Tokom subote i nedjelje, 14. i 15. oktobra, realizovana je druga škola ćiriličke paleografije. Školu je organizovalo trebinjsko udruženje "Ćirilica". Prva škola ćiriličke paleografije organizovana je prošle godine od strane Filološkog fakulteta u Banjaluci i Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu, a odvijala se na teritoriji Rogatice, Sokoca i Glamoča. Ovogodišnja škola izvedena je na nekropolama srednjeg vijeka u okolini Stoca, u Popovom Polju i Aranđelovu. U okviru škole priređena su dva predavanja. Prvo, naslovljeno "O značaju ćirilice" održao je u subotu u prostorijama Narodne biblioteke Trebinje Goran Komar, a drugo "Istorija ćiriličnog pisma" prof. dr Jelica Stojanović, u nedjelju, u prostorijama Muzeja Hercegovine.
Učesnici ovogodišnje škole bili su studenti i nastavnici sa Katedre za srpski jezik nikšićkog Filozofskog fakulteta i studenti i nastavnici Filozofskog fakulteta u Banjaluci.
Oba dana iskorišćena su za posjete srednjovjekovnim nekropolama sa natpisima. Najprije je posjećeno jedno od tri stara groblja u užoj zoni Gornjeg Hodova gdje su učesnici razgledali natpis Stjepka Tredanovića i natpis Umka na lokalitetu Radan-krst. Poslije toga, u subotu prije podne, grupa je posjetila lokalitet srednjovjekovne nekropole na Vidoštaku (Poprati kod Stoca) gdje su se učesnici upoznali sa natpisom srpske kaluđerice Marije, žene popa Dabiživa, koji je jasno datiran 1231. godinom. Odmah potom, prešlo se na nekropolu srpskih ktitora ovoga kraja Miloradovića-Hrabrena Radimlju (Vojvodinu) u blizini Stoca. Tog dana posjećen je i spomenik kaluđerice Polihranije u popovskom selu Veličani. Na taj način polazinici su se uvjerili u neodrživost teze iz brojnih radova istoriografskog karaktera koji se objavljuju i u naše vrijeme (i uglednih pripadnika Franjevačkog reda) o nepostojanju pravoslavne crkvene organizacij u Humu. Prilikom posjete Radimlji polaznicima je ukazano na veličinu ktitorskog djela roda Miloradovića koji su, pored ostalog i ktitori značajnog manastira Žitomislića.
U nedjelju ujutru učesnici su obišli crkvu Sv. Arhangela Mihaila u Aranđelovu, staroj župi Korjenići (Vrm) gdje su analizirali natpis župana Krnje koji pripada 13. vijeku. Ova crkva je jedna od najznačajnijih pravoslavnih starina u istočnoj Hercegovini.
Takođe, organizovana je posjeta manastiru Tvrdoš gdje je bilo riječi o istoriji ovog drevnog episkopskog sjedišta Hercegovine i razaranjima na izmaku 17. vijeka.
Na svim lokalitetima bilo je riječi o crkvenoj istoriji Huma i Hercegovine, a ukazivano je i na analogije određenim slovnim znakovima u natpisima koji su razgledani.
Škola je zatvorena odličnom izložbom članova udruženja dr Miloje Vasić koja je posvećena srednjovjekovnom nasleđu srpskog naroda u Bosni i Humu. Izložbu je otvorio gospodin Dejan Došlić.
U završnoj večeri, prof. dr Jelica Stojanović je održala veoma korisno predavanje o istoriji ćiriličkog pisma u kojem je na veoma jasan način, slikom i riječju, učesnike provela kroz niz perioda kroz koje se kretalo i razvijalo srpsko pismo. Goran Komar
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.