetvrti život Iz KCCG navode da je muškarac preminuo u jedinici intenzivnog liječenja Interne klinike i, osim Kovida 19, imao je komorbiditete, odnosno, druga hronična oboljenja Građanima opštine Tuzi zabranjuje se izlazak iz objekta stanovanja svakog radnog dana, od 15 do 5 sati narednog dana, i izlazak sa teritorije Opštine Tuzi.
Dan - novi portal
U Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici sinoć je od posledica virusa korona preminuo muškarac star 79 godina, koji je četvrta žrtva opasnog oboljenja, saopšteno je iz te ustanove. Iz KCCG navode da je muškarac preminuo u jedinici intenzivnog liječenja Interne klinike, a osim Kovida 19, imao je komorbiditete, odnosno druga hronična oboljenja. Institut za javno zdravlje registrovao je juče dva novozaražena virusom korona, pa su od početka epidemije inficirane ukupno 272 osobe. Istovremeno, Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) na jučerašnjoj sjednici donijelo je odluku da ublaži mjere zabrane kretanja u Tuzima i dozvoli jednom članu domaćinstva izlazak od 8 do 14 časova i dozvoli otvaranje apoteka prodavnica.

– Izlazak iz domova zabranjen je radnim danima od 15 do 5 sati. Novom naredbom omogućava se jednom članu porodičnog domaćinstva, čijim članovima nije izrečena mjera samoizolacije (nemaju potvrđenih slučajeva obolijevanja, niti su bili u kontaktu potvrđenih slučajeva zarazne bolesti Kovid-19), da može napustiti objekat stanovanja, radi nabavke hrane, ljekova i drugih proizvoda neophodnih za svakodnevnu potrošnju, kao i obavljanja drugih neodložnih poslova i aktivnosti (ljekarski pregledi i sl.). Takođe se dozvoljava rad apoteka i objekata u kojima se obavlja trgovina hranom, pićem, sredstvima za higijenu, motornim gorivima, građevinskim proizvodima, sredstvima za zaštitu i prihranu bilja i sadnog materijala, proizvoda za ishranu i liječenje životinja, opreme za bebe, štampe, poljoprivrednih mašina i opreme i pogrebne opreme, u periodu od 8 do 14 časova, uz obavezno korišćenje lične zaštitne opreme zaposlenih i obezbjeđivanje njihove fizičke distance. Poljoprivrednim proizvođačima sa teritorije Opštine Tuzi omogućava se kretanje radi obavljanja poljoprivrednih radova na sopstvenom gazdinstvu, od 5 do 20 časova uz obavezno korišćenje lične zaštitne opreme i obezbjeđivanje njihove fizičke distance. Građanima opštine Tuzi zabranjuje se izlazak iz objekta stanovanja svakog radnog dana od 15 do 5 sati narednog dana; i-izlazak sa teritorije Opštine Tuzi.

– Obavezna je samoizolacija za lica, kojima je na osnovu rješenja zdravstveno sanitarne inspekcije određena mjera stavljanja u samoizolaciju. Nacionalno koordinaciono tijelo je ocijenilo da su građani Tuzi maksimalno poštovali donijete mjere čime su pokazali primjerom kako se disciplinom i odgovornošću dolazi do ublažavanja mjera. Predsjednik Vlade Duško Marković, koji je prisustvovao dijelu sjednice NKT, izrazio je zahvalnost predsjedniku Opštine Tuzi Niku Đeljošaju i njegovim sugrađanima na odgovornosti, ne samo prema svom zdravlju i životima, već i prema cijeloj Crnoj Gori – navode iz NKT.

Iz NKT su objasnili da je 6. aprila kada su objavili prvi izvještaj, od donacija potrošeno 372.965 eura, od čega 250.000 eura za kupovinu paketa humanitarne pomoći za Crveni krst Crne Gore i kupovinu opreme i aparata za opšte bolnice i domove zdravlja u Beranama, Bijelom Polju, Baru, Pljevljima, Cetinju i Nikšiću, na zahtjev donatora za preusmjeravanje sredstava. Ranije je objavljeno da je od donacija za iste namjene potrošeno 978.000 eura. Vlada je saopštila je da do danas od donacija uplaćeno 7.412.604,17 eura i 70.971,72 američkih dolara.

