Projekat „MammalNet”, koji promoviše Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA), a koji u Crnoj Gori sprovodi NVO „Wildlife Montenegro”, udružio je snage sa različitim evropskim partnerima specijalizovanim za divlje životinje, s ciljem procjene potencijala primjene „građanske nauke” i otvorene nauke u monitoringu evropskih sisara.
Kako navode realizatori projekta, ova inicijativa promoviše istraživanje i zaštitu divljih sisara Evrope, ali i rješavanje nekih od ekoloških izazova s kojima se suočavamo; kao što su klimatske promjene, gubitak biodiverziteta ili pojava bolesti povezanih s divljim životinjama.
„MammalNet” nudi nekoliko tehnoloških alata koji pomažu građanima i naučnicima da evidentiraju prisustvo sisara u svom staništu. Svako se može uključiti u projekat korišćenjem mobilne aplikacije za bilježenje prisustva sisara ili njihovih tragova, ili dijeljenjem fotografija snimljenih pomoću foto-zamki. Iako nisu eksperti, građani su izvjesno u stanju da razlikuju mnoge vrste sisara u svom okruženju (poput zečeva, lisica i sl.). „MammalNet” želi da ohrabri i podstakne ljubitelje prirode, ekologe, lovce i sve druge građane da se bave naukom. Dijeljenje svojih susreta i lokacije divljih sisara jedan je od najboljih načina za poboljšanje znanja o našem biodiverzitetu i predstavlja vrijedan doprinos unapređenju istraživanja divljih životinja.
Tokom pilot faze, projekat je pokrenut u Španiji, Njemačkoj, Poljskoj i Hrvatskoj. Sada je u drugoj fazi uključeno još nekoliko evropskih država, među kojima je i Crna Gora. Preuzimanjem aplikacije projekta i razmjenom informacija o susretima sa divljim životinjama, svaki građanin može postati naučnik koji podržava aktivno očuvanje biodiverziteta.
Različite aktivnosti, poput takmičenja, kvizova i kurseva, biće promovisane kako bi se olakšalo učešće građana u projektu, te da bi se promovisala ekološka svijest i briga o životnoj sredini. Projekat će imati aktivne naloge na različitim društvenim mrežama (Facebook, Twitter i Instagram). Učesnići će moći da prate informacije o aktivnostima, kao i da postave pitanja i komentarišu različite aspekte u vezi sa ovim projektom.
A.Ć.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.