Monografija „Poljoprivreda i zelena ekonomija”, jedna od prvih u Crnoj Gori, promovisana je u bjelopoljskom Centru za kulturu. U cilju približavanje ove problematike, kako stručnoj, tako i laičkoj javnosti, autori publikacije analizirali su oblast poljoprivrede i zelene ekonomije ne samo u Crnoj Gori, veći i šire.
Publikacijom „Poljoprivreda i zelena ekonomija”, koja je nastala u okviru projekta Centra za razvoj agrara i Mreže za ruralni razvoj, obuhvaćene su oblasti zelene ekonomije, agroekonomije, organske i biodinamičke poljoprivrede, saopštio je mr
Dejan Zejak predstavljajući ovo djelo.
– Cilj ove publikacije je približavanje i promocija koncepta zelene ekonomije, koja se zasniva na održivom upravljanju resursima koji nijesu beskonačni. Crna Gore je bogata zemljištem, šumom i vodama, a iako je mala, neki će reći i siromašna, imala je sreću da priroda bude izdašna prema njoj. Upravo ovakva publikacija će pomoći naši građanima da saznaju na koji način da gazduju svim ovim što nam je priroda podarila – istakao je mr Zejak.
On je naglasio da je na publikaciji „Poljoprivreda i zelena ekonomija” radio tim eminentnih stručnjaka.
– Trudili smo se da poglavlja publikacije, iako po sadržaju raznovrsna, čine cjelinu i analiziraju oblast poljoprivrede i zelene ekonomije. Autori su vodeći stručnjaci sa poljoprivrednih fakulteta univerziteta u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji, koji su ovoj publikaciji dali posebnu vrijednost i kojima smo jako zahvalni – kazao je Zejak.
Prof. dr
Goran Škatarić, iz Nacionalnih parkova Crne Gore i jedan od recenzenta knjige „Poljoprivreda i zelena ekonomija”, je kazao da je imperativ težiti rješavanju globalnih izazova kao što su izazovi zaštite životne sredine, ublažavanja i prilagođavanja klimatskim promjenama, prevenciji pandemija i razvoju zelene ekonomije, dok je jedan od autora mnografije,
Velibor Spalević iz Podgorice, istakao da je naša zemlja dobro područje za razvoj zelene ekonomije.
– Svijet ima kapaciteta da se prehrani, a Crna Gora je tu iznad globalnog prosjeka i dobro područje za razvoj zelene ekonomije, sa svojim bogatim prirodnim resursima: vodama i zemljištem. Trendovi degradacije zemljišta moraju se preokrenuti, kako na globalnom, tako i na lokalnom nivou. Degradirana zemljišta moraju se obnavljati, brižljivom popravkom zemljišta. Moramo razviti koordinirani i multidisciplinarni pristup za procjenu resursa zemljišta i procjenu njihovog potencijala i ograničenja. Moramo razumjeti procese, uzroke i činioce degradacije zemljišta i kritične granice svojstava zemljišta izvan kojih je pad produktivnosti značajan. Takođe, neophodno je da razvijamo metode za regeneraciju produktivnosti degradiranih zemljišta, a nove tehnološke inovacije moraju biti ne samo visokih standarda, već i kompatibilne sa održavanjem prihvatljivih standarda kvaliteta životne sredine – poručio je Spalević.
Profesor na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, dr
Radovan Pejanović, obratio se putem Zuma (Zoom aplikacije) i kazao da sve iz knjige ukazuje na nužnost promjena, neodrživost dosadašnjeg razvojnog modela i potrebu za novom paradigmom razvoja. Članica tima koji je radio na izradi pomenute monografije, prof. dr
Vesna Markoska, takođe se obratila onlajn i navela da se potreba za hranom i usjevima za industrijsku preradu, a u novije vrijeme i za biogorivom, svakodnevno povećava.
U ime donatora, Nacionalne mreže za ruralni razvoj, govorio je
Đorđije Brkuljan, koji je takođe, onlajn, pozdravio učesnike skupa u Bijelom Polju i ukazao na regionalni značaj ovog i sličnih projekata.
Moderator današnjeg skupa bio je prof. dr
Vučeta Jaćimović sa Biotehničkog fakulteta.
Publikacija „Poljoprivreda i zelena ekonomija” nastala je kao projekat Centra za razvoj agrara i Mreže za ruralni razvoj, koji je Evropska unija podržala putem javnog poziva u okviru projekta „Podrška projektima organizacija civilnog društva u okviru projekta NAGE – Netnjorking and Advocacy for Green Economy - Umrežavanje i zagovaranje za zelenu ekonomiju.
M.N.