Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sveta i Miloša ne traže ni poslije godinu i po * Filip pogazio ono što je obećao * Bošnjaci nijesu moneta za potkusurivanje * Petorica osumnjičeni za pomaganje džihadistima * Kosim trotoarima mažu oči da brinu o OSI * Sveta i Miloša ne traže ni poslije godinu i po * Kako se prave punđe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Milorad Martinović, žrtva policijske torture:
- Tužilaštvo je trebalo da pozove komandira i direktora policije i primora ih da odaju zvjeri koje su učestvovale u mom prebijanju. Umjesto toga, oni kao i svi u državi, poštuju mafijaški zakon omerta i ćute.

Vic Dana :)

Šta radi medvjed kad sretne Čak Norisa?
Legne i pravi se mrtav.
Šta je Čak Noris slušao sedamdesetih?
- Devedesete!

Došao Perica kući iz škole i pita ga mama:
- Je li sine, jel ti koji predmet bio posebno težak?
- Da klupa, pala mi je na nogu!

Mladi bračni par ne priča već tri dana.
Četvrti dan žena nađe na stolu papir na kojem piše:
- Probudi me sjutra u sedam sati, tvoj muž.
Sjutra muž se probudi u pola deset i vidi papir na kojem piše:
- Probudi se sedam je sati, tvoja žena.

Ulazi Ciga u kuću, i na sto stavlja ponosno novi telefon, pa ga žena upita:
• Jel’ ti to novi telefon?
• Jašta, novi Ajfon!
• Auu... pa kol’ko s’ ga platijo?
• Ništa, osvojio ga na trci...
• Kakvoj trci, ko je trč’o?
Ciga će:
• Vlasnik Ajfona, pandur i ja!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2018-03-11 PRAKTIČNA RADIONICA
Cio svijet u sijalici ★ Potreban alat: rukavice, zaštitne naočare, skalpel, špic kliješta, šrafciger, čekić, termo-lijepak, špric sa iglom, štapići za uši ★ Potrebno vrijeme: 30 minuta ★ Potreban materijal: mahovina, zemlja, pijesak, kamenčići, sijalica, drveni štap, kamen za postolje, papir za fišek, štapić za ražnjiće
Dan - novi portal
Upo­zo­re­nje: Ne pred­la­že­mo ni­ko­me da se upu­šta u iz­vo­đe­nje bi­lo ka­kvih ra­do­va za ko­je ne­ma do­volj­no zna­nja i is­ku­stva jer u su­prot­nom mo­že do­ve­sti u opa­snost svoj ili tu­đi ži­vot i zdra­vlje. Ne­struč­nim iz­vo­đe­njem ra­do­va mo­že se pri­či­ni­ti i znat­na ma­te­ri­jal­na šte­ta. Naj­bo­lje je da ove pro­jek­te shva­ti­te kao in­for­ma­tiv­ne, a da kon­kre­tan rad pre­pu­sti­te kva­li­fi­ko­va­nim ser­vi­si­ma ili dru­gim pro­fe­si­o­nal­ci­ma u od­re­đe­noj obla­sti. Za bi­lo ka­kve ne­ga­tiv­ne po­sle­di­ce ko­je even­tu­al­no iza­zo­ve­te sa­mi sno­si­te od­go­vor­nost!

