U galeriji „Vega” u Baru postavljena je međunarodna izložba „Post human”, koja okuplja 80 renomiranih umjetnika iz Evrope, Novog Zelanda, Japana i Kine. Radi se o projektu koji se realizuje pod pokroviteljstvom princa Alberta od Monaka, koji su već vidjeli poklonici umjetnosti širom svijeta.
– Galerija „Vega” me ovim potezom nije iznenadila, navikli ste Barane na kvalitet. Ovo je ljestvica više, a vi ste primjer kako treba davati lokalnoj zajednici koja će taj angažman i napore znati da cijeni. Pokazali ste šta znači dovesti svijet u naš mali grad, koji je dobio zasluženo mjesto na kulturnoj mapi Evrope – kazao je Radomir Novaković, predsjednik Skupštine opštine Bar, otvarajući postavku.
Prema riječima vlasnice galerije Jovanke Ljubenko Matunović, projekat ustanovljen prošle godine okuplja stvaraoce zainteresovane za autentičan vid promocije aktuelnih, angažovanih umjetničkih tema, njegujući pritom svojevrsnu duhovnost na osoben način.
– Izložba prati najaktuelniji evropski trend, umjetnici se bave stvaranjem djela koja nisu prijemčiva nama, ovdašnjim konzumentima na prvo gledanje, jer mi ipak imamo slovenski pristup prema likovnim djelima, neku vrstu potrebe za ljepšim, uzvišenim. Ovo je prilika i za naše umjetnike da se preispitaju gdje su u odnosu na aktuelni trenutak, koliko su na tragu novom, ili su pak, dobro utemeljeni u ovdašnje prilike. Pri tome, nema procjene ko je važniji, a ko manje bitan – kaže Ljubenko Matunović.
Ona je naglasila da je „Vega” dio priče postala na posve neobičan način, bez ličnih kontakata ili konkursa.
– Mislim da umjetnička javnost prati rad svih ustanova kulture koje žive i rade na način koji karakteriše galeriju „Vega”. Ti standardi su u Evropi vrlo jasni i rigorozni. Galerije ovog tipa imaju misiju da njeguju istinske vrijednosti, afirmišu poslenike umjetnosti i time doprinose sredini u kojoj djeluju na način što u nju ugrađuju duhovnost. Smatram da nas je to preporučilo – kaže Ljubenko Matunović.
Ona se prisjeća da je boravak inostrane delegacije koja je galeriju posjetila krajem prošle godine, doživjela isključivo kao posjetu konzumenata umjetnosti. Dodaje da je pozitivne utiske i komplimente na račun rada i organizacije nakon tog „neobičnog susreta” doživjela kao još jedan u nizu priznanja posjetilaca.
– Ispostavilo se da je riječ o delegaciji koja nas je potom obišla još nekoliko puta da bi bili potpuno uvjereni da poštujemo evropske standarde i kriterijume, ne govoreći mi o čemu se radi. Nadam se da će delegacija koja prati izložbu imati priliku da predloži neke naše umjetnike da se pridruže tom svojevrsnom svjetskom pokretu umjetnika i povežu se sa kolegama. Ovaj događaj je i šansa da grad u jednoj od najstarijih, Ulici maršala Tita, ponovo osvijetli duhovni izlog. Izložbe ovog tipa već su prikazane publici u Monaku, Belgiji, Italiji... – kaže ona.
Selektor ovogodišnjeg programa, koji je u projekat uvrstio galeriju „Vega”, je Đianćinto Formentini, vrlo angažovani umjetnik iz Milana.
– Ljudi su se otuđili zbog savremenih modela komunikacije. Zaboravili smo što znači ljudskost. Planiramo da deset umjetnika iz Crne Gore učestvuje na bijenalu u Monaku, koji će biti polazna tačka – najavio je Formentini.D.S.