Porudzbenica
Riječ
Dana |
Tamara Srzentić, ministarka :
Na najgori i najprimitivniji način napadnuto je dostojanstvo jedne žene, a napad na jednu je napad na sve nas.
|
Vic
Dana :) |
Došla mi tašta i ja sam morao iz pristojnosti da je poljubim. Poljubim je u jedan obraz, ona vrišti. Ja je poljubim u drugi obraz, ona vrišti. Mislim se šta je, majko mila, kad se sjetih - zaboravio sam da izvadim cigaru iz usta.
Dođe Perica u školu i pita ga učiteljica:
- Perice koliko je 2 i 2?
Perica odgovara:
- Pa neriješeno.
|
|
|
|
|
Pazarni dan
OBOLJENJE KOJE PROUZROKUJE FITOPATOGENA GLJIVA BOTRyTIS CINEREA JAVLJA SE PRI POVEĆANOJ VLAŽNOSTI
Siva trulež na zelenim plodovima
Siva trulež može da „obere” sve jagode
Simptomi bolesti se mogu javiti na bilo kom dijelu ploda, ali najčešće dolazi do pojave simptoma na mjestu dodira čašičnih listića i ploda. Takođe, simptomi se javljaju i na mjestu dodira zaraženog ploda sa zdravim
-PIŠE: Prof. dr Nedeljko Latinović
Siva trulež predstavlja najznačajnije oboljenje u proizvodnji jagode u Crnoj Gori. Ovo oboljenje prouzrokuje fitopatogena gljiva Botrytis cinerea.
Siva trulež može prouzrokovati velike štete, koje pojedinih godina mogu uništiti čitav prinos. Prohladno i vlažno vrijeme u periodu cvjetanja može biti ograničavajući faktor proizvodnje. Najbitniji činilac koji utiče na pojavu sive truleži je vlažnost. Simptomi bolesti se mogu javiti na bilo kom dijelu ploda, ali najčešće dolazi do pojave simptoma na mjestu dodira čašičnih listića i ploda. Takođe, simptomi se javljaju i na mjestu dodira zaraženog ploda sa zdravim.
Ova fitopatogena gljiva prezimljava na starim listovima i mumificiranim plodovima iz prethodne godine. Vjetar i kišne kapi služe za prenošenje reproduktivnih organa gljive, i tako se ostvaruju primarne infekcije. Infekcija se ostvaruje na cvjetovima i na formiranim plodovima. Simptomi se u početku najčešće vide na cvjetnim drškama i na zelenim plodovima. Gljiva na zaraženim plodovima formira pamučasto sivkastu prevlaku koja često zahvata čitav plod i na kojoj se formiraju reproduktivni organi gljive koji služe za dalje zaražavanje u zasadu jagode. Pri povećanoj vlažnosti dolazi do brzog razvoja patogena, a sa povećanjem gustine zasada povećava se i opasnost od pojave ovog oboljenja.
Suzbijanje: U zaštiti jagode, efikasnost preparata je u direktnoj zavisnosti od vlažnosti, odnosno kiše. Tokom cvjetanja treba uraditi dva prskanja, prvo kada je otvoreno 10-20 odsto cvjetova i drugo u punom cvjetanju. Koristiti fungicide na bazi sljedećih aktivnih materija: fenheksamid (karenca 3 dana), ciprodinil + fludioksonil (karenca sedam dana), piraklostrobin + boskalid (karenca 3 dana), pirimetanil (karenca 3 dana).
Karenca je period od posljednjeg tretiranja do berbe. Ukoliko ispoštujemo karencu i dozu primjene svakog preparata, u plodovima neće biti ostataka aktivnih materija ili će one biti ispod graničnih vrijednosti koje mogu da utiču na zdravlje čovjeka.
(autor teksta je profesor Biotehničkog fakulteta, UCG)
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
Uslovi korišćenja
Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama.
Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.
MARKETING
loading...
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|