Kovrdžavost lišća breskve i nektarine oboljenje je koje prouzrokuje fitopatogena gljiva Taphrina deformans. Najčešće se javlja na breskvi i nektarini, dok se rijetko može pojaviti na kajsiji i bademu. Najveće štete pravi na breskvi i kajsiji i ukoliko se ne preduzimaju mjere suzbijanja može napraviti značajne probleme na navedenim voćarskim kulturama, navodi prof. dr
Nedeljko Latinović sa Biotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
– Simptomi ovog oboljenja mogu se javiti na svim zeljastim djelovima biljke, i to na listu, ljetorastu, cvijetu i plodu. Najizraženiji su na listovima kod kojih dolazi do deformacije, zadebljavanja i kovrdžanja (po čemu je bolest i dobila ime). Listovi uglavnom dobijaju crvenkastu boju, a mogu biti zahvaćeni u potpunosti, ili djelimično. Svi zaraženi listovi vremenom se suše i otpadaju, a suvo i toplo vrijeme ubrzava ovaj proces. Zbog otpadanja listova dolazi i do otpadanja plodova sa stabla. Tokom ljeta otpali listovi se mijenjaju sa novim listovima, te ova pojava iscrpljuje i slabi stablo. Ovakva stabla su podložnija izmrzavanju i slabijem prinosu u narednoj godini, a takođe i kraćem životnom vijeku – objašnjava dr Latinović.
Reproduktivni organi ove fitopatogene gljive prezimljavaju u naborima kore i pupoljaka. U proljeće u vlažnim i prohladnim uslovima, prilikom optimalnih temperatura u intervalu od 15,5 do 21°C, u vrijeme bubrenja i otvaranja pupoljaka, ostvaruje se infekcija. Pojava zelene tačke na vrhu pupoljka znak je da može doći do infekcije, upozorava on.
– Osjetljivost na infekciju traje sve do potpunog otvaranja pupoljka. Tek kad se pupoljak potpuno otvori biljka postaje otporna prema ovom patogenu, pa zbog toga fitopatogena gljiva Taphrina deformans ne uzrokuje sekundarne infekcije, nego samo jednu (primarnu) infekciju. Prohladno i vlažno vrijeme u vrijeme otvaranja pupoljaka pogoduju razvoju ovog oboljenja, dok suvo i toplo vrijeme u ovom periodu ne pogoduje, jer period osjetljivosti prolazi brže i pojava simptoma biće manja – navodi dr Latinović.
Kada se biljka inficira period inkubacije traje oko mjesec dana, nakon čega dolazi do pojave prvih simptoma ovog oboljenja. Ovo je važno znati jer ponekad voćari pokušavaju da fungicidima (sredstva za zaštitu bilja koja se koriste za suzbijanje fitopatogenih gljiva) spriječe dalji razvoj oboljenja, iako je došlo do infekcije i pojave simptoma, istziče prof. Biotehničkog fakulteta. Zbog toga što se infekcije dešavaju jedino u vrijeme otvaranja pupoljaka, neophodno je primjeniti fungicide u periodu prije ostvarivanja infekcije.
Prof. dr Nedeljko Latinović,
UCG-BTF
Posebnu pažnju treba usmjeriti na period kretanja vegetacijeU cilju suzbijanja ovog patogena potrebno je obaviti tretiranje fungicidima u U jesen, nakon otpadanja lišća ili u vrijeme nakon obavljanje zrele rezidbe. Tretiranje u jesen može biti posebno značajno, jer se često zbog lošeg vremena (kišni periodi) ne može obaviti tretiranje prije kretanja vegetacije. Za ova tretiranja mogu da se koriste fungicidi na bazi bakra.
– Posebnu pažnju treba usmjeriti na period kretanja vegetacije kada se ostvaruje infekcija, jer kada patogen prodre u mlado biljno tkivo nemoguće je obaviti njegovo suzbijanje. Za ovaj period koriste se fungicidi sa sljedećim aktivnim materijama: ciram, dodin, difenokonazol, ditianon. Tretiranje sa fungicidima potrebno je provoditi isključivo prije kiše. Pošto se otvaranje pupoljaka ne dešava istovremeno neophodno je obaviti još jedno tretiranje nakon četiri do pet dana istim fungicidom – savjetuje prof. dr Latinović.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.