Vlada Srbije i Muzej savremene umetnosti u Beogradu priredili su sinoć prijem povodom otvaranja rekonstruisane zgrade tog muzeja, koji je poslije deset godina, otvorio vrata posjetiocima.
– Timski rad za dobrobit društva, kao što je bio slučaj oko ponovnog otvaranja MSU-a, ono je za šta se zalažem u vladi, istakla je predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
Brnabićeva je na prijemu, posle kojeg su upaljena dekorativna svjetla oko Muzeja i tako obilježeno zvanično otvaranje ove kulturne institucije, istakla da je kultura u fokusu vlade i njenih strateških usmjerenja, te da su ulaganja u kulturu ključna za napredak i rast društva.
Važno je, kako je dodala, da gradimo generacije koje će biti kreativne, imati razvijenu misao.
Premijerka je rekla da je neizmjerno zadovoljna što su završeni radovi i građanima vraćen prostor za uživanje u vrhunskoj savremenoj umjetnosti Srbije i bivše Jugoslavije.
– Prethodna vlada je uspjela da dovede u red rekonstrukciju Muzeja, uz podršku tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića, a ponosna sam što imamo ovako moderan muzej, zgradu izgrađenu po najnovijoj muzeološkoj tehnologiji, sa montažnim zidovima koji se pomjeraju, po najboljoj svetskoj tehnologiji – objasnila je Brnabićeva.
Ukazala je da je otvoren prostor na pet nivoa Muzeja koji je bio i ponovo postaje simbol i ponos glavnog grada, ponos svih građana Srbije.
Izrazila je zadovoljstvo što je ova nedjelja bila u znaku kulture, podsjećajući na Galeriju Matice srpske kojoj je kompaniju „Tarket” poklonila 83 umjetnička djela od nacionalnog značaja.
Istakla je da će već od sjutra fokus vlade biti usmjeren na završetak Narodnog muzeja, kao i digitalizaciju ustanova kulture širom Srbije, kako bi najširoj publici predstavili sva umjetnička dela.
– Svom snagom radimo i na planiranju i izgradnji nove koncertne hale, još jednog projekta kojim će se Srbija moći ponositi. Sve ovo pokazuje da je kultura u fokusu vlade i njenih strateških usmjerenja. Ulaganje u kulturu ključna je za rast našeg društva – poručila je Brnabićeva.
Naglasila je da je važno da se najmlađi dovedu u muzej kako bi odrastali uz umjetnička djela najboljih umjetnika sa prostora bivše Jugoslavije, a umjetnike je pozvala da stvaraju jer sada imaju kuću u kojoj mogu da izlažu. Vršilac dužnosti direktora muzeja Slobodan Nakarada rekao je da danas, kada su poslije decenijske pauze otvorena vrata Muzeja, može približno da zna kako se osjećao Miodrag Protić, kada je 1965. godine otvorio MSU.
– Posle današnjeg uspješnog dana mogu da kažem da nas ljubitelji umjetnosti nisu zaboravili. Budući da naša kuća nikada nije prestala sa radom i izložbenim aktivnostima zahvalio bih prethodnicima koji su bili na čelu muzeja što su svi zajedno uspjeli da sačuvaju ovu prestižnu instituciju – rekao je Nakarada. Zahvaljujući tome, naveo je, kolekcija umjetničkih djela neprestano je uvećavana. Nakarada je rekao da je sada, kada je obnova završena, zgrada urađena po najsavremenijim muzejskim standardima, koji daju mogućnost za održavanje najvećih izložbi.
– Ponovno otvaranje Muzeja savremene umetnosti, i najavljeno otvaranje Narodnog muzeja moglo bi da bude prekretnica u razumijevanju istinske važnosti koju umetnost ima – zaključio je Nakarada, zahvalivši državi na pomoći.
Otvorena je izložba „Sekvence. Umetnost Jugoslavije i Srbije iz zbirki Muzeja savremene umetnosti”.
Na pet nivoa Muzeja izloženo je 300 djela, koja su obilježila period od početka 20. vijeka do danas.
Izložba je strukturirana kao niz od 18 sekvenci, slobodno grupisanih oko hronološke ose koja prati istorijski razvoj umjetnosti u Jugoslaviji i Srbiji u periodu dužem od jednog vijeka.
Termin „sekvence”, preuzet iz filmske terminologije, ovdje se odnosi na umetničke pravce, tendencije i pokrete. Autor koncepcije je dr Dejan Sretenović, a kustosi izložbe su i mr Mišela Blanuša i dr Zoran Erić. U planu je da se postavka ne mijenja do ljeta sledeće godine.RTS – TANJUG
Brnabić: Srbija za koju se ja zalažem
Do 27. oktobra predviđen je i prateći program koji čine performansi koreografa Jakopa Godanija u izvođenju srpskih igrača i članova Drezden Frankfurt kompanije, nastupi dirigenta Hajnca Karla Grubera, soprana Branislave Podrumac i dirigenta Gabriela Felca.
– Danas smo svi zajedno uradili još jednu veliku stvar, umjesto podjela i takmičenja, sujete koji su prisutni u društvenom, političkom, privrednom i drugim segmentima društva, na projektu otvaranja Muzeja, udružila su se tri velika umjetnička brenda – Muzej savremene umetnosti, Beogradski festival igre i Beogradska filharmonija. To je Srbija za koju se ja zalažem – rekla je premijerka, dodajući da je timski rad važan za napredak društva.
U kolekciji 8.000 djela
Zgrada Muzeja savremene umjetnosti, djelo arhitekata Ivana Antića i Ivanke Raspopović, građena od 1960. do 1965. godine, zatvorena je 2007. kada je otpočela rekonstrukcija i adaptacija. Obnova te reperzentativne zgrade podrazumijevala je uređenje podrumskih prostorija (depoa, radionica, ateljea za konzervaciju i ekonomata), sređivanje krova, izmještanje energetskog bloka iz zgrade muzeja u zaseban objekat, kompletno uređenje enterijera, zamjenu instalacija i obnavljanje fasade. Muzej je nakon ovih radova dobio prostor i opremu za izlaganje i prezentovanje umjetničkih djela u skladu sa svjetskim muzeološkim standardima i predstavlja pametnu zgradu u kojoj je sve kompjuterizovano. Kolekcija Muzeja savremene umjetnosti formira se još od 1958. godine, danas broji više od 8.000 djela.