Sa računa je za borbu protiv korona virusa do sada iskorišteno 1.351.371,59 eura.

– Stanje na računu NKT na dan 13. april u 9 sati iznosi: 6.061.232,58 eura i 70.971,72 američkih dolara – saopšteno je iz Vlade.

U skladu sa Odlukom Vlade Crne Gore stanje na računu NKT, sa prilivima i odlivima, biće ažurirano svakog ponedjeljka i dostupno na veb stranici Vlade Crne Gore i specijalizovanom portalu www.coronainfocg.me.

Institut za javno zdravlje registrovao je juče još dvije osobe zaražene virusom korona, nakon 115 urađenih analiza briseva, pa su u Crnoj Gori do sada inficirne ukupno 272 osobe. Više građana se juče žalilo da su privatne apoteke podigle cijene zaštitnih maski kojih do prije nekoliko dana uopšte nije bilo u prodaji i da je njihova cijena sada 1,18 centi, pet puta više nego što su koštale prije početka epidemije.

– Radi se o dvije oboljele osobe iz Podgorice koje su kontakti prethodno poznatih slučajeva. Najveći broj zaraženih je u Podgorici 147, Tuzima 36, Nikšiću 31, Baru 21, Ulcinju 10, Andrijevici sedam, Bijelom Polju šest, Herceg Novom šest, Budvi četiri, Danilovgradu i Tivtu po tri – navode iz Instituta.

Član Kriznog medicinskog štaba Aleksandar Kujović kazao je da se tri pacijenta nalaze na intenzivnoj njezi, dva su na respiratoru i njihovo stanje je stabilno, a jedan pacijent je ekstubiran i on je od danas bez tubusa i respiratora.

U Kliničkom centru Crne Gore hospitalizovano je 19 pacijenata – na infektivnoj klinici 12 pacijenta, tri pacijenta na internoj klinici i četiri u intenzivnoj jedinici. Iz KCCG su juče otpuštena četiri pacijenta za koja je dvostrukim testiranjem potvrđeno da više nemaju Kovid-19. Za jednog pacijenta se još uvijek čeka rezultat testa.

Kujović je kazao da je 21 medicinski radnik inficiran korona virusom – šest doktora medicine i jedan doktor stomatologije, 11 medicinskih sestara, jedan farmaceut i jedna radnica na održavanju higijene.

– Pod zdravstvenim nadzorom nalazi se 165 zdravstvenih radnika – 45 ljekara, 114 sestara i šest radnica na održavanju higijene. U Crnoj Gori još nije razmatrana metoda liječenja pacijenata sa težim komplikacijama krvnom plazmom, odnosno antitijelima onih koji su oporavljeni, jer se radi o metodi koja je još uvijek u eksperimentalnoj fazi – pojasnio je Kujović.

On je kazao da je Bemaks arena potpuno opremljena za potrebe privremene bolnice, a u SC „Morača” u Podgorici, dvorani „Topolica” u Baru i sportskoj dvorani u Beranama je završeno opremanje medicinskom opremom.

– Razvoj epidemiološke situacije nas uvjerava da ove privremene bolnice nećemo ni koristiti – dodao je Kujović.

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić odgovarajući na pitanje „Dana” kazao je da građani treba da prijave sve slučajeve zloupotrebe cijena medicinske opreme i medikamenata i da nije bio inforimsan da su uvećane cijene maski. On navodi da su domovi za stare, institucije od posebnog interesa i važnosti, te da u njima nije dosad registrovan nijedan slučaj korona virusa.

– Za sve domove za stare su predložene posebne mjere, strože nego za zdravstvene ustanove, koje se odnose na sve zaposlene i štićenike. Cilj nam je da infekciju držimo što dalje od domova za stare – kazao je Begić.

On je istakao da se čak ni u Kini građani nijesu tako striktno pridržavali usvojenih mjera kao u Tuzima.