-Za pravljenje ovog malog ekosistema potrebne su Vam neke sitnice. Najprije biljke. U sijalicu možete staviti bilo koje male biljke koje nađete u prirodi. Svakako prva na listi je mahovina. Ova biljka je mala i izuzetno otporna. U prirodi raste u neverovatno surovim uslovima kao što je beton ili crijep na krovovima, gotovo bez i malo zemlje. Uzmite grumen mahovine. Na šumskom tlu mogu se naći i druge interesantne stvari koje će uljepšati Vaš mali ekosistem.Kora od drveta, razni plodovi kao što su žirevi, lješnici i sl. Uzmite i to.
Naravno, zemlja. Možete koristiti kupovnu zemlju ali u šumi ćete naći isto toliko hranjivu zemlju. Uzmite, otprilike jednu punu kašiku zemlje.
Pored mahovine, zemlje i još nekih šumskih ukrasa spremite pijesak i sitne kamenčiće. Poslužiće bilo koji kamenčići veličine 5 mm.Pored ovoga potrebna vam je i staklena posuda (mi smo iskoristili staru sijalicu) I postolje za posudu.
Da bi kamen (postolje), koji drži sijalicu, bio stabilan i da ne bi grebao namještaj naravili smo mu četiri nogice uz pomoć termo lijepka. Kapnite termo lijepak na nekoliko mjesta i ostavite da se ohladi.
Sa gornje strane kamena nanesite nekoliko kapi termo lijepka i zalijepite sijalicu (staklenu posudu) na kamen, kao na slici.
Od ovog koraka počinje formiranje malog ekosistema. Prvo u sijalicu sipajte izdrobljeni kamen. Ovaj sloj je izuzetno važan za očuvanje ekosistema. U njemu će se nalaziti rezerve vode. Ekvivalent podzemnih voda u prirodi.
Da bi lakše ubacili ostale sastojke napravite fišek od papira, kao na slici.
Sledeći sloj, koji ćete ubaciti uz pomoć fišeka, je pijesak. Ovaj sloj ima zadatak da odvoji zemlju od kamenog sloja. Da nema pijeska zemlja bi brzo prošla između kamenja, time bi biljke ostale na kamenitoj podlozi, a i rezerve vode bi brzo previše natopile zemlju.
Da bi pijesak lijepo rasporedili cijelom površinom koristite drveni štapić. Njime lijepo rasporedite pijesak cijelom površinom tako da sloj bude ujednačen i približno iste debljine svuda.
Sledeći sloj je šumska zemlja. Na isti način je ubacite u sijalicu kao i pijesak. I ovaj sloj lijepo poravnajte drvenim štapićem.
Sada na red idu biljke. Mahovinu isjecite na male komade koji mogu da uđu kroz uski otvor na vrhu sijalice. Koristan alat je pinceta kojom pažljivo unesite u sijalicu i postavite na svoje mjesto.
Takođe postavite i ukrase kao što je kora od drveta. Pored toga što će interesantno da izgleda, prilikom raspadanja, predavaće ekosistemu neophodne hranjive materije.
Na kraju ono najvažnije bez čega eko sistem ne bi opstao, voda. U sijalicu uz pomoć medicinskog šprica ubacite oko 10 ml vode.
Očistite staklo sjalice iznutra ukoliko se na nekom mjestu zaprljalo prilikom unošenja sastojaka u sijalicu.
Na samom kraju još čep. Može Vam poslužiti bilo šta. Mi smo od drvenog štapa isjekli čep dužine 1.5 cm. Uz pomoć termolijepka pričvrstili smo ga na otvor sijalice.
Postavljanjem čepa na otvor sijalice stvorili ste zatvoreni ekosistem koji nema veze sa spoljašnjim svijetom. U sijalici će se odvijati proces koji se odvija u prirodi, i koji možete da posmatrate. Ovo je naročito interesantno za malu djecu koja uz pomoć ovog ekosistema može nauči mnogo o prirodi. Voda će, iz kamenog sloja, prolaziti kroz pijesak sve do zemljanog sloja. Odatle će je biljke crpiti, prolaziti kroz biljku i isparavati kroz listove. Voda će se kondenzovati na staklu sijalice i spuštati nazad u tlo. Ukoliko se sijalica zamagli, nakon postavljanja čepa, ne brinite. Izbistriće se nakon cijelog ciklusa kondenzacije. I vazduh koji je zarobljen u sijalici će prolaziti kroz niz promjena. Noću će ga biljke koristiti a danju će uz pomoć fotosinteze proizvoditi kiseonik, koji će noću opet trošiti i tako u krug. Sijalicu ostavite na svijetlo mjesto ali nikako izloženu direktnom suncu. Ovaj eko sistem može da živi jako dugo. Neki sistemi u flašama su opstajali i decenijama. Ako poslije nekog vremena vidite da neke biljke umiru i suše se, ne brinite. To je prirodan proces jedne biljke umiru i svoje hranjive materije predaju zemlji. Te hranjive materije će da koriste nove biljke koje počinju da rastu i tako u krug. Kompletan prirodni ciklus i jedan čitav svijet je pred Va­ma u obič­noj si­ja­li­ci.
Du.M.
mo­ja­ra­di­o­ni­ca.com

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"