Akademik Matija Bećković ovih dana je rekao da je kraljivina krsno ime Srbije. Izgovorio je to u vremenu velikog jubileja Srbije i vaskolikog srpskog naroda. Ove godine je osam vjekova srpskog kraljevstva s vladarima dinastije Nemanjić na tronu. Naime, Stefan Prvovjenčani (oko 1165–1228), srpski veliki župan 1196–1217, kralj 1217–1228, prvi je krunisani vladar iz dinastije Nemanjića. Dvije godine po njegovom zaposjedanju kraljevskog trona, samostalnost Srbije upotpunjena je kada je nikejski patrijarh 1219. godine dao autokefalnost Srpskoj crkvi, a Sava (Rastko) Nemanjić, mlađi Stefanov brat, posvećen za prvog srpskog arhiepiskopa.
Stefan Prvovjenčani je srednji sin velikog župana Stefana Nemanje i velike kneginje Ane. Po želji svoga oca, rodonačelnika dinastije Nemanjića i tvorca srpske države, Stefan je 1196. naslijedio presto. Bio je oženjen Jevdokijom, kćerkom vizantijskog cara Aleksija III Anđela. Ženio se, kažu, tri puta, a u trenutku krunisanja imao je sklopljen brak koji ga je vezivao za Rim.
Zapisničari istorije navode da je kao raški veliki župan, uz velike spoljne i unutrašnje pritiske, uspješno održavao nezavisnost zemlje, te ga je, iako je krunu zatražio još 1204. godine, tek 1217. papski legat krunisao za kralja, što je uvećalo njegov ugled, ali i okretanje ka „zapadnom carstvu“. Nakon krunisanja, Stefan se potpisivao kao „Stefan, po milosti Božjoj vjenčani kralj i samodržac sve Srpske zemlje i Pomorja”. Kao prvi od Nemanjića koji je dobio kraljevski vijenac, nazvan je „prvovjenčani kralj”, a iz tog opisa izvedeno je i ime pod kojim je danas poznat – Prvovjenčani.
Prvokrunisani Nemanjić početak svoje vladavine bilježi nasleđivanjem velikožupanskog prestola od oca Nemanje na jednom državnom saboru 25. marta 1196. godine. Desilo se to po želji svoga oca, koji se tada zamonašio, uzevši ime Simeon, ali mimo prava primogeniture. Najstariji sin Vukan je uz pomoć ugarskog kralja Emerika uspio da zbaci župana Stefana i zauzme Srbiju 1202. godine. Kad je car Kalojan sredinom 1203. godine prodro u Srbiju i zauzeo Niš i Braničevo, Stefan je iskoristio te okolnosti, uspio da protjera Vukana i povrati županski presto. Pošto se Emerik nalazio u sukobu s bratom Andrijom, nije mogao pružiti Vukanu odgovarajuću pomoć i on se povukao na svoje posjede, u Zetu. U proljeće 1202. godine u Veneciji se pripremao Četvrti krstaški rat. Pohod se završio zauzimanjem Carigrada i formiranjem Latinskog carstva. Tom krupnom promjenom odnosa na Balkanu, Srbija se našla na udaru bugarskog cara Borila, latinskog cara Henrika Flandrijskog, ugarskog kralja Andrije i epirskog vladara Mihaila I Anđela, koji je sanjao o obnovi Vizantije. Da bi otklonio sve te opasnosti, župan Stefan je tražio saveznike u Veneciji, bio je okrenut papi. Plod tih pregovora bio je Stefanov brak sa Anom, unukom dužda Enrika Dandole (prema nekim izvorima to je treći brak Stefanov). Brak je sklopljen najvjerovatnije 1207. ili 1208. godine, a iz njega je rođen Stefanov sin Uroš. Taj brak je dodatno usmjerio Srbiju ka jačanju odnosa sa papom. Tako je Stefan od pape Honorija III tražio kraljevsku krunu, uz obećanje da će svoju državu potčiniti crkvenoj jurisdikciji Rima. Papa je prihvatio Stefanove predloge, poslao mu je legate s kraljevskom krunom i on je svečano krunisan 1217. godine. Prema nabrajanju krunskih oblasti (Srbija, Duklja, Travunija, Dalmacija i Zahumlje), vidljivo je da je preuzeo Vukanove posjede poslije njegove smrti.
Arhimandrit Sava, svakako nezadovoljan tom prozapadnom politikom brata, napustio je Srbiju i otišao u Svetu Goru. Snaga opozicije katolicizmu u nemanjićkoj Srbiji i nezadovoljstvo zbog kraljevog neslaganja sa Savom, prinudili su Stefana na ponovno približavanje Vizantiji, i nezadovoljnom bratu. Sava odlazi u Nikeju, i koristeći kontakte koje je Stefan inicirao s carem Teodorom I Laskarisem i carigradskim patrijarhom Manojlom Sarantenom Haritopulom, uspijeva dobiti samostalnost za Srpsku crkvu, ali sada ne više iz Rima. Za prvog autokefalnog arhiepiskopa svečano je hirotonisan dotadašnji arhimandrit Sava, u Nikeji 1219. godine. Na povratku u Srbiju, arhiepiskop Sava se zadržao u Solunu, u manastiru Filokalu, gdje je sređujući zakonske knjige, sastavio poznatu „Krmčiju” ili „Nomokanon”, osnovni zakonski spomenik Srpske pravoslavne crkve. Neki istraživači pišu da je poslije osamostaljenja Srpske arhiepiskopije izvršeno ponovno krunisanje Stefana Prvovjenčanog po pravoslavnom obredu. Oko 1220. je održan opšti državno-crkveni sabor, prvi nakon dobijanja autokefalnosti, u manastiru Žiči, koji je podignut kao sjedište nove arhiepiskopije. Sava je tada papinom krunom (vijencem), kažu na Spasovdan, ponovo krunisao (ovjenčao) svog brata Stefana za kralja.
