Preduzeću Vodovod i kanalizacija u prošloj godini podnijeto je 908 zahtjeva za otpis zastarjelih potraživanja od čega je 799 zahtjeva usvojeno. U izvještaju o realizaciji programa obavljanja komunalnih djelatnosti ovog preduzeća za prošlu godinu koji potpisuje
Filip Makrid, izvršni direktor, a o kojem će se izjasniti odbornici na plenumu 4. maja, je naznačeno da je 19 zahtjeva odbijeno, dok je kod 90 predmeta postupak u toku. U dokumentu nije naznačen iznos zastarjelih potraživanja koja će biti otpisana.
Vodovod je u prošloj godini na utuženje predalo 699 predmeta, od čega se 582 odnose na fizička, a 117 na pravna lica.
– Efekti naplate, ako se uzmu u obzir zaključeni ugovori po utuženju i dobrovoljne uplate iznose oko 50 odsto, posmatrano i za fizička i za pravna lica. Izuzeta je naplata po osnovu blokade računa jer se ne može procijeniti sigurnost naplate cijelokupnog iznosa. Bolji efekti su svakako postignuti kod kategorije pravnih lica, gdje efekat naplate ne računajući blokade iznosi oko 63 procenta. Što se tiče prinudne naplate preduzeće ima dosta poteškoća u radu koje se ogledaju u nepotpunoj dokumentaciji potrebnoj za utuženja zbog neispravnih matičnih brojeva, nepokrenutih ili nezavršenih ostavinskih postupaka. Kada govorimo o pravnim licima dešava se da su ona izbrisana iz CRPS-a, u stečaju su, ili su u pitanju poslovni prostori koji se vode na fizička lica, a za koje ne raspolažemo PIB-om ili matičnim brojem – piše u dokumentu.
U izvještaju su se osvrnuli i na postupak stečajnih prijava potraživanja.
– U toku 2020. godine, nakon objavljivanja oglasa o pokretanju stečaja nad određenim privrednim subjektima ovo društvo je podnijelo 10 prijava potraživanja. Ona su svrstana u klasu neobezbijeđenih potraživanja pa je njihova naplata ili spora ili neizvjesna – piše u dokumentu.
Makrid u dokumentu navodi da su u prošloj godini imali procenat naplate vode od 90,53 odsto.
– Evidentna je bolja naplata potraživanja kod pravnih lica, a znatno slabija kod kategorije domaćinstava što je bilo i očekivano zbog aktelne epidemiološke situacije – navidi se u dokumentu.
Sa svih vodoizvorišta potisnuto je 38.108.895 kubika vode što je za tri odsto, odnosno 1.108.895 kubika više u odnosu na plan. Kao razlog za uvećanu kubikažu potisnute vode navode sušno ljeto.
Gubici vode iz sistema iznosili su 18.816.792, odnosno 49,38 odsto, što je više u odnosu na planirano, ali je na nivou prethodne dvije godine.
– U narednom periodu aktivnosti na smanjenju gibitaka se moraju intezivirati. Prije svega moraju se poboljšati aktivnosti od strane nadležnih službi ovog društva što se tiče mjerenja i očitavanja potrošnje, kao i aktivnosti u cilju smanjenja tehničkih gubitaka na mreži i objektima, isključenja sa vodovodne mreže onih korisnika koji su nelegalno priključeni na mrežu, i koji redovno ne izmiruju račune – navode u dokumentu. N.S. - A.D.
Za plate potrošili preko šest milionaPreduzeće je u prošloj godini imalo 574 zaposlena od čega 546 na neodređeno, 26 na određeno i dva pripravnika. Za plate zaposlenih potrošili su 6.372.456 eurta što je za 172.456 eura više od plana.
Kada su u pitanju poslovni prihodi oni su na kraju godine iznosili 17.264.983 eura, dok su ukupni rashodi bili 16.903.326 eura. Finansijska dobit preduzeća na kraju godine iznosila je 44.337 eura ili 15.663 eura manje od plana.