Zahvaljujući društveno-istorijskim okolnostima i patrijarhalnoj tradiciji, na području cijele Boke kotorske do danas su očuvani mnogi običaji, a posebno božićni. Božić je nezamisliv bez badnjaka, česnice i polaznika. Na božićne običaje podsjeća predsjednica Organizacije žena Risan Anka Perović, koju smo sa koleginicama Radojkom Čučković, Zdravkom Kokotović, Čedom Krivokapić i Vesnom Zdravković, nedavno zatekli u trgovačkom centru „Kamelija” u Kotoru gdje su učestvovale na manifestaciji „Božićna trpeza”.
Podsjetivši da je Boka multikonfesionalna sredina, gdje postoje različite kulture i različiti običaji, Perovićeva naglašava da je božićna proslava u pravoslavnim i katoličkim kućama gotovo identična.
Na Badnji dan domaćin i domaćica ustaju rano, domaćica da zakvasi tijesto za priganice, u koliko to nije uradila uveče, a domaćin da naloži vatru, razbudi muškarce u kući ukoliko ih ima, i da krene u sječu badnjaka.
– U Risnu se badnjaci sijeku u brdu sve do Knež Laza, odnosno do Krivošija, i uvijek se siječe hrastovo drvo, a veličina badnjaka zavisi od toga da li se on nalaže u ognjištu ili u šporetu. Kada badnjake donese kući domaćin se oglašava pucnjem i potom ih ostavlja ispred kuće. One koji su bili u sječi badnjaka po povratku čeka bogat doručak; ispržene priganice, dobar domaći hljeb i riba, obično slana i malo pržene, jer se tog dana posti. Nakon doručka ženska čeljad iz kuće, po mogućnosti djevojke, idu da kite badnjake i to na njihovom zarezanom dijelu, jer svaki badnjak mora biti zarezan pri vrhu. Kite ih grančicama lovorike, grančicama masline i vezuju crvenom pređom ili vunicom, danas se čak kite crvenim mašnicama, ali to obavezno mora biti crveno jer ta boja simbolizuje Isusovu krv i radost, pojašnjava Perovićeva za „Dan”. Ona kaže da badnjake zatim stavljaju ispred kuće pri čemu se tačno zna da je jedan badnjak za domaćina, jedan za muškarce u kući i jedan za napredak kuće. Kada se badnjaci okite, muškarci odlaze da „sređuju pecivo” (pečeno meso) koje je kupljeno prethodnog dana.
– To je u Risnu tradicionalno da se godinama kupuje od istih ljudi, jer se zna koji ljudi gaje jagnjad za Božić. Uobičajno je da se pola godine prije Božića mora najaviti kod, na primjer Joša Bjeladinovića ili kod Andrije Perovića, da se ostavi jagnje za Božić. To se mora potvrditi mjesec dana prije, a dan prije poći po to jagnje. Jagnje se prethodni dan začini bijelim lukom i ruzmarinom, stavlja se na ražanj, a sjutradan, pošto se okite badnjaci i uveče prije nego što padne mrak, kada se nalože ognjište ili šporet stavlja se da se peče. Ražanj se nekada ručno vrtio i oko njega su se okupljala čeljad. Meso se po čitavu noć peklo uz muziku i pjesmu, jelo, i nekada je ipak, čini se, sve bilo ljepše – smatra Perovićeva.
Nalaganje badnjaka prije sumraka svakako je najsvečaniji čin. Kada se badnjaci nalažu domaćin ide prvi, iza njega redom po starosti do najmlađeg muškog člana porodice. Ulaze u kuću riječima: „Dobro veče i nazdravlje vam Badnje veče”. Žene ih sačekuju sa upaljenim svijećama u rukama, a muškarci noseći badnjake prolaze između njih, pri čemu ih one posipaju pšenicom i slamom.
– Kuća se posipa slamom i po pravilu ona za tri dana ne bi trebalo da se čisti, jer je to simbol puteva Isusa, to jest za blagodet. Kada se badnjaci nalože u Risnu bi se začuo pucanj koji je to označevao. Prilikom nalaganja badnjaci se ukrštaju jedan preko drugog, onda domaćin iz posebne drvene flaše koja se zove brdak, nazdravlja badnjacima riječima: „Badnjače veseljače...”, zatim otpija i daje svim ukućanima da po malo popiju iz te iste flaše. Tako to ide tri puta zaredom. Onda se vadi jedan badnjak koji nije sagorio da bi se ostavio za sledeću godinu, a naloži se onaj badnjak od prethodne godine, tako da svake godine jedan badnjak, koji tek malo sagori, ostaje za sledeću godinu za napredak kuće – pojašnjava naša sagovornica. Božićni ručak je mrsan, a na Božić domaćica priprema pogaču koja se zove česnica. U pogaču se stavlja novčić, a nakon njenog lomljenja, onoga ko pronađe novčić sreća prati tokom cijele godine.
– U Risnu se još poštuje ova tradicija i Rišnjani baš kompletno gledaju da je ispoštuju, mislim da se skoro nigdje ne puca kao u Risnu za Badnji dan i za Božić – ispričala je Perovićeva.B.M.