U Društvu crnogorsko-ruskog prijateljstva „Sv. Georgije” u Nikšiću predstavljena je knjiga „Ispovijest dreteljskog zatvorenika” čiji je autor prosvjetni radnik Mirko Šipovac. U knjizi, koja je objavljena s blagoslovom mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, autor je ispričao dešavanja u logoru „Dretelj” kod Čapljine gdje je njega i njegovu suprugu sa ostalim Srbima zatočila tokom minulog rata hrvatska paravojska. Njihova jedina krivica bila je što su Srbi, a autor je u svojoj knjizi do detalja opisao golgotu zatočeništva, mučenje, kažnjavanje. „Ispovijest dreteljskog zatvorenika” suptilna je priča o onečovječenju dželata, i mučeništvu žrtvi, koja nije proizašla iz piščeve imaginacije i izmišljanja, niti pjesničke inspiracije.
– Priča je proistekla iz direktnog prenosa iz dna duše kao foto i video zapisa onog što se samom autoru dogodilo, uz veliku bojazan da nije imao snage, niti mogao normalnim kazivanjem da sve te neljudskosti i bestijanja povampirenih ustaških srbosjekovića do detalja da nam ispriča. Knjiga je ispovijest i hronika, literarna i književna. Čita se u jednom dahu, za podsjećanje i pamćenje, kao i za molitvu da se tako dreteljsko ili koje drugo i logoraško zlo nikada više ne ponovi i dogodi, kazao je na promociji književnik hadži Radovan Radović.
Knjigu čine osam poglavlja i svako je, naveo je jedan od recenzenata Blagota Koprivica, skovano čistim književnim jezikom. U pravoslavnom Mostaru Srbi su opljačkani i rastjerani, neki odvedeni u logore širom zapadne Hercegovine. Šipovac je u predgovoru knjige napisao da je bilo nemoguće zaboraviti muke i poniženja koja je sa sapatnicima doživljavao u Dretelju. Njih 348 zatočenika razmijenjeni su u selu Todorići kod Stoca, Šipovac je potom sa suprugom došao u Crnu Goru. Autor je rođen u selu Udrežnje kod Nevesinja. Visoku industrijsko-pedagošku školu (mašinski smjer) završio u Beogradu, a više od tri decenije radio je u Mostaru kao nastavnik i profesor mašinske grupe predmeta, kao direktor srednje škole i prosvjetni savjetnik u Međuopštinskom prosvjetno-pedagoškom zavodu. Po dolasku u Crnu Goru radio je u cetinjiskom Obrazovnom centru, potom u Republičkom zavodu za školstvo, a do penzionisanja kao prosvjetni inspektor u Ministarstvu prosvjete. Autor je deset udžbenika za srednje škole iz oblasti mašinstva, objavio je više od 30 stručnih radova, a dobitnik je više nagrada i priznanja.
B.B.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.