Skupštinska radna grupa treba da proširi djelokrug rada i na razmatranje preporuka OEBS–ODIHR-a sa prethodnih parlamentarnih izbora. To je uoči današnje sjednice radne grupe za analizu preporuka OEBS-ODIHR-a za „Dan“ kazao Dragan Koprivica, izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju (CDT).
– Radna grupa nije u svoj djelokrug uvrstila preporuke sa predsjedničkih izbora 2013. godine. Smatramo da nema važnijih i manje važnijih preporuka OEBS–ODIHR-a, pa se djelokrug radne grupe mora proširiti. Ovo posebno dobija na značaju kada znamo da su prvi predstojeći nacionalni izbori predsjednički, na proljeće 2018. godine –naveo je Koprivica.
Napominje da preporuke vezane za promjenu Zakona o izboru predsjednika Crne Gore nijesu razmatrane tokom rada na poslednjim izmjenama izbornog zakonodavstva.
– Ključne domete rada Radne grupe za sprovođenje preporuka OEBS-ODIHR-a objektivno će biti moguće ocijeniti kada vidimo njihove zvanične predloge za promjenu zakona. Dva su moguća scenarija vezano za ishod njihovog rada. Prvi bi bio da pripreme kvalitetnu platformu, tj. početnu poziciju partija na vlasti kako i u kom pravcu žele mijenjati sadašnje stanje, da je usvoje i čekaju slične opozicione dokumente. To bi bio dobar i transparentan preduslov za započinjanje dijaloga sa opozicijom koji treba da ishoduje rješenjima za koja je moguće obezbijediti dvotrećinsku podršku u parlamentu. To bi bio ispravan red događaja i time bi radna grupa opravdala svoje postojanje. Drugi scenario bi bio da se pokuša tretiranje ovih preporuka kao isključivo tehničkih i da se „na mala vrata“ i bez saglasnosti opozicije krene u promjenu zakona koji ne zahtijevaju dvije trećine poslanika ili promjenu podzakonskih akata – rekao je Koprivica.
Kako je dodao, ako bi se desilo da se jednostrano krene u ovaj proces, nesporazumi bi bili dodatno produbljeni i gotovo sigurno bi se priča o promjeni izbornih zakona ponovo aktuelizovala u skorijoj budućnosti.
Smatra da predstavnicima civilnog društva koji se bave izborima, nakon što se steknu politički uslovi da radna grupa predstavlja mišljenje minimum dvije trećine poslanika u Skupštini, treba omogućiti pristup svakoj sjednici i uključivanje u diskusiju.
– Pored doprinosa u stručnom znanju, pitanje učešća predstavnika NVO je i stvar transparentnosti. Imamo pravo znati šta radna grupa radi i na koji način se odnosi prema ovom važnom pitanju. U tom smislu podsjećamo na ustanovljenu praksu kvalitetnog uključivanja civilnog društva u ranije radne grupe – rekao je Koprivica.
Osvrnuo se i na dosadašnje učešće predstavnika državnih organa koji sprovode izborne zakone u radu radne grupe.
– Dobro je što je radna grupa pozvala predstavnike tih organa i čula njihova mišljenja. Utisak koji smo stekli je da se manji broj njih bavio suštinskim preporukama, dok su ostali „pravdali” svoju (ne)aktivnosti ili slali političke poruke. U nekim slučajevima saopštavali su i notorne neistine. Naša preporuka je da radna grupa treba da čuje stavove tih organa, ali oni ne smiju biti bilo kakva ograda ili međa za nivo promjene zakona –naglašava Koprivica.
Kako je zaključio, ovo je reformski proces, a svaka reforma zahtijeva promjene, koje se neće desiti ako mišljenja neodgovornih organa budu relevantna za njen okvir.
V.R.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.