A
fera „Snimak”, koja je ogoljela izborne mehanizme DPS-a, nije dobila ni pravni ni politički epilog i umjesto da njeni akteri budu procesuirani i politički penzionisani, oni su i dalje vrlo aktivni u partijskom okviru, a neki postaju i najviši rukovodioci važnih državnih institucija, kazala je direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević.
On je u intervjuu za „Dan” kazala da je time osnažen princip po kojem je sve dozvoljeno ako je rađeno u ime partije, nezavisno od toga što takva praksa ozbiljno i vidljivo ugrožava javni i državni interes.
Kako ocjenjujete trenutnu političku situaciju u Crnoj Gori, imajući u vidu da se dio opozicije vratio u parlament?
– Trenutna politička situacija u Crnoj Gori je prilično složena, opterećena snažnom polarizacijom, izraženim partikularnim i partijskim interesima, uz kontinuirane tenzije i nespremnosti ključnih aktera za argumentovan dijalog o načinima prevazilaženja krize.
Povratkom DF-a i dijela nezavisnih poslanika u Skupštinu Crne Gore sužen je okvir za pregovarački kapacitet opozicije, a građanski profilisana opozicija je dovedena u dodatno izazovnu poziciju iz koje mora osmisliti inovativniji i učinkovitiji način svog djelovanja, što zahtijeva i njeno drugačije strategijsko pozicioniranje u susret predstojećim lokalnim i predsjedničkim izborima.
Da li je u protekloj godini bilo konkretnog napretka u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije?
– Ja ga ne vidim i prilično licimjernim doživljavam ocjene najviših državnih zvaničnika da nam je bezbjednosna situacija stabilna u situaciji kada nam medijski prostor ispunjavaju vijesti o kontinuiranim obračunima mafijaških klanova, gdje se i sami građani s pravom osjećaju sve ugroženijima jer morate voditi računa i da kojim slučajem ne parkirate auto pored nekog ko je targetiran.
Javnosti ostaju nepoznati i dometi onih sada već skoro redovnih i filmskih policijskih akcija u zoru i tokom noći, pretresa stanova bezbjednosno interesanih osoba i šahovskog pomjeranja šefova centara bezbjednosti, pri čemu se ne utvrđuje nikakva odgovornost tih ljudi, ako su radili loše, a logična je pretpostavka da jesu ako su smijenjeni. Nismo vidjeli ni djelotvorne istrage o mrežama pomagača tih istih klanova u samom sistemu, iako je za to bilo ozbiljnih navoda. Na primjer, i jedan nedavno objavljeni snimak na Jutjubu je morao, recimo, otvoriti pitanje da li se materijali iz pojedinih policijskih dosijea dostavljaju određenim licima iz tih klanova.
U nezvaničnom radnom dokumentu EK o trenutnom stanju u poglavljima 23 i 24 u Crnoj Gori, koji je objavljen u novembru, konstatuje se da su proaktivne istrage u borbi protiv organizovanog kriminala i dalje rijetkost i da nema napretka u finansijskim istragama, niti u oduzimanju prihoda stečenih kriminalom.
Često iznosim ocjenu da tužilaštvo sve više podsjeća na „odred izviđača” sa stalnim izviđajima bez konkretnih ili održivih optužnica. Posebno je zabrinjavajuća selektivnost u postupanju tužilaštva i mnogo veća posvećenost pokušajima procesuiranja onih koji ne pripadaju formalnim ili neformalnim krugovima moći nego onih u strukturama vlasti za koje je i u javnosti već objavljeno pregršt dokaza o osnovama sumnje da su počinili krivična djela vezana za korupciju, a koji su od tog istog tužilaštva „zaštićeni”. Imamo vidljive posledice korupcije i na visokom nivou i na lokalu, ali nemamo procesuiranje tih slučajeva, i taj pristup je neodrživ.
Opet smo svjedoci brojnih opozicionih optužbi u vezi sa neregularnošću izbora u Crnoj Gori. Kako to komentarišete?
– Afera „Snimak”, koja je ogoljela izborne mehanizme DPS-a, nije dobila ni pravni ni politički epilog, a umjesto da njeni akteri budu procesuirani i politički penzionisani, oni su i dalje vrlo aktivni u partijskom okviru, a neki postaju i najviši rukovodioci važnih državnih institucija. Time je osnažen princip po kojem je sve dozvoljeno ukoliko je rađeno u ime partije, nezavisno od toga što ta praksa ozbiljno i vidljivo ugrožava javni i državni interes.
Posledično, ista praksa je nastavljena i na svim narednim izborima, gdje vladajuća struktura očito koristi javne resurse za partijske svrhe, što, naravno, nije u skladu sa osnovnim principom izborne trke, a to su jednake startne pozicije za sve aktere.
M.VEŠOVIĆ
Zapad ne želi Mila kao kandidata
Ako se lider DPS-a Milo Đukanović opet kandiduje za predsjednika Crne Gore, imajući u vidu njegov skoro trodecenijski vodeći položaj u vlasti, kakva će se time poruka poslati javnosti? Je li moguće da partija na vlasti nema baš nijednog drugog kandidata?
– Đukanović je neprikosnoveni lider DPS-a koji je sve svoje potencijalne konkurente u partiji, ili one koji bi mu mogli parirati po partijskom uticaju, odavno marginalizovao, procesuirao ili ih drži u ucijenjenom položaju. Zato je on danas u toj partiji na vrhu piramide, a onda slijedi velika praznina, pa red „partijskih lordova”, koji imaju određenu partijsku podršku, i „dvorjana”, odnosno onih koji nemaju partijsku bazu, ali imaju Đukanovićevu naklonost. Ti „partijski lordovi” i „dvorjani” su dominantno okupirani međusobnim spletkarenjima i borbama, sa određenim međusobnim koaliranjima, i uz pažljivo praćenje Đukanovićevih signala, a što sve ukupno dovodi i do toga da se sam DPS sve više radikalizuje u svom izrazu prema neistomišljenicima jer se tim odnosom počinje dokazivati lojalnost partiji i vođi.
I zato se Đukanović sve češće nameće kao mogući predsjednički kandidat iako je jasno da takva kandidatura ne bi bila baš pozdravljena od međunarodne zajednice, kao i da bi ona bila loša za samog Đukanovića, jer se jak partijski lider seli na poziciju predsjednika države samo u iznuđenim okolnostima.
Nesporno je da Đukanović kao predsjednički kandidat može homogenizovati biračko tijelo DPS-a, ali treba imati u vidu da to sličan efekat može imati i na opoziciono biračko tijelo. Zato DPS mjeri i više puta odlaže konačnu odluku, pripremajući pažljivo teren, što uključuje i brutalnu akciju u pokušaju povratka kontrole nad RTCG i čekanje izlistavanja konačne opozicione ponude, kako bi se svi rizici smanjili jer je i sam Đukanović imperativno zacrtao pobjedu na predsjedničkim izborima.