Glavni grad u ovoj godini planira je da donese lokalni plan zaštite i spašavanja od zemljotresa. Ovaj dokument proizilazi iz Strategije za smanjenje rizika od katastrofa sa dinamičkim planom aktivnosti za period od 2018. do 2023. godine, a njegovo usvajanje planirano je u trećem kvartalu. Nosioci posla, kako je naznačeno u programu rada Skupštine Glavnog grada za ovu godinu o kojem će se raspravljati na sjednici gradskog parlamenta 12. marta biće radna grupa koja će biti formirana i Služba zaštite i spašavanja.
–Područje glavnog grada potencijalno je izloženo uticajima zemljotresa. Seizmičnost koja nastaje na samom području grada vezuje se za aktivnost pretpostavljenog dubokog rasjeda koji se iz Albanije proteže preko Skadarskog jezera i podgoričko-danilovgradskom dolinom, zatim za regionalni proces navlačenja (kučka navlaka) tektonskih jedinica i podjedinica, kao i mrežu manjih lokalnih rasjeda. Ova seizmogena zona odlikuje se relativno dubljim zemljotresima– prosječna dubina zemljotresa doseže više od 20 kilometara. Prema Seizmičkoj regionalizaciji Crne Gore, gradsko područje Podgorice je obuhvaćeno 8o MCS skale. Ovo znači da maksimalno očekivano zemljotresno dejstvo na području grada može prouzokovati efekte opisane osmim stepenom makroseizmičke skale intenziteta. Prema novijem zoniranju seizmičkog hazarda u Crnoj Gori, u odnosu na projektne zahtjeve Eurocoda 8, Podgorica pripada drugoj seizmičkoj zoni sa očekivanim maksimalnim horizonatalnim ubrzanjem na tvrdoj stijeni od skoro 0,25 djelova zemljine teže – navodi
Jadranka Mihaljević, načelnica sektora za seizmologiju u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Ona navodi da se u istorijskim dokumentima i zemljotresnim katalozima regiona mogu se naći svjedočanstva o katastrofalnom zemljotresu koji je 518. godine srušio grad Duklju.
–Potpuniji podaci postoje za crnogorski zemljotres od 15. aprila 1979. godine – jedini instrumentalno registrovani od razornih zemljotresa u Crnoj Gori. Ubrzanja nastala u tlu tokom potresa - na području same Podgorice izmjerena su na dvije geološki različite formacije. Ubrzanja na lokaciji tadašnjeg Geološkog zavoda približno su bila dva puta veća od vrijednosti izmjerenih u tadašnjoj Seizmološkoj stanici - ispod brda Ljubović. Tokom decenije koja je slijedila nakon potresa 1979. godine, sprovedena su kompleksna is traživanja – navodi Mihaljević.
N.S.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.