Za uzgajivače ovaca i ovnova jesen je vrijeme za razmnožavanje ovih životinja. Neko bi rekao da je to jednostavan proces, a zapravo zahtijeva mnogo pripreme, vremena i truda. Uzgajivač ovaca iz Bratonožića
Đuro Vujotić objašnjava da uobičajeni period pripreme traje oko mjesec dana. Vujotić, koji ima oko 350 ovaca i oko 200 jagnjadi, kaže da je prije parenja jako važno životinje očistiti od crva i drugih parazita, a nakon toga kao i obično odvede se na ispašu.
– Ovce će na toj ispaši ispustiti veliku količinu jaja parazita od kojih su očišćene. Zbog toga bi najbolje bilo da im se na neko vrijeme promijeni pašnjak. Ukoliko se to ne uradi cijeli proces čišćenja bio bi uzaludan. Ima stočara koji ovce čuvaju u zatvorenoj prostoriji, hrane ih sijenom ili travom. Životinje koje se čuvaju unutra neće se ponovo zaraziti parazitima zahvaljujući činjenici da više ne jedu sa zemlje – objašnjava Vujotić.
On ističe da je važno ošišati ovcama noge i provjeriti ima li nekih problema ili povreda.
– Ukoliko se pronađe neki problem ili možda povreda, neophodno je sanirati ih u najvećoj mogućoj mjeri. Takođe, treba provjeriti opšte zdravstveno stanje ovnova. Možda će zvučati nevažno, ali treba vidjeti nedostaju li im zubi ili nešto slično. Kada stočar utvrdi da je ovan zdrav, prelazi se na sledeći korak. To je dodatak ishrani. U dogovoru sa veterinarom u ishranu životinja dodaju se vitamini i minerali koji su potrebni za poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja. Važno je hraniti ih kvalitetnim sijenom i dobrom travom. Najbolje bi bilo izbjegavati vlažnu travu jer vjerovatno neće htjeti da je jedu – savjetuje iskusni stočar.
Životinje ne treba prejedati u ovom periodu, i kako kaže Vujotić, mora se obratiti pažnja na količinu hrane koja se stadu daje.
– U vezi sa ishranom važno je da ne dobiju ni premalo ni previše hrane. Ukoliko stočar posumnja da su ovce postale teže nego obično treba da smanji količinu hrane koja im se daje. U ovom periodu stočari mogu pokušati da ih naviknu da jedu iz kofe. Navićiće ih da čitavu glavu zarone u kofu dok jedu, kao i da kofu povezuju sa hranom koju će dobiti. Tako će znati da svaka ovca dobije tačnu količinu hrane koja joj pripada. Postoji još jedna prednost. Sa glavom uronjenom u kofu, ovce će biti „slijepe” za svijet oko sebe. Ovako će im lakše, recimo, ošišati noge ili dati vakcinu – kaže Vujotić.
Đuro Vujotić navodi da je jako važno da uzgajivači znaju jeste da se ovnovi, odvojeni od ovaca, možda neće slagati.
– Ukoliko se ovnovi dobro poznaju, malo je vjerovatno da će doći do borbe, kao i ukoliko su različite veličine i starosne dobi. Mlađi će uvijek poštovati autoritet starijeg. Ipak, ukoliko u stadu ima pridošlica, postoji vjerovatnoća da se neće dobro slagati sa ostalima. Veće su šanse da će doći do borbe i ukoliko su blizu ovaca.
Čak i ako se čini da ne postoji razlog zbog koga se ovnovi ne bi slagali treba obratiti više pažnje nego inače na njihovo ponašanje. Nije neobično da se u tako specifičnim uslovima okrenu jedan protiv drugog. Prije parenja treba ih još jednom ošišati, očistiti i okupati – savjetuje naš domaćin.
A.D.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.