Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branovog druga traže zbog ubistva * Branovog druga traže zbog ubistva * Pred izbore zaposlili preko 100 radnika * Minus zbog korone 11 miliona * Od Mila zavisi i izbor načelnika Generalštaba * Spremili 600.000 eura da osvete Stamatovića i Dedovića * Epidemiolozi neće predlagati oštrije mjere od 11. januara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandra Vuković, poslanik DPS-a:
Osim što su politički nepismeni, ovacijama tviter javnosti skloni ministri su izabrali put ustavolomitelja.

Vic Dana :)

U saobraćaju viče čovjek na plavušu iz kola: - Ko ti dade volan?! Plavuša mu odgovara: - Ne znam, došao je uz auto!


Pitaju Muju:
- Šta ti Mujo imaš od škole?
A Mujo će na to:
- A šta imam, 200 metara!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

   
Podgoricom - datum: 2021-01-08 STRUKA SMATRA DA JE PRETVARANJE TREĆE TRAKE NA BULEVARU SVETOG PETRA CETINJSKOG U NAMJENSKU ZA JAVNI I TAKSI PREVOZ BESPREDMETNO
Taksisti i autobusi dobiće svoju traku - Foto: pg biro Kopiramo gradove koji imaju tramvaje i trolejbuse Pozivanje na primjere namjenskih traka u većim gradovima bilo bi umjesno kad bi i Podgorica to i bila, kaže Andrija Markuš Sve ulice prekrojismo biciklističkim i sada sa stazama za taksi i javni prevoz, kaže Goran Čarapić
Dan - novi portal
Sekretarijat za saobraćaj izradio je projekat pretvaranja treće trake na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog u namjensku traku za javni i taksi prevoz. Obilježavanje trake počeće tokom ovog mjeseca, a naknadno će biti ugrađeni i montažni ivičnjaci.
– Ovo je još jedan od načina da se motivišu sugrađani da što više koriste ove vidove transporta. Takozvane žute trake za autobuse, tramvaje i taksije su prisutne skoro u svim velikim gradovima, i najčešće su uz desni ivičnjak, kako bi obezbijedile direktan ulazak putnika sa trotoara u vozilo – saopštili su iz PG biroa.

Ipak, struka smatra da ovo nije dobro rješenje. Sudski vještak Goran Čarapić ističe da su prije ove odluke Glavnog grada trebale da se urade ozbiljne analize.

– Takve trake su za veće gradove, kao što je Beograd, a za Podgoricu ne znam koliko bi to bilo interesantno. Sve ulice prekrojismo ili biciklističkim ili sada sa ovim stazama za taksi i javni prevoz. Od Ulice bratstva i jedinstva postoje dvije saobraćajne trake u jednom pravcu koje se protežu pored Skupštine Crne Gore i preko mosta Blaža Jovanovića. Malo prije raskrsnice sa Ulicom Jovana Tomaševića pojavljuju se četiri trake za usmjeravanje vozila, a nakon toga su tri saobraćajne trake do Bulevara Džordža Vašingtona. Samo u tom dijelu gdje su tri trake mogla bi desna da bude namijenjena za autobuse i taksi vozila, ali to je mala dionica i nije potrebno jer ništa ne znači. Da se jedna traka uradi dužinom cijelog bulevara od Hiltona do Bloka pet onda bi ona bila brza i bila bi ušteda u gorivu i vremenu. To bi možda i bilo u redu, ali na prekide ne razumijem šta znači. Recimo autobus će saobraćati od hotela Hilton kao i svi drugi učesnici u saobraćaju preko mosta i pored stare vlade, a onda se prestrojava u traku za njih predviđenu i tuda se kratko kreće. To ništa ne znači – ističe Čarapić.

On navodi da je trebalo detaljnije uraditi analizu prije donošenja odluke.

– Uraditi brojanje vozila koja prolaze u nekom vremenu, koliko često prolazi gradski saobraćaj i taksi, te da li je to dovoljan broj da bi se radila posebna traka. Ne može se napamet raditi bez studije. Mora se vidjeti usklađenost semafora, zeleni talas, da li saobraćajnice omogućavaju protok tolikog broja vozila u jedinici vremena. Onda se kaže da ili ne staza – ističe Čarapić.