Savinim dolaskom u Srbiju počinje organizovanje srpske samostalne crkve. Pored dvije postojeće eparhije, Raške i Prizrenske (koja se pominje još u povelji cara Vasilija II iz 1019. godine), osnovane su nove episkopije: Zetska, Humska, Hvostanska, Toplička, Budimljanska, Dabarska i Moravička. Centar nove arhiepiskopije postaje manastir Žiča, zadužbina kralja Stefana podignuta 1207. godine. U njemu su krunisani potonji kraljevi i ustoličavani arhiepiskopi. Novi pravoslavni arhiepiskop Sava, uticajem brata kralja, ne traži ukidanje katoličke Barske arhiepiskopije. Kralj Stefan Prvovjenčani je umro septembra 1228. godine. Arhiepiskop Sava ga je zamonašio pred smrt i dao mu ime Simon. Tom prilikom je prenijeta kraljevska vlast na njegovog sina Radoslava.
Stefan Prvovjenčani je prvo bio sahranjen u manastiru Studenici, a poslije toga u svojoj zadužbini, manastiru Žiči. Njegove mošti su prenošene petnaestak puta, od toga tri puta u vrijeme Karađorđa: prvo u vrijeme Kočine krajine, zatim u proljeće 1806, kad je Studenica bila popaljena i privremeno napuštena, a mošti smještene u manastir Vraćevšnicu. Treći prenos bio je pred sam kraj ustanka 1813. godine, kada su mošti sklonjene u manastir Fenek. Od 1839. godine mošti počivaju u manastiru Studenici, sa izuzetkom Prvog svjetskog rata, kada su bile prenijete u Peć i potom u manastir Ostrog.
Svetom kralju Stefanu Prvovjenčanom pripada i značajno mjesto u formiranju srpske srednjovjekovne književnosti. Napisao je „Žitije Svetog Simeona” (1216), biografsko djelo o životu i podvizima svoga oca Stefana Nemanje, kao i nekoliko povelja koje se odlikuju posebnim narativnim stilom.
Pošte Srbije su povodom velikog jubileja objavile prigodno filatelističko izdanje, zahvaljujući i stručnoj saradnji Radmile Petronijević, višeg kustosa Muzeja SPC u Beogradu. Grafička obrada marke djelo je akademskog grafičara Nadežde Skočajić. Organizacijom sedmodnevnog programa u septembru pod nazivom „Kralj Stefan Prvovjenčani - Osam vjekova“ grad Kraljevo, na inicijativu Društva istoričara Raškog okruga, pokrenulo je niz aktivnosti čiji bi krajnji ishod trebalo da bude uvrštavanje 7. oktobra – Kraljevada (crkveni praznik Sveti Simon monah) u red državnih praznika a što bi, prema očekivanjama organizatora, trebalo da se desi 2019. godine, kada se bude obilježavalo i osam vjekova crkvene samostalnosti.
Kraljevačke manifestacije o prvoj kruni Nemanjića, obuhvatile su postavku kopija fresaka manastira Žiče i Studenice pod nazivom „Veliki početak – manastiri Žiča i Studenica“, Međunarodni naučni skup „Srpska kraljevstva u srednjem vijeku“, predavanje „Saborni dani Stefana Prvovjenčanog“. itd. Ovako veliki jubileji, a drugi se odigrao prije tri godine kada je zabilježeno devet vjekova od rođenja Stefana Nemanje, utemeljivača srpske srednjovjekovne države, daleko su od toga da su dobili pravo mjesto i adekvatno obilježavanje u Srbiji. Ono što bi neke zemlje u okruženju podigle na svjetski nivo pokazujući gdje su im i kakvi korijeni kao da plaši vlast u Srbiji pa nacionalne i državne pompe doživljavaju stranački devetogodišnji jubileji. Kada je riječ o SANU, koja bi mogla agresivnije da nastupi od akademika saznajemo da nemanjićki jubileji ovako prolaze zbog neslaganja dva stuba SANU i SPC. Aktuelan odnos oslikava činjenica da, ono što je nakad bilo nepojmljivo, među članovima SANU sada nema visokoumnih i obrazovanih velikodostojnika SPC.
Očito se i tu čeka, kao i svojevremeno u stonoj Žiči, „drugo krunisanje“, pa ostaju markice na državnom nivou kao podsjetnik da je osam vjekova od kraljevstva pod dinastijom Nemanjića.M.Njeguš