Pastrmka je jedna od najrasprostranjenijih rječnih salmonidnih riba kod nas, pa tema mušičarenja pastrmke suvim mušicama, treba da bude jedna vrsta mušičarskog bukvara.
Ljudi koji ne znaju mnogo o ribolovu, a posebno o ribolovnim tehnikama poput mušičarenja ili varaličarenja, odnosno oni koji nijesu ribolovci, na samo spominjanje ribolova, kao prvu asocijaciju odmah komentarišu: „Nemam ja toliko živaca da satima sjedim i čekam da se zakači kakva ribica”. To je apsolutno pogrešna pretpostavka da je svaki ribolov čekanje na ulov. Najbolji primjer je upravo ribolov na pastrmku. U lovu na pastrmku se ne sjedi i ne čeka. Naprotiv uvijek ste u pokretu i neumorno mašete štapom, idete gore-dolje i gazite po vodi. Mora se maksimalno biti koncentrisan i sa posebnom pažnjom i znanjem pratiti svaka pojavu na vodi. Treba doskočiti jednoj od najlukavijih i najokretnijih riba.
Razmišljanja o najboljem mamcu su uvijek različita, a jedno od dominantnijih je da je odabir prave veličine mušice najbitniji, pa onda ide sve ostalo. Međutim, iskustvo govori da je bezbroj situacija kada pastrmka odbija da uzme adekvatnu imitaciju insekta koji se roji, iako je veličinom ista onoj prirodnoj... već sasvim drugu imitaciju koja ni izgledom ni veličinom ne odgovara originalu. Svi koji love suvim mušicama znaju da je za uspješan ribolov uz adekvatno izabranu vještačku imitaciju mušice pravilno „plasirana” mušica, najbitniji činilac. Šta zapravo znači dobro plasirana ili pravilno plasirana mušica? To znači da ukoliko se radi o suvoj mušici naša vještačka kreacija kojom imitiramo prirodnog insekta (odgovarajućom bojom, veličinom i siluetom), plivajući (vrlo rijetko poluplivajući ili potapanjem)... mora dobaciti na mjesto u vodi odakle će vodenim tokom doći do vidokruga ribe i pri tome izgledati što prirodnije čime bi uspješnost našeg ribolova doveli na što zavidniji nivo odnosno uticali na produktivnost.
Jedan od presudnih faktora uspješnosti u ribolovu pastrmke suvom mušicom je - pravo vrijeme - tajming. Treba se naći u pravo vrijeme na pravom mjestu. Tokom ljeta, to su jutro ili kasno popodne - sumrak. Ako ste odabrali vrijeme kada ćete se spustiti do vode u namjeri da lovite pastrmke suvim imitacijama, onda se neprimjetno približite vodi i prvo dobro osmotrite površinu. Primijetite li pastrmku kako skače, bućka i hrani se na površini, već je pola posla završeno...
Treća jako bitna stvar u ribolovu pastrmke suvom mušicom je „čitanje” tog bućkanja, tačnije posmatranje načina na koji riba uzima insekte. Jedan od najpouzdanijih načina da znamo da se riba hrani na površini je mjehurić nakon klobuka, mada ponekad on izostaje ili se baš teško vidi... Ako primijetimo agresivnost dok uzima insekte onda je moguće da se roje krupniji insekti, insekti koji samo što ne polete, ili već polijeću, pa naše vještačke imitacije treba da budu iz familija: tulara ili većih kamenjarki. Te porodice insekata su veće pa je zbog gramzivosti pastrmke i njen nagon za ovim insektima agresivniji. U situaciji kada pastrmka jedva primjetno uzima hranu onda su to najčešće sitniji insekti - spent (uginuli) insekti.
Znači, izmjenom nekoliko mušica, sa pretpostavkom da znamo da je pastrmka baš na konkretnom mjestu na kojem je tražimo i pod uslovom da je ne uplašimo, i da imamo „pravu mušicu” u kutiji brzoćemo doći do ulova. Ako isključivo gledate rojeve insekata u priobalju ili nad vodom, uglavnom činite početničku grešku. Insekta koga pastrmke jedu treba potražiti na površini vode, gdje je obično nepomičan, suši krila, polijeće, davi se ili je mrtav.
Prije ribolova, ponavljamo, najbolje je da provedete desetak minuta posmatrajući površinu. Tako ćete naučiti više nego da slušate sate predavanja i pročitate sve časopise i mušičarske knjige svijeta. S.B.M.
Imitacije skakavaca mogu „odraditi” posaoRojenja mrava nijesu česta, ali ako slučajno budete svjedok ovom dogadjaju i prisustvujete tom činu na rijekama poput Tare ili Lima u vremenu od kraja jula do sredine jeseni, bićete veliki srećnik i doživjećete nezaboravne trenutke u ribolovu. Takođe, i imitacije skakavaca, ali i mušice „stimulatori” znaju dobro da odrade posao kada je alava pastrmka u pitanju.