Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Nek priznaju vlasništvo ili plate stotine miliona * Nek priznaju vlasništvo ili plate stotine miliona * Pritvorenik izvršio samoubistvo * Operativci ANB-a zatečeni u kršenju mjera * Napadi na novinare ostaju nerasvijetljeni * Ispostavili zahtjeve, najavili radikalizaciju * Pregovaraju za nabavku novog lijeka protiv korone
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vladimir Leposavić, ministar pravde:
Neću i ne mogu da dam ostavku u divljem galopu mijenjanja stavova i situacionog morala.

Vic Dana :)

Došao mali Mujo iz škole i veli starom:
-Tata, tata!! Danas sam skoro dobio pet iz matematike!
-Pa kako to sine?
Dobio je drug iz klupe!


- Šta radi crnogorski virus u kompjuteru?
- Ništa.


Pitali Crnogorca koji je najteži posao koji je radio. A on kaže:
- Čuvar groblja, svi leže a ja moram stajati.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2021-04-09 SIMPOZIJUM SIMPED OKUPIO 45 MUZIČKIH PEDAGOGA -
Dr Gordana Karan Izazov je motivisati učenike za muziku Sa zanimljivim temama iz tri oblasti, opšte muzičke pedagogije, metodika nastave solfeđa i instrumentalne pedagogije, ponudili ste radove koji će doprinijeti da održimo kvalitet - rekla je Vedrana Marković
Dan - novi portal
Muzička akademija Univerziteta Crne Gore organizator je drugog Međunarodnog simpozijuma iz oblasti muzičke pedagogije - SIMPED 2021, koji se održava onlajn i okuplja 45 učesnika, eminentnih stručnjaka iz ove oblasti.
Ove godine simpozijum traje dva dana, pod pokroviteljstvom Rektorata UCG, a tema je „Muzička pedagogija - izazov, inspiracija, kreacija”.
Dr Vedrana Marković, predsjedavajuća Simpozijuma, saopštila je da je SIMPED trebalo da bude održan u maju prošle godine, te da je to onemogućila pandemija virusa korona. To nije umanjilo radost što se SIMPED održava, pa makar i onlajn. Marković je rekla da pandemijsko vrijeme pred muzičke pedagoge postavlja nove izazove, naročito metodike rada i motivacije učenika. Podsjetila je i da je cetinjska MA prošle godine obilježila 40 godina postojanja, i prepustila riječ prof. Bojanu Martinoviću, dekanu, koji je i ozvaničio početak rada Simpozijuma.
On je rekao da je cetinjska MA jedna od ključnih institucija kreiranja obrazovne politike, ali i sveukupne emancipacije našeg društva. Martinović dodaje da to dokazuje i činjenica da je MA još prije nekoliko godina pokrenula platformu za osnaživanje muzičke pedagogije i nauke. Rezultat toga su brojne aktivnosti u zemlji i inostranstvu, kao i ovaj SIMPED.
– Izuzetno je važno što smo održali kontinuitet i crnogorskoj muzičkoj zajednici omogućili jedan ovakav simpozijum, koji se na najkompetentniji i najobuhvatniji mogući način bavi oblastima muzičke pedagogije, metