Zaštitnik ljudskih prava i sloboda utvrdio je u postupku protiv Instituta za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) da se koriste neodgovarajući kreveci za najmlađe pacijente, koji su polomljeni i povezani zavojem.
U mišljenju nakon ispitnog postupka, koje je donijela zamjenica zaštitnika ljudskih prava Snežana Mijušković, ističe se da je nakon pisanja medija i žalbi roditelja djece pokrenut postupak u kom je utvrđeno da je posteljina čista, ali dotrajala i da uprava ustanove nije dostavila izvještaj nadležne inspekcije koja je, po navodima službenika Instituta, vršila inspekcijski nadzor, a nakon izvještavanja medija, i koja bi konstatovala stanje što se tiče sanitarno- higijenskih uslova.
– Na osnovu neposrednog uvida i dostavljenog izjašnjenja, Zaštitnik je utvrdio sledeće: da su u Institutu za bolesti djece u upotrebi neodgovarajući kreveci za djecu, koji su polomljeni i povezani zavojem; da se u pojedinim sobama i toaletima, oko kade za tuširanje, nalazi buđ; da su nakon objave navoda i fotografija u medijima o stanju bolesničke sobe izvršene određene popravke; da je prema pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji u Institutu – Pedijatrijskoj i Dječijoj hiruškoj klinici, predviđeno 31 radnica na poslovima održavanja higijene, a da je trenutno na neodređeno vrijeme zaposleno 15 radnica, četiri radnice na određeno vrijeme, dok se dvije radnice nalaze na bolovanju; da radnice koje održavaju čistoću rade i do 12 časova neprekidno zbog nedostatka kadra. Zaštitnik je pokrenuo ispitni postupak tim povodom 26.6.2017. godine, u cilju utvrđivanja stvarnog stanja. Predstavnici Institucije Zaštitnika posjetili su Institut, obišli odjeljenja pedijatrije 1 i 2 i hirurgije. Tom prilikom sačinjene su i fotografije zatečenog stanja bolesničkih soba, toaleta i kupaonica – piše u mišljenju.
U bolnici su utvrdili da se u boksovima nalaze po dva krevetića, jedan manji u kojima su ležale ili spavale bebe, i drugi malo veći namijenjen za roditelja, ali takođe krevetić, sa rešetkama.
– Pojedini krevetići su bili dotrajali i povezani zavojem, ali u toj sobi u tom trenutku nije bilo pacijenata. Medicinska sestra je navela da bi ti krevetići uskoro trebalo da budu zamijenjeni novim. Dušeci su bili novi. Toaleti u sobama, kao i zajednički toaleti, bili su uredni. Toaleti za osoblje su bili uredni, mada dosta dotrajalih sanitarija. U pojedinim sobama ili toaletima nedostajalo je po nekoliko pločica na zidu. Prostorije za odlaganje prljavog veša bile su uredne. Roditelji sa kojima smo razgovarali isticali su da su zadovoljni uslovima, da je osoblje ljubazno, da je hrana dobra. Jedna majka je istakla da je posteljina čista, ali da je dotrajala (pojedini čaršavi su bili iscijepani od upotrebe, pranja i sl.). U oktobru 2017. godine, na tim odjeljenjima nalazilo se 40 pacijenata sa 35 pratilaca. U vrijeme obilaska Instituta, konstatovano je da je situacija na odjeljenju pedijatrija djelimično poboljšana u odnosu na ono što je navedeno u medijima. Konstatovano je da se na odjeljenju pedijatrija A nalaze pojedini stari metalni krevetići koji su povezani zavojem zbog neispravnosti mehanizma za podizanje rešetaka. Činjenica je da u takvom krevetiću može biti smješteno dijete, što bi svakako predstavljalo opasnost po njegovo zdravlje i život, jer ovi načini povezivanja metalnih krevetića nijesu bezbjedni – ukazano je u mišljenju Ombudsmana.
Ombudsman je preporučio upravi Instituta za bolesti djece da preduzmu mjere i radnje na uklanjanju nebezbjednih ležajeva (krevetića) za djecu/bebe.
– Neophodno je da se preduzmu aktivnosti na popunjavanju radnih mjesta za radno mjesto na održavanju higijene u Institutu za bolesti djece KCCG. Institut za bolesti djece dužan je da najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema preporuke obavijesti Zaštitnika o radnjama i mjerama koje su preduzeli na izvršenju preporuke – piše u mišljenju.
D.B.
Dobro je kako je u Bijelom Polju
U mišljenju Ombudsmana navodi se da su roditelji pratioci djece sa kojima je obavljen razgovor istakli su da su zadovoljni uslovima.
– Majka iz Bijelog Polja navela je da je ovdje dobro, da su zadovoljni zdravstvenom uslugom i odnosom prema pacijentima, te da nemaju primjedbi. „Ovdje je dobro za razliku od stanja u gradu u kom živimo.“ Na kraju smo obišli odjeljenje hirurgije, koje je veoma čisto, uredno i prilagođeno boravku djece – piše u izvještaju.
Pocijepani kauč prekrili ćebetom
Ombudsman je konstatovao da se u sobi na odjeljenju B nalazio pocijepani kauč koji je bio prekriven ćebetom.
– Sve sobe su uredne, kao i toaleti. U toku je bilo i čišćenje pojedinih toaleta od strane radnica na održavanju čistoće. U bolesničkoj sobi koja je bila prikazana u medijima više se ne nalazi kauč, već samo krevetić za bebe, sto i ormar. U sobi se nalazio trosjed – kauč, koji je prekriven ćebetom i čaršavom, a ispod je bio pocijepan, što smo fotografisali. Soba je osim toga bila uredna i čista. U svim sobama funkcioniše klimatizacija – navodi se u mišljenju.