Izraelski arheolozi otkrili su izuzetno dobro očuvan praistorijski lokalitet, „raj za lovce-sakupljače“, koji su tamo živjeli u Želžuliji, sjeveroistočno od Tel Aviva prije pola miliona godina. Na lokalitetu je otkriveno na stotine sjekira, koje su ljudi koristili prije više od pola miliona godina. Do otkrića je došlo u sloju koji je na oko pet metara dubine blizu grada Kfar Saba, a ono ukazuje da se predak homo sapijensa - homo erektus, više puta vraćao na ovo mjesto, potencijalno privučen izvorom vode i obiljem divljači. Iza sebe ostavili su veliki broj primitivnih kamenih alatki. Arheolozi vjeruju da je ovaj lokalitet bio raj za preistorijske lovce-sakupljače, sa potokom, vegetacijom i obiljem divljači, koji su ih privlačili da se vraćaju.
Ono što je stručnjake najviše zaintrigiralo jeste otkriće dokaza razvijene tehnologije obrade kamena. Stotine kamenih sjekira, uobičajene su za drevnu ašelsku kulturu koja je postojala u starijoj paleolitskoj eri, od oko 1,5 miliona do 200.000 godina. Oruđa i oružja iz starije paleolitske ašelske kulture, povezana sa homo erektusom i ranim homo sapijensima, karakterističnog su ovalnog oblika ili u obliku suze. Datiranje pronađenih ašelskih sjekira, koje su korišćene za mnoge djelatnosti od kasapljenja do kopanja, koristi se da bi se pratile rane ljudske migracije iz Afrike u Aziju i Evropu.
Istraživači takođe vjeruju da činjenica da su se vraćali na ovaj lokalitet pokazuje da su njegovi stanovnici posjedovali geografsko pamćenje i da su se možda vraćali na njega kao dio sezonskog ciklusa, prenosi RTS pisanje britanskog „Gardijana”.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.