U gradu na Breznici postojale su gradske stranke još u osamnaestom i devetnaestom vijeku, iako su prvi izbori, na kojima su učestvovali svi stanovnici u Pljevljima održani 1908. godine, nakon Mladoturske revolucije. Rad prvih političkih stranaka bilježi se nakon oslobođenja 1918. godine. Pljevaljske stranke su stvarane tako što su se građani varoši okupljali oko uglednih porodica, oko ideja za oslobođenje, a pod uticajem Beograda, Beča i Cetinja. Varoš koja je od polovine šesnaestog vijeka pa do 1833. godine bila sjedište Hercegovačkog sandžaka, pred oslobođenje od turske okupacije imala je oko šesnaest hiljada stanovnika i bila je izuzetno jak centar. Po progonu turske vlasti u gradu je ostalo oko osam hiljada stanovnika. To je bilo duplo više nego što je u to vrijeme imala nikšićka varoš za trećinu više stanovnika od Podgorice. Međutim, sa razvojem privrede, školstva, kako kod turskog i islamskog stanovništva, tako i kod pravoslavnih Srba, nastale su i velike podjele.
Tridesetih godina prošlog vijeka o podjeli kod islamskog stanovništva i stvaranja stranaka književnik i novinar Grigorije Božović bilježi da su te stranke ostavile neizbrisive granice.
„Pljevljaci su individualisti mimo svakog mjesta od Zvečana do Foče. Zbog toga i strančari. Prirodna je bila podjela na Srbe i Turke. Ali su i muslimani imali svoje stranke. Nekad čuveni muftija iz Hadži – lojine bune, zatim Selmanovići, pa onda Bajrovići, imali su svoje pristalice i protivnike”, navodi u jednoj od reportaža, objavljenoj u beogradskoj „Politici”, Božović.
U brojnoj arhivskoj građi zabilježeni su žestoki sukobi između Selmanovića, Bajrovića i Čengića oko prvenstva u pljevaljskoj varoši. A u tim sukobima postajale su stranke tih islamskih porodica, odnosno oni Pljevljaci koji su se priklanjali nekoj od pomenutih porodica.
Božović napominje da su iste te stranke nešto kasnije imali i Srbi.
Kao vođe stranaka kod Srba, je označio popove iz porodice Šiljak i Vukojičić, ali i poznate trgovce Bajiće, Đuraškoviće i Šećeroviće.
Kod Srba je ta podjela posebno došla do izražaja nakon Berlinskog kongresa i uspostavljanja dvojne vlasti Turske carevine i Austrougarske. Uzrok podjela je bio opredjeljenost viđenih Pljevljaka prema politici.
Tako su trgovci iz porodice Bajić bili okrenuti i naklonjeni Srbiji, odnosno, kako se u to vrijeme govorilo, Beogradu, Šećerovići Beču i politici Austrougarske, dok je Filip Đurašković, sa najmanjim brojem pristalica, težio politici koju je vodilo Cetinje. Ove podjele su krajem devetnaestog i početkom dvadesetog vijeka bile jake, da praktično nijedan ozbiljniji izvještaj u tim godinama nije mogao biti napisan, a da se ne pomenu pljevaljske stranke. Tako u svom pisanju o Pljevljima profesor Srpske gimnazije u Pljevljima T. Borovnjak, koji je inače, nakon smrti prvog direktora gimnazije Tanasija Pejatovića 1903. godine, bio i vršilac dužnosti direktora, napominje da su postajale tri stranke. U izboru crkveno-školske opštine, Borovnjak navodi da su profesori gimnazije, uz pomoć mlađih ljudi, kao i tadašnjeg igumana manastira Sveta Trojica uspjeli da suzbiju strančarenje i da u odbor izaberu najbolje ljude iz varoši.
Na taj način suzbijen je dotadašnji monopol koji su u odboru imali „bajićevci”. Borovnjak navodi da su podjele bile velike, da su čak i Srpsku gimnaziju, otvorenu 1901. godine, pristalice stranke Šećerovića, nazivali „Đenovom gimnazijom”, jer je bila finasirana iz Srbije, a Đene Bajić je bio predvodnik stranke koja je podržavala politiku Beograda.
S druge strane, Srpska gimnazija je bila velika prepreka za sprovođenje Austrougarske politike, pa je i ona bila na meti kritika.
Da su podjele bile velike, piše i direktor gimnazije Petar Kosović, koji u jednom od izvještaja Ministarstvu vanjskih dela Kraljevine Srbije, navodi da je predvodnik stranke koja je zastupala interese Austrougarske, Lazar Šećerović, kod turskih vlasti panjkao Filipa Đuraškovića.
„Đurašković je saznao, naime, da ga Šećerović panjka kod Turaka, da upire na njega prstom kao na plaćenog srpskog agenta, da im u poverenju priča kako Filip prima od srpske vlade malu platu i kako mu djecu o svom trošku školuje kralj Petar. To je Đuraškoviću kazao u poverenju i sam Mehmed-paša”, navodi Kosović u svom izvještaju.
Kosović dalje bilježi da su se zbog ovog saznanja Đurašković i Šećerović sukobili i da je do svađe čak došlo u vrijeme sjednice crkveno-školskog odbora.
Da su podjele na stranke nastavljene i nakon oslobođenja od turske okupacije svjedoči i direktor gimnazije Lazo Popović, koga je na tu funkciju postavila vlada sa Cetinja, pošto je Srbije Pljevalja predala Crnoj Gori 1913. godine. Popović u svom prvom izvještaju kralju Nikoli Petroviću navodi da pljevaljsko strančarenje ometa svaki napredak u varoši.
„Međusobno se dijele na neke partije (rekao bih bez načela), koje svaka za sebe živi, bez ikakva zajedničkog posla ili zajedničke ideje. To im ne da pokrenuti nikakav korisni zajednički rad, te je potrebna neka jača avtoritetna sila sa strane, koja će ove raznorodne elemente u skladu dovesti i uputiti na zajednički opšti posao. Svi bi, na primjer, željeli da imaju svoju čitaonicu, ali ko će da bude inicijator njena ostvarenja kad unaprijed znaju da većina neće učestvovati baš stoga što stvar započinju ljudi iz protivnog logora”, pisao je Popović u jesen 1913. godine.
Ipak, da su podjele ostale i kasnije i to do tridesetih godina prošlog vijeka potvrđuje se i po pisanju Grigorija Božovića, koji navodi da je slična situacija i kod pravoslavnih i kod muslimana.
„I danas je teško nagnati da jedni o drugima dobro kažu, pravo i nepristrasno sude. Sukobi su još svježi”, napisao je Božović o reportaži o pljevaljskoj varoši pred početak Drugog svjetskog rata.
Podjele su nastavljene i u komunističkom vremenu. Prema pojedinim svjedocima, prilikom izbora za predsjednika opštine Slobodana Krejovića 1984. godine, gotovo da nije bilo direktora nekog preduzeća da sarađuje sa nekim od kolega. Čak je često u tim zavadama i komitet partije bio nemoćan da to riješi.
Danas, kada su Pljevlja bez brojnih porodica koje su nekada mnogo značile u gradu na Breznici, odnosno kada je veliki broj novih stanovnika došlo iz drugih sredina i posebno iz seoskog područja, o podjelama na tadašnje stranke slabije se priča. Ipak, potomci porodica koje sebe nazivaju starograđanima i starosjediocima, čim se upuste u priče o prošlim vremenima, brzo se dohvate starih podjela – baš kao što je i Grigorije Božović napisao prije osamdeset godina.
B. Je.