U okviru tradicionalne manifestacije „Dani sjećanja na srpske junake i dobrovoljce“, koju je ove godine organizovalo Udruženje Srpska narodna odbrana Vasojevića i Limske doline, u beranskom Centru za kulturu održano je veče istorije, poezije, tradicije i gusala. U sklopu programa promovisan je i 34. broj časopisa „Glas Holmije“. Svečanost je upriličena povodom obilježavanja 200 godina od ubistva Karađorđa Petrovića, vođe Prvog srpskog ustanka, i 170 godina od štampanja „Gorskog vijenca.
Sa skupa je poručeno da se ratno dobrovoljaštvo razvilo kao izraz vjekovnog opredjeljenja srpskog naroda da sloboda i ljudsko dostojanstvo moraju biti iznad svega. Istaknuto je da i ovakve manifestacije daju doprinos jačanju nacionalnog duhovnog i kulturnog identiteta srpskog naroda u Crnoj Gori.
U uvodnom izlaganju, predsjednik beranskog Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912– 1918, njihovih potomaka i poštovalaca Miličko Trifunović naglasio je da se slavnim događajima i ličnostima, kao junačkim i duhovnm svjetionicima, mora odavati dužno poštovanje.
– Naše udruženje danas okuplja potomke i poštovaoce ratnih dobrovoljaca radi razvijanja patriotskih osjećanja i njegovanja slavnih slobodarskih tradicija, sloge, duhovnih vrijednosti i kulturnih dobara srpskog naroda. Zato i ova svečanost pokazuje da krv ratnih dobrovoljaca koji su tokom balkanskih ratova i Prvog svjetskog rata ispisivali svijetle stranice naše istorije, teče venama njihovih brojnih potomaka i poštovalaca – kazao je Trifunović i dodao da se, radi očuvanja nacionalnog i jezičkog identiteta, kulturno, duhovno, društveno i istorijsko jedinstvo srpskog naroda u Crnoj Gori mora braniti svim demokratskim sredstvima.
Prigodnu besjedu održao je i Branko Savić, predsjednik Regionalnog odbora Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca iz vojvođanskog mjesta Vojvoda Stepa. On je rekao da slavni Karađorđe podjednako pripada i Srbiji i Crnoj Gori. Podsjetio je da je nakon završetka Prvog svjetskog rata oko 400 srpskih dobrovoljaca iz različitih krajeva Kraljevine Jugoslavije, a najviše iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Like i Dalmacije, počelo da naseljava omeđeni prostor u dijelu današnjeg srednjebanatskog okruga, formirajući mjesto kom su dali ime Vojvoda Stepa. Istakao je da su to bili ratnici koji su se nalazili u sastavu Druge armije, kojom je komandovao proslavljeni vojvoda Stepa Stepanović i da je ta činjenica opredijelila ove hrabre vojnike, koji su stajali u rovovima Solunskog fronta, da svoju novu naseobinu nazovu njegovim imenom. Savić je istakao da danas u tom mjestu, koje pripada opštini Nova Crnja, živi oko 1.500 stanovnika, čiji predstavnici, baštineći sjećanje na svoje pretke, svake godine dolaze u Berane kako bi učvrstili pobratimske veze sa bratskim srpskim narodom u Crnoj Gori.
– Tu smo da se prisjetimo Karađorđa i ostalih srpskih junaka i velikana koji su svojim djelima zadivili svijet. Tako pokazujemo da smo pravi branitelji svih srpskih vrijednosti i da nikakve međudržavne granice ne mogu poremetiti naše bratske odnose sa ljudima iz Berana i cijele Crne Gore – poručio je Savić, koji je domaćinu kao dar uručio vrijedanu umjetničku sliku, rad slikara Ilije Mrkajića iz Vojvoda Stepe.
O istorijskom trajanju Vasojevića i ulozi časopisa „Glas Holmije“ u očuvanju tradicionalnih vrijednosti govorio je publicista Branislav Otašević.
–Na svetim vodama Lima oduvijek se posebna pažnja pridavala njegovanju duhovnosti, istorije i kulture, a izgovorena riječ imala je posebnu cijenu. U tom duhu je nastao i časopis „Glas Holmije“, koji promoviše sve ono što se poklapa sa duhovnim, ljudskim i moralnim normama. Naš zadatak je da mnoge slavne događaje i ličnost otrgnemo od zaborava. To je i naš dug prema slavnim precima i ličnostima kao što su Njegoš i Karađorđe. Tako smo preko časopisa „Glas Holmije“, kao budni hronačari svoga vremena, stali u odbranu srpskog jezika i ćiriličnog pisma, koje je vjekovima postojalo na svetim vodama Lima. Isto tako, cilj nam je da kroz pisani trag saopštimo i sačuvamo naučnu istinu o našem vjekovnom trajanju, držeći se gesla: „Budimo uzorni potomci da bismo bili časni preci – istakao je Otašević.
Sa njim se saglasio i predsjednik Skupštine opštine Berane i glavni i odgovorni urednik „Glasa Holmije“ Goran Kiković, navodeći da je pomenuti časopis za kratko vrijeme pronašao duhovnu naseobinu ne samo u srcima Vasojevića, nego i svih ljudi koji žele da se na pravi način upoznaju sa našim kulturnim i tradicionalnim vrijednostima.
– „Glas Holmije” iz dana u dan zavređuje sve veću pažnju čitalaca, iako su brojni skeptici mislili da časopis neće zaživjeti i da nema budućnost. No, očigledno su se prevarili, jer, kako reče umni Vasojević Vuk Karadžić, narodu se na silu može uzeti sve, ali mu se na silu ništa ne može dati – kazao je Kiković.
Tokom programa, koji je vodila učenica Jana Lutovac, nastupili su KUD „Kolo“, pjesnici Darko Jovović, David Lalić, Vulko Šćekić i Mane Cimbaljević i guslari Borivoje Deletić, Siniša Petrić, Marko Novović, Stefan Petrić, Vujadin Dobrašinović i Miloje Bugarin.
D.J.