Arhitekta Andrija Markuš smatra da nije došlo vrijeme da se uvodi treća traka na Bulevaru Svegog Petra Cetinjskog za javni i taksi preboz.

– Ona se ne uvodi dodatno, kao proširenje ulice, nego se za širinu te trake umanjuje širina ulice, čime se i onako frekventan saobraćaj otežava. Pozivanje na veće gradove bilo bi umjesno kad bi i Podgorica to bila. Treća traka se uvodi kad one druge dvije poslije mogu normalno da funkcionišu u prosječnom i većem opterećenju tokom dana i kad ta treća traka ima toliko vozila javnog i gradskog prevoza da je iskorišćena, a ne prazna. Pogrešno je reći da se to gradi da bi se građanima razvila svijest za veće korišćenje ovog prevoza, jer do tada trebalo bi da funkcioniše prethodna svijest - onaj prethodno postavljeni saobraćaj. Sada je u punom korišćenju samo most Blaža Jovanovića, koje je usko grlo, jer Milenijum nije iskorišćen, zbog toga što kod kuća Radulovića nije spojena decenijama građena unutrašnja zaobilaznica pravcem Ulica 13. jula, Ulica 18. jula i Bulevar Džordža Vašingtona. Kad se sve to odradi, napravi dugoročan plan regulisanja saobraćaja, kad se sve znatno rastereti, znaće se šta činiti sa trećom trakom. Podgorica je mali grad gdje je vještački stvoren problem saobraćaja i parkiranja, što je lako regilusati sa drugim kadrovima, a ne trećom trakom – navodi Markuš.

Uvođenje treće trake na bulevaru je više moda nego realna potreba, smatra Saša Đurović, predstavnik taksi firme Lider.

– Bespredmetno je uvoditi treću traku kad takva traka ne postoji u ulicima iz kojih se ulazi na Bulevar Svetog Petra Cetinjskog niti u onim saobraćajnicama na koje se izlazi iz bulevarske saobraćajnice. Mi saobraćajni haos već imamo jer se ne može proći od biciklističkih staza. Nemam ja ništa protiv biciklističkih traka ali na ovaj način da se rade to je kolaps. U gradu je stvoren saobraćajni kolaps zbog mode i stavljanja trećih traka za nešto što nema smisla. Ideja kao ideja nije loša ali je vi ne možete realizovati u jednoj ulici koja ima nekoliko stotina metara. To je bespredmetno, to se mora realizovati na glavnim saobraćajnicama, a to je za naš grad nemoguće – navodi Đurović.

A.D. - N.S.


Božović: Ulice treba širiti a ne sužavati
Odbornik SNP-a u Skupštini Glavnog grada Bogdan Božović smatra da je uvođenje ove trake više stvar trenda nego realna potreba.

– Ovo je pokušaj primjene saobraćajnih rješenja koja postoje u modernim evropskim gradovima. Više je izraz želje da se Podgorica prikaže kao grad koji prati trendove, nego realna potreba u ovom trenutku. Ulice je neophodno širiti za nesmetano odvijanje saobraćaja, a ne sužavati. Najbolji način da se građani motivišu da koriste ove vidove transporta je kroz lični primjer rukovodioca Glavnog grada. Zašto se ne odreknu skupocjenih službenih automobila – smatra Božović.


Božović: Ulice treba širiti a ne sužavati
Odbornik SNP-a u Skupštini Glavnog grada Bogdan Božović smatra da je uvođenje ove trake više moda nego potreba.

– Ovo je pokušaj primjene saobraćajnih rješenja koja postoje u modernim evropskim gradovima. Više je izraz želje da se Podgorica prikaže kao grad koji prati trendove, nego realna potreba u ovom trenutku. Ulice je neophodno širiti za nesmetano odvijanje saobraćaja, a ne sužavati. Najbolji način da se građani motivišu da koriste ove vidove transporta je kroz lični primjer rukovodioca Glavnog grada, umjesto korišćenja skupocjenih automobila – smatra Božović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"