Pri proizvodnji rakije važno je degustacijom odrediti momenat kada destilat počinje da ima patočni ton, da ne posjeduju aromu tipičnu za voće. Stručnjaci kažu da ne treba čekati da se pojavi mutnoća, jer je onda u srednjoj frakciji već patoka.
- Patoka sadrži više alkohole i više estre koji su uglavnom teškog mirisa, daju rakiji neprijatan miris. Viši alkoholi su glavni uzročnici problema pri većem konzumiranju rakije. Patoka se sakuplja posebno i može se dodavati kljuku u sledeći kazan, ali ne više od 10 odsto na količinu kljuka. Srednja frakcija koja se dobije prepekom meke rakije, jačine je oko 65 vol %. Ona se razblažuje postepeno destilovanom ili demineralizovanom vodom do željene jačine za degustaciju. Preporučuje se da ta jačina bude 47- 48 vol%. Rakija se čuva na tempera temperaturi 15-20 stepeni Celzujusa, i relativnoj vlažnosti od 75 odsto - savjetuje
Danijela Zuber, dipl.ing. prehrambene tehnologije iz Odjeljenja za savjetodavne poslove u biljnoj proizvodnji, u prilogu o pečenju lozove rakije, objavljenom na zvaničnom sajtu savjetodavna.org.
Rakija se na gazdinstvima čuva uglavnom u staklenim ili drvenim sudovima. Minimum treba da odleži osam nedjelja, nakon čega se rakija može degustirati.
S.Ć.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.