Osnovni sud u Podgorici donio je prve presude protiv Glavnog grada Podgorica po tužbi zaposlenih u lokalnoj administraciji zbog nezakonitih akata koje je potpisao doskorašnji gradonačelnik Miomir Mugoša o umanjenju zarada. Kao posledica Mugošinog nezakonitog smanjivanja zarada zaposlenima u julu 2013. godine, državni budžet je oštećen za 1.690.000 eura.
Pred sudom je već na stotine tužbi protiv Glavnog grada, a kako će svaki od 2.600 zaposlenih u podgoričkoj administraciji imati pravo na prosječno 650 eura odštete, to znači da je ishod nezakonite odluke bivšeg gradonačelnika šteta od 1.690.000 eura.
Predsjednik Sindikalne organizacije Čistoće Dejan Lakićević potvrdio je juče za „Dan” da je upoznat kako je podgorički Osnovni sud donio presudu u korist tri radnika. Lakićević je pritom saopštio da je 130 radnika Čistoće predalo tužbe protiv organa Glavnog grada.
– Nije zakazano još ročište, jer kolege koje su dobile presudu postupak su pokrenule prije nas – rekao je Lakićević.
Na pitanja „Dana” vezano za moguće podnošenje tužbi protiv Glavnog grada juče nije odgovarao Goran Dragović, iz Sindikata Glavnog grada.
Dio radnika Glavnog grada podnio je Osnovnom sudu u Podgorici tužbe zbog, kako se ispostavilo, nezakonite odluke Miomira Mugoše da im umanji plate. Tri radnika iz „Čistoće”, Savo Popović, Muzafer Muradbašić i Predrag Martinović, predali su, preko pravnog zastupnika Radmile Ostojić, tužbe protiv organa Glavnog grada. Sud je 13.februara uvažio njihove argumente i obavezao tuženog da im isplati razliku u zaradi koja im je od 1. juna 2013. godine do 30. septembra 2014. godine umanjena na osnovu, kako se ispostavilo, nezakonite odluke bivšeg podgoričkog gradonačelnika.
Naime, sudija Osnovnog suda Veljko Radovanović je utvrdio da su radnici Glavnog grada na radu kod tuženog prije 1. juna 2013. godine ostvarivali mjesečnu zaradu u skladu sa normativnim aktima tuženog.
– Međutim, za mjesec jun 2013. godine umanjena im je zarada u neto iznosu od deset odsto i koje umanjenje se primjenjuje dalje tako da je tužiocima u istom procentu umanjena zarada za jul, avgust, septembar, oktobar i novembar, i dalje – piše u presudi.
Ukazuje se da su zaposleni kod tuženog insistirali da im dostavi odluku, odnosno zakonski osnov za izvršeno umanjenje zarade, što tuženi nije učinio. Pravni osnov tužbenog zahtjeva je granski kolektivni ugovor i kolektivni ugovor kod tuženog, a koji sadrže odrednice i odredbe kako i na koji način se formira cijena rada pa kojoj se primjenjuje zbirni koeficijent složenosti poslova radnog mjesta i koeficijent za minuli rad.
Akt tadašnjeg gradonačelnika Miomira Mugoše, kojim je umanjen nivo zarada za deset odsto, zaveden je pod brojem 11158, od 27.jula 2013. godine, a njime se precizira da je tuženi zaposlenima smanjio cijenu rada deset odsto, odnosno sa 90 na 81, od junske zarade pa nadalje. Sud je bio mišljenja da je umanjenje zarade nezakonito, jer je izostala odluka o promjeni cijene rada na način kako je to predviđeno kolektivnim ugovorom.
Kada je u pitanju Mugošin mandat na mjestu gradonačelnika Podgorice, jedna od najpoznatijih afera sa kojima je povezan funkcioner DPS-a je slučaj koji je proistekao iz njegove odluke da 15.000 kvadratnih metara gradskog zemljišta u podgoričkom naselju Stari aerodrom, umjesto za 13 i po, proda za svega dva i po miliona eura. To zemljište nekadašnji gradonačelnik prodao je biznismenu Čedomiru Popoviću, inače čovjeku koji važi za njegovog bliskog prijatelja i saradnika.
MANS je u vezi tog slučaja podnio krivičnu prijavu protiv Mugoše zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja i primanje mita, ali i protiv vlasnika kompanije „Carine” Čedomira Popovića, zbog sumnje da je počinio krivično djelo davanje mita.
Iz Foruma 2010 ocijenjena je kao nezakonita i odluka Mugoše i DPS-a o razgraničenju Glavnog grada i KAP-a i proglašenja zone KAP-a za biznis zonu. Uprkos zahtjevima iz opozicije da se pokrene sveobuhvatna istraga o dešavanjima u Podgorici 2011. godine, kada je SDP javno označio Mugošu kao glavnog aktera političke korupcije prilikom konstituisanja lokalne vlasti, tužilaštvo se tim slučajem, po svoj prilici, nije ozbiljnije bavilo.
Mugoša je, takođe, procesuiran nadležnim državnim organima zbog odbijanja da objavi imena zaslužnih građana kojima je dodijelio stanove. Saopštio je da je za vrijeme njegovog mandata na čelu Glavnog grada podijelio preko 600 stanova.
Istraga o kupovini kampa na Zlatici, obavljena za vrijeme mandata Igora Lukšića na funkciji premijera, pošto je tada bio i predsjednik Savjeta za privatizaciju, u tužilaštvu je zavedena 6. decembra prošle godine, pod brojem Ktr.600/13. Državno tužilaštvo, između ostalih, istragu vodi protiv Veselina Veljovića, Lukšića, Miomira Mugoše i biznismena Žarka Burića i provjerava da li je u njihovim postupanjima bilo nezakonitih radnji u vezi sa prodajom kampa na Zlatici 2006. godine za 4.760.000 eura, da bi 2011. godine izvršna vlast kupila taj kamp za 8.339.999 eura.
Bivši podgorički gradonačelnik je optužen 2005. godine da je nezakonito zaključivao ugovore o ustupanju lokacija za reklamne panoe. Takođe, 2006. godine protiv Mugoše je podnijeta krivična prijava zato što je kompanije Čelebić i CMC iz Podgorice protivzakonito oslobodio obaveze plaćanja oko dva miliona eura naknade za uređenje građevinskog zemljišta radi izgradnje Delta sitija.
N.S. - M.V.
Neprincipijelna pozicija SDP-a
Poslanik Demokratskog fronta Branka Bošnjak kaže za „Dan” da najavljen odlazak bivšeg gradonačelnika Podgorice u Ljubljanu najbolje govori o principijelnosti SDP-a, jer upravo od njihovog glasa je i zavisio taj nagradni aranžman o državnom trošku.
– U ovom slučaju, ne mogu da zamjerim DPS-u koji želi pred penziju da nagradi svoje zaslužne kadrove, ali svakako mogu da kažem da je sramno da ti tobožnji principijelni pripadnici SDP-a, pored svih afera koje su mu spočitavali i milionskih pronevjera, tek tako okreću glavu na drugu stranu. Zahvalni na par fotelja koje su dobili u ovoj preraspodjeli, sklapajući ovu više nego izdajničku koaliciju u Glavnom gradu – rekla je Bošnjak za „Dan”.
Kako je zaključila, valjda je sada svima jasno da SDP kada priča o principima i poštenju zapravo govori o foteljama i ličnoj koristi za svoje funkcionere.
Odbor danas o kandidaturi za ambasadora
Kako je zvanično najavljeno iz parlamenta, članovi skupštinskog Odbora za međunarodne odnose danas će se izjasniti o predlogu da Miomir Mugoša bude crnogorski ambasador u Sloveniji. Prema Ustavu, predsjednik Crne Gore imenuje ambasadore, na osnovu predloga Vlade i mišljenja nadležnog skupštinskog odbora.
Odbor je u ponedjeljak, većinom glasova, podržao predloge da Dragana Radulović i Nebojša Kaluđerović budu ambasadori Stalne misije Crne Gore pri NATO-u, sa sjedištem u Briselu, odnosno Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama, sa sjedištem u Ženevi.