– Građanima Tuzi treba svi da zahvalimo na upornosti i strajnosti i činjenici da su svojim ponašanjem uspjeli da ugase registrovano žarište – rekao je Begić.

Kazao je da aktuelne mjere, kada su u pitanju Tuzi, neće biti naglo prekinute, jer bi to imalo „bumerang efekat” te da treba biti obazriv i postepeno predložiti popuštanje mjera.

Begić je rekao da kada su u pitanju pacijenti na kućnom liječenju postoji razlog za optimizam.

– Čekamo rezultate drugog testa za lijep broj ljudi. Ako se kao dosad budemo pridržavali mjera, imamo dobar razlog za optimizam i da gajimo nadu da smo obolijevanje stavili pod kontrolu. Sprovođenje i pridržavanje mjera moramo nastaviti još energičnije i privrženije. Prethodnih dana nije bilo novih klastera, poslednji je registrovan 9. aprila, ali je za očekivati da imamo veći broj slučajeva kod kojih će izvor obolijevanja biti nepoznat i koji će zahtijevati podrobnije epidemiološko istraživanje i intenzivniji rad na terenu. Pik obolijevanja smo imali 3. aprila, a svi kontakti koji su ostvareni tada, rezultiraće eventualnim obolijevanjem u periodu od 14 dana – objasnio je Begić.

Begić je kazao da postoje solidne osnove da se smatra kako se novi korona virus ne može širiti ujedom komarca.

Odgovarajući na pitanje da li i koliko je članova vlade i kabineta predsjednika Crne Gore u samoizolaciji, istakao je da Institut nije niti će ikad komentarisati bilo kakvo specifično obolijevanje u određenoj zdravstvenoj organizaciji i ta politika će se odnositi i na Vladu i na sve, kako privatne, tako i društvene kompanije.

Potpredsjednik Vlade Milutin Simović potpisao je juče, u ime Vlade Crne Gore, Sporazum o zajedničkim nabavkama ljekova, medicinskih sredstava i druge robe.

Primjenom ovog sporazuma Crna Gora će, zajedno sa državama članicama EU, Islandom i Lihtenštajnom, kao i Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Srbijom, Kosovom i Sjevernom Makedonijom, postati dio mehanizma koji je EU kreirala s ciljem obezbjeđenja brže, efikasnije i racionalnije nabavke ljekova, medicinskih sredstava i druge robe ili usluga čija je svrha borba protiv ozbiljnih prekograničnih prijetnji zdravlju.

Imajući u vidu da je globalno širenje epidemije virusa Kovid-19 u značajnoj mjeri uticalo na uvećanje potražnje za medicinskim sredstvima i opremom i dovelo do usložnjavanja procesa njihove nabavke, EU je pokrenula mehanizam zajedničke nabavke koji će ojačati kupovnu moć ugovornih strana i osigurati pravedan pristup medicinskim sredstvima za ozbiljne prekogranične prijetnje zdravlju.

EU je opredijelila interventnu podršku u medicinskoj opremi vrijednu tri miliona eura i 50 miliona eura dugoročne pomoći za saniranje posledica pandemije, koji će biti usmjereni u sektore koji su najviše pogođeni krizom.

Simović je istakao da ovo vrijeme i ova kriza treba da pokažu i potvrde snagu, solidarnost i ideju ujedinjene Evrope i istinsku opredijeljenost da porodica evropskih naroda i država bude brojnija i snažnija sa novim članicama, i sa Crnom Gorom prvom budućom članicom EU.

– Odlučne i odgovorne mjere koje je Vlada Crne Gore, pravovremeno preduzela, posvećeni danonoćni rad svih nadležnih institucija, a posebno razumijevanje i disciplina građana, ojačani izuzetnom solidarnošću građana Crne Gore, preduzetnika, dijaspore, EU i međunarodnih prijatelja, već daju rezultate i pokazuju da smo dorasli izazovu globalnih razmjera ” poručio je Simović.

On je, u ime Vlade, zahvalio Evropskoj uniji na dosadašnjoj pomoći siguran da će Ujedinjena Evropa odoljeti svim izazovima i biti još snažnija sa Crnom Gorom i ostalim zemljama Zapadnog Balkana.

Dekontaminaciju zdrastvenih objekata na Koniku, Zlatici kao i zdravstvenog objekta Nova varoš obavili su pripadnici tima za hemijsko, biološko, radiološko čišćenje i nuklearnu odbranu Vojske Crne Gore, koja je u službi građana, poručuju iz Ministarstva odbrane.

Iz Demokratske Crne Gore saopšteno je da u mejlu koji je poslat jednom broju naših državljana u Americi, konzulat Crne Gore u Njujorku naše građane obavijestio o mogućem povratku u Crnu Goru, ukoliko posjeduju karte, ali samo do Bugarske.

– Ono što je porazno u svemu ovome, a što do kraja otkriva slabosti poharane države, jeste činjenica da se građani usled pandemije korona virusa u svoju državu mogu vratiti samo i isključivo o svom trošku, što se jasno navodi u pomenutom mejlu – navode Demokrate.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) demantovalo je navode Demokrata da je Vlada Crne Gore ostavila hiljade građana u inostranstvu bez ikakve zaštite. Kako su saopštili, istina je da je od 17. marta do danas, besplatnim letom Montenegroerlajnza, u Crnu Goru vraćeno 1.618 naših državljana

Na Aerodrom Podgorica sinoć je sletio avion sa 12 crnogorskih i 23 ruska državljanina iz Moskve.

– Istim avionom Aeroflot iz Crne Gore otputovaće sedam bjeloruskih i 122 ruska državljana. Svim putnicima želimo dobro zdravlje – saopšteno je na Fb stranici Aerodromi Crne Gore.

Preko onlajn platforme www.aplauzmedicinarima.me, koju je pokrenula Hipotekarna banka do juče je sakupljeno 93 hiljade eura, a taj novac je uplaćen na račun Nacionalnog koordinacionog tijala (NKT) za zarazne bolesti. Kompanija Telenor omogućila je besplatan internet za sve učenike koji koriste projekat Ministarstva prosvjete – Uči doma.

D.B.




Ljekari odvojeni i od svoje djece, rade danonoćno
Načelnica odjeljenja za epidemiologiju zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje, specijalista epidemiolog Sanja Medenica rekla je da su, u vezi sa epidemijom, aktivnosti počele početkom januara „kada smo davali određene predloge i kada su naši nadležni dobijali osnovne informacije o obolijevanju od Kovida-19“.

– Aktivnosti su bile mnogobrojne i od 20. januara moje kolege i ja smo stalno ovdje, danonoćno. Dešava se da radimo i cijelu noć. Što se tiče zaraznih bolesti, mi smo zaduženi za Podgoricu, Danilovgrad i Cetinje, a na nacionalnom nivou smo zaduženi za cijelu Crnu Goru. Moram da naglasim veliku ulogu svih epidemioloških službi u Crnoj Gori, epidemiologa u Institutu za javno zdravlje i naših kolega iz unutrašnjosti. Svi smo odvojeni od svojih porodica, mnogi od svoje maloljetne djece. Skoro sam vidjela sliku male kćerke moje koleginice koja sa suzicama razgovara sa mamom. Moja djeca su u Kolašinu. Takođe, i druge kolege su odvojene od djece, jer smo mi ipak u riziku. Otkrili smo prve slučajeve, otkrivamo i dalje. Naši su ljekari na prvoj liniji – rekla je Medenica.





Zaposleni iz Doma starih u izolaciji



Zaposleni u Domu starih u Pljevljima, koji su u neposrednom kontaktu sa korisnicima te ustanove, zajedno sa direktoricom od subote su u izolaciji zbog predostrožnosti i bolje zaštite korisnika, kazala je za Antenu M socijalna radnica te ustanove Nina Lončar.

– Zaposleni se nalaze u izolaciji u hotelu „Franca”, odakle se službenim vozilom prevoze na rad. Na taj način smo dodatno umanjili rizike od unošenja virusa u ustanovu u ovom kritičnom periodu – navela je Lončar.

