Iz štampe je nedavno izašao prvi tom knjige dr Vukosava Vula Balevića, „Otmice i udesi jugoslovenskih vazduhoplova u 20. vijeku”. Riječ je o životnom ostvarenju Balevića, doktora kriminalistike čiji je izdavač „Matica Boke” koja je prošle godine izdala i Balevićevu knjigu „Bokeljski piloti”. Monumentalno ostvarenje za koje duže vrijeme vlada veliko interesovanje među ljubiteljima vazduhoplovne istorije, donosi obimnu građu koju je autor skupljao tokom svoje profesionalne karijere.
Među koricima knjige su brojne letačke storije od koja skoro svaka predstavlja scenario za neki uzbudljiv film. Međutim, i najbolji poznavaoci istorije jugoslovenskog vazduhoplovstva ne znaju da su se sredinom pedesetih godina prošlog vijeka na tivatskom Aerodromu, tačnnije tadašnjoj travnatoj pisti desile tri otmice aviona.
„Nije riječ o prvoaprilskoj šali. Vjerovali ili ne po različitom scenariju, izvršene su tri uspjele prinude protivpravnog skretanja aviona prema italijanskim aerodromima, 1956, 1957, i 1958. godine. Nezadovoljnici su najčešće željeli da avionom sa aerodroma koji nije bio kontrolisan, prebjegnu na stranu zapadnog blagostanja“, ističe Balević.
Osamnaesti septembar 1956. na tivatsku pistu sletio je JAT-ov trofejni „Junkers”, prepravljen za civilnu avijaciju, kojim je pilotirao Uglješa Karanović, inače raniji letač JUSTE, a kasnije JAT-a. Uz pilota bili su radio telegrafista i navigator Stanko Đurkan i avio mehaničar Terzić. Kapetan Karanović, zvani „Karo”, tog jutra je po slijetanju u Tivat bio vedar i raspoložen, pričao je viceve i dosjetke. Pozdravljao se sa svakim od putnika prilikom ulaska u avion. Mehaničar je izvršio sve preglede aviona i poletne staze i izvijestio kapetana da je sve spremno za povratak. Dva motora na „Junkersu” su zabrujala i avion je bio spreman za polijetanje. Avion je krenuo, ubrzao i odvojio se od zemlje, zabrektao nad zalivom uzdižući se prema oblacima. Nekoliko minuta kasnije jedan mrzovoljan putnik, dugajlija sa raščerupanom kosom uputio se pravo prema pilotu i začas su se zatarabila vrata kabine, u kojoj su pilot, telegrafista – navigator i mehaničar.
U letačkoj knjižici kapetan Karanović je upisao – „Mlađi dugajlija je iskrivljenih usta prijetio pištoljem čudno govoreći, kao da se rugao, spreman da mi napakosti, ukoliko ne skrenem avion da bi ga odvezao za Italiju. Odmah je izvadio pištolj i zamumlao nešto nerazumno. Prinio mi cijev uz glavu i zapjenušao kao padavičar. Nastavio je dernjavu i pominjao Italiju... „Nijesmo imali izbora. Poletjeli smo prema brdima, a potom postepeno izvršili zaogret prema italijanskoj obali. Poslije nekoliko minuta letjenja, pokušao sam da vodim sa njim mirniji razgovor, ali me prekinuo i drugom rukom zario mi je nož ispod lijevog pazuha. Srećom sam imao kožnu jaknu, inače bih iskrvario. Odmah nakon slijetanja u Ankoni, dugajlija je potrčao preko putnika i sapleo se na sami izlaz iz aviona. Pomislio je da je neko pokušao da ga zadrži, počeo je da izbezumljeno viče i maše rukama, zaboravljajući da mu je sječivo još u rukama. Tada je povrijedio jednog putnika dubokom brazgotinom. Kada je napustio avion bio je već u rukama italijanskih karabinjera”, piše Balević.
Utvrđeno je da je „dugajlija” imao nadimak „Kobac”. Inače je bio besposličar iz okoline Nikšića i milicijski organi su već imali dosije o njegovom učešću u sitnim krađama i nasilničkom ponašanju.
Nepunu godinu nakon prve otmice, desila se i druga. Oktobar, dvanaesti dan, 1959. na tivatski aerodrom je sletio JAT-ov DC-3. Avionom je upravljao iskusni pilot, kapetan Kamšek. Aviomehaničar je kao stalni član posade bio Đeljo Tujkovski, zvani „Tutko”. Kada se trinaest putnika ukrcalo u avion i dok je Tutko kontrolisao ispravnost rada motora i pratećih uređaja, bilo je sve spremno za polijetanje.
Kada je avion nadlijetao Gacko, nad VOR-om, navigacionim uređajem kontrole letjenja, kojim se kontroliše prelijetanje aviona, dvojica „brkajlija” i upala su u kokpit. Aviomehaničar Tutko je ustao i rukama odgurnuo pridošle momke, pokušavajući da zatvori vrata pilotske kabine. Ali, Tutko nije uspio jer su ga ova dvojica pridošlica snažno odgurnula pa je bio odbačen na stranu. Nasilnici su izvadili pištolj duge cijevi i prislonili ga na potiljak kapetanu Kamšeku, zaprijetili mu da će ga odmah lišiti života ukoliko ne bude poslušan, da se ne opire. A onda je i drugi ortak izvadio iz nogavica sakrivenu kratku sjekiru, oštrog sječiva, mašući njom i prijeteći da će sve polupati, instrumente u kabini i glave obojice ... Sve to nije dugo potrajalo, nasilnici su se došaptavanjem konačno dogovorili da avion treba da skrene ka italijanskoj obali. Iskusnom kapetanu nije ništa preostalo već da poslušno avion zaokrene prema Italiji. Nakon desetominutnog kruženja, saopšteno mu je da mu je dozvoljeno slijetanje, južnije na aerodrom u Bariju. Odmah poslije slijetanja, siledžije iz aviona koji su prijetnjom oružja prinudili skretanje jugoslovenskog aviona za Italiju, napustili su avion kao pravi hajduci i brzo nestali. Međutim, razjašnjeno je da su otmičari, nakon izvještaja posade jugoslovenskog aviona o ponašanju nasilnika, odmah privedeni italijanskim vlastima.
JAT-ov avion „Iljušin-14P” dvomotorac sletio je 28. juna 1958. na travnato sletilište u Tivtu. Avionom je upravljao iskusni JAT- kapetan, Milorad Tošić, zvani Toške. U času kad se putnici opuštaju od truckavog uzlijetanja i kada se avion postepeno postavlja u ravni sa horizontom, kapetan je iza svojih leđa opazio smrknuto lice koščatog mladića sa kosom povijenom ispod radničkog kačketa. Neznanac je prišao kapetanu, dodirirujući mu leđa i glavu, i upirući u njegov potiljak otvor hladne cijevi. Ljutitim, praskavim glasom, pridošlica je naredio kapetanu da se avion sa putnicima zaokrene prema nekom aerodromu u Italiju. Bio je primoran da zaokrene „Iljušina” u pravcu novog odredišta, prema Italiji. Putnicima nije bilo ništa jasno šta se događa iza zatvorenih vrata pilotske kabine. Kod njih je sve bilo mirno. To je na čas smanjilo napetost kod ratobornog mladića koji se u međuvremenu uvjerio da se pred njim nalazi italijanska obala. Tada je kapetanu Tošiću otmičar ispričao da je njegova namjera da otputuje u daleku zemlju kod rođaka. Bio je radnik tivatskog Arsenala i prethodno se dogovorio sa dvojicom drugova iz Kotora i Risna, odlučni da zajedno otmu avion kojim bi se prevezli do Italije. Oni su zbog straha odustali, i on je konačno odlučio da sam to uradi. Tom prilikom, kapetan Milorad Tošić je osjetio da mladić posjeduje blagu narav. I poslije slijetanja u Bariju, putnicima je objašnjeno da je prinudom uz prijetnju nasilja u avionu, izbjegnuto ono najgore. Kidnaper je kao „nasilnik” izašao iz aviona i predao se italijanskim karabinjerima. Navjerovatno, ali istinito kod mladića su karabinjeri pronašli muštiklu kojom je prijetio kapetanu Tošiću govoreći da mu je u glavu uperio pištolj.Ž.K.
Podrška Matice Boke
– Dvije decenije istraživanja, utvrđivanja i pripreme obimne građe od oko 1.200 strana, sa 1.000 fotosa o tome šta se dešavalo u jugoslovenskom vazduhoplovstvu u 20. vijeku, zahtijevalo je napor da se pripremi za izdavanje knjiga „Otmice i udesi jugoslovenskih aviona“. Već je četvrta godina da se sadržaj ove knjige nalazio spreman za štampanje. Nažalost, sem laskavih obećanja, sredstva su nedostajala. Jer pozvani, među kojima i aerodromi i aviokompanije bivših jugoslovenskih republika, tehnički i privredni sistemi, nadležna ministarstva, smatraju da iznijeta tematika nije u „projektu” za dodjelu sredstava za štampanje. Na zahtjev Matice Boke – prijatelja knjige, moje životno ostvarenje je ipak ugledalo svjetlost dana i nadam se da će obradovati čitaoce – kaže Balević.