Razlozi zbog kojih je Specijalno državno tužilaštvo (SDT), koje predvodi
Milivoje Katnić, odustalo od istrage o navodnom nuđenju mita od 21 milion eura vicepremijeru i lideru pokreta URA
Dritanu Abazoviću da promijeni politički tabor ostaju nepoznati. To, po mišljenju pravnih eksperata, otvara brojna pitanja, posebno kada je u pitanju volja tužilaštva da ispita šta se zaista desilo. Iako je Abazović krajem prošle godine potvrdio da mu je nuđen 21 milion, tužilaštvo je odlučilo da ne pokreće istragu, uz kratko obrazloženje da za to nema osnova.
Advokat
Zdravko Begović rekao je za „Dan“ da je jedino logično objašnjenje za odluku tužilaštva da u postupku nijesu došli do dokaza koji bi ukazali na nečiju krivicu. On je istakao da je sada veoma teško komentarisati na osnovu čega je tužilac došao do ovakvog zaključka, pa bi zato bilo dobro kada bi tužilaštvo sve činjenice predočilo javnosti.
– Svakako, kada je donijeta ovakva odluka, to ukazuje da je tužilac imao konkretne razloge za njeno donošenje, odnosno, moguće je da nije bilo elemenata koji bi potvrdili da je mito zaista nuđeno, to jest, da nije bilo ozbiljnih i uvjerljivih dokaza koji bi ukazali na konkretnu krivičnu odgovornost. U svakom slučaju, smatram da bi obrazloženje tužilaštva zašto je donijeta ovakva odluka sasvim razjasnilo situaciju – rekao je Begović.
Kako je ranije potvrđeno, Specijalno državno tužilaštvo neće pokrenuti istragu u slučaju navodnog nuđenja mita potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću zato što, kako su obrazložili, nema osnova za to.
Analitičar
Božidar Čolakovi kaže da je potpredsjednik Vlade u svom dosadašnjem angažmanu na političkoj sceni ostavio utisak ozbiljnog političara, koji ni u najžešćim polemikama, a bilo ih je i u parlamentu i van njega, nije prepoznat po olako datim bombastičnim izjavama radi osvajanja ponekog poena.
– Naprotiv, prepoznat je po argumentovanim stavovima, tako da ostaje malo mjesta sumnji i u njegovu izjavu o nuđenju mita u postizbornom periodu. S druge strane, Specijalno tužilaštvo nije u prethodnom periodu ostavilo utisak neupitno profesionalne institucije, koja je iznad svakog političkog uticaja i pritiska. Naprotiv. Ovakvom odlukom ostavljen je prostor za različita tumačenja, od kojih bi jedno moglo biti da se, zapravo, na ovaj način pokušava destruirati autoritet potpredsjednika Vlade, to jest, nanijeti mu se šteta u političkom smislu, jer se nameće zaključak da odluka po kojoj nema elemenata za pokretanje krivičnog postupka znači da izjava o nuđenju mita nije dovoljno argumentovana ili nije istinita – ukazao je Čolaković.
Odluku SDT-a nije komentarisao ni Abazović. Iz njegovog kabineta juče su rekli da će se javiti ako budu imali komentar povodom odluke tužilaštva, ali do zaključenja ovog broja našeg lista njihove reakcije nije bilo. Nije se oglasio ni Građanski pokret URA, stranka koju predvodi Abazović.
Kako je ocijenio direktor istraživačkog centra Mreže za afirmaciju nevladinog sektora
Dejan Milovac, ili je Dritan Abazović na saslušanju rekao da mu nije nuđeno mito, ili Specijalno državno tužilaštvo prosto neće da radi svoj posao. On smatra da bi valjalo objasniti kako je tužilaštvo ocijenilo da nema elemenata za otvaranje istrage.
– Trebalo bi da je jednostavno. Dva su moguća razloga: ili je Dritan Abazović na saslušanju rekao da mu nije nuđeno mito, ili SDT neće da radi svoj posao – napisao je Milovac na Tviteru.
Povodom ovog slučaja oglasio se i advokat
Nikola Terzić, koji je ocijenio da je na sceni opšti društveni šok.
– Kod nas je trenutno na sceni opšti društveni šok izazvan odbijanjem Dritana Abazovića da se novcem utiče na njegovo mišljenje. Mnogi bi željeli da im se objasni kako je to moguće i da li je istinito, jer se susreću sa potpuno nepoznatom normom ponašanja, koju ne razumiju – napisao je Terzić na Tviteru.
Abazović je početkom decembra prošle godine potvrdio da mu je nuđen 21 milion eura, ali nije saopštio više detalja, tvrdeći da bi bilo neozbiljno da u medijskom nastupu kaže ko mu je i šta nudio.
M.V.
Konjević ironično o mogućem podmićivanju Poslanik SDP-a
Raško Konjević ironično se osvrnuo na odluku Specijalnog državnog tužilaštva da ne pokreće istragu o navodnom nuđenju mita potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću.
– Predstavnik izvršne vlasti nudio nam je 500.000 eura krajem decembra da prisustvujemo sjednici Skupštine Crne Gore kako bi imali kvorum. Ne treba tužilaštvo da zove za izjave, neka kopiraju izjavu Dritana Abazovića oko 21 miliona. Imam „povjerenja“ u istinost njegovih navoda – naveo je Konjević u objavi na Tviteru.