Prema njenim riječima, stanje u Domu je zadovoljavajuće i pripremljeni su na izazov koji nosi korona virus.


Dva para rukavica za zaštitu od nepoznatog protivnika
Crnogorski zdravstveni radnici na prvoj liniji odbrane od korona virusa, na umor, kako kažu, ne misle, jer znaju da je jedini adekvatan odgovor na epidemiju da svi shvatimo da smo na istom zadatku i da samo zajedno, odgovornim pristupom možemo uspjeti.

Za odgovornog tehničara Odjeljenja za zarazne bolesti Instituta za javno zdravlje, sanitarnog tehničara Ivana Đurovića, radni dan počinje u 7.30, ali nikad ne zna kada će se završiti.

– Dolaskom na posao od ljekara dobijamo raspored šta treba da se odradi. Imamo listu osoba koje treba uzorkovati i radimo pripreme za uzorkovanje na terenu i kod nas. Pripremamo ekipe koje će krenuti. Svi nose zaštitnu opremu, što je mnogo bitno. Tako štitimo sebe i druge – ispričao je Đurović.

Kada dođe kod osobe za koju se sumnja da je zaražena novim korona virusom Ivan oblači zaštitnu opremu, koja podrazumijava dva para rukavica, masku, naočare, vizir, kombinezon i čizme.

– Kolega koji je sa nama prekontroliše da li smo spremni za uzorkovanje. Nakon toga, uzimamo pribor i pristupamo uzorkovanju. Uzorak odlažemo u frižider, a kolega koji nas čeka priprema kese za medicinski otpad i onda svlačimo zaštitnu opremu dio po dio, kako smo se i obukli. Uz svaki postupak radimo dezinfekciju ruku – kazao je Đurović.

Na putu do posla, kako nam je ispričao, razmišlja o pacijentima, o tome kakav ga dan očekuje, koliko će biti uzorkovanja, a strijepi, kako je priznao, od rezultata.

– U početku je bilo straha jer je virus bio nepoznat. Sada smo se uhodali, tačno znamo šta ko treba da radi. Najviše razmišljamo o pacijentima i njihovim porodicama, o tome kakvi će biti nalazi – rekao je Đurović.


Lijek traži 78 država
Svjetska zdravstvena organizacija je zajedno sa partnerima pokrenula je tzv. studiju Solidarnosti. Riječ je o međunarodnoj kliničkoj studiji koja je pokrenuta kako bi se ubrzao proces generisanja dokaza i pronalaženja efikasnog lijeka za Kovid-19, kazala je šefica Kancelarije SZO u Crnoj Gori Mina Brajović.

Predmet ispitivanja u studiji Solidarnosti biće četiri lijeka: antiviralni lijek koji je testiran za liječenje ebole, HIV-a, malarije i multiple skleroze.

Brajovićeva tvrdi da je ideja da se uporede četiri lijeka u smislu njihove efikasnosti u liječenju oboljelih od Kovida-19.

– Upućen je poziv svim zemljama širom svijeta da uključe svoje pacijente, životne dobi preko 18 godina i da se utvrdi da li i koji od četiri testirana lijeka usporava napredovanje oboljenja ili unapređuje prospekte za oporavak. Do sada se u ovu mega, multicentričnu studiju uključilo 76 zemalja širom svijeta, uključujući Albaniju, Sjevernu Makedoniju, ali i Norvešku, Italiju, Španiju i druge. Sa svakim novim pacijentom – učesnikom Studije, korak smo bliže rješenju i dokazima koji od testiranih lijekova je efikasan za liječenje Kovid-19 – kazala je Brajovićeva za CDM.



”U Kliničkom centru Crne Gore hospitalizovano je 19 pacijenata – 12 na infektivnoj klinici, tri pacijenta na internoj klinici i četiri u intenzivnoj jedinici



”Vlada je saopštila je da danas od donacija uplaćeno 7.412.604,17 eura i 70.971,72 američkih dolara, a sa računa je za borbu protiv korona virusa do sada je iskorišteno 1.351.371,59 eura

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"