Predsjednik opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić podnijeće ostavku na tu funkciju, a naslijediće ga poslanik DPS-a i raniji potpredsjednik bjelopoljske opštine Petar Smolović, potvrđeno je „Danu”.
Žurićevom ostavkom juče se bavio portal CdM, tvrdeći da će do izbora novog predsjednika opštine tu dužnost obavljati Nemša Omerhodžić.
– Za Žurićev budući angažman pominju se dvije opcije – da bude angažovan na nekim međunarodnim projektima ili u sektoru bezbjednosti. Do izbora novog predsjednika opštine, tu funkciju će najvjerovatnije da pokriva Nemša Omerhodžić, potpredsjednica opštine – kazao je izvor portala CdM.
Ovo je već druga promjena kadrova DPS-a na funkcijama gradonačelnika u kratkom roku, a nedavno je s pozicije cetinjskog gradonačelnika otišao Aleksandar Bogdanović.
Žurić je za gradonačelnika Bijelog Polja izabran početkom 2011. godine. Krajem januara te godine, Žurić, dotadašnji direktor bjelopoljske filijale Prve banke, imenovan je za novog predsjednika opštine. Za njega su na sjednici lokalnog parlamenta tada glasala 22 odbornika vladajuće koalicije DPS-a i tada vladajućeg SDP-a, a protiv je bilo 12 odbornika opozicije, dok je jedan odbornik bio uzdržan.
Žurić je na mjestu predsjednika opštine zamijenio Tarzana Miloševića, koji je tada postao novi ministar poljoprivrede.
Od 1998. godine do 2011.godine bio je odbornik u Skupštinu opštine Bijelo Polje. Pet godina je radio kao regionalni menadžer Prve banke, čiji je najveći akcionar Aco Đukanović, brat bivšeg premijera Mila Đukanovića.
On je na kraju prošle godine dao intervju za „Dan”, ali nije želio da potvrdi ili negira saznanja da se povlači s mjesta predsjednika opštine.
– Kada je u pitanju razvoj infrastrukture, svi su bili svjedoci milionskih investicija koje su kvalitetno promijenile lice grada i učinile ga urbanijim i kudikamo funkcionalnijim mjestom za život. Za sve to bilo je neophodno obezbijediti ogromna finansijska sredstva, koja su ostvarena iz unutrašnjih izvora, međunarodnih donacija, a prije svega zahvaljujući snažnoj podršci Vlade i njenih komisija. Kada su u pitanju javne finansije i poslovanje lokalne samouprave, u duhu racionalizacije troškova i broja zaposlenih, otpremljeno je oko 130 radnika iz sistema lokalne samouprave, a za tu namjenu obezbijeđeno je i plaćeno 1,6 miliona eura. Taj proces je stvorio fleksibilniji i djelotvorniji administrativni sistem, a budžet je rasterećen, što će olakšati ostvarivanje ciljeva utvrđenih agendom trajne stabilizacije javnih finansija – rekao je tada Žurić.
On ima i nekoliko drugih funkcija: član je Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte, Izvršnog odbora Fudbalskog saveza Crne Gore i Upravnog odbora Rukometnog saveza Crne Gore i potpredsjednik Zajednice opština Crne Gore. Za obavljanje tih funkcija, kako je naveo u imovinskom kartionu, ne prima naknade.
M.V.
Odlazi zbog umora i prezasićenosti
Potvrđujući da je donio odluku da podnese ostavku, Aleksandar Žurić je kazao za „Dan” da je taj potez najavljivao više puta u protekloj godini, čak i na sjednicama lokalnog parlamenta.
– Najavljivao sam da poslije dva mandata, na osnovu podrške bjelopoljskih građana, vjerujem uspješna, neću tražiti podršku na izborima u maju ove godine. Osnovni razlog mog odlaska se mjesta gradonačelnika su prezasićenost i umor zbog teškog i odgovornog posla kojim se bavim u poslednjih sedam godina. To je informacija koju su mediji već prenosili, a „Dan” ju je prvi objavljivao, tako da ona ni po čemu nije nova, niti u tom pravcu trenutno dajem bilo kakve izjave. O svom daljem angažmanu i svemu ostalom vezanom za predstojeće lokalne izbore odlučiću se u dogovoru sa predsjedništvom stranke koje mi je dva puta i dalo saglasnost za obavljanje ovog odgovornog posla – kazao je Žurić za „Dan”.
Radnici u lokalnoj upravi ostali bez plata
Opština Bijelo Polje zaposlenima duguje sedam plata. Uoči Nove godine, tačnije 30.decembra 2016.godine, na dva i po sata bio je odblokiran opštinski račun, koji je inače u blokadi više mjeseci. Trebalo je da radnici tada preuzmu dvije plate, koliko je bilo uplaćeno.
Ko je u tom periodu uspio da podigne novac, preuzeo je zaradu, a ko nije, ostao je bez nje, jer je određeni iznos skinut sa računa Opštine po zahtjevu povjerilaca.
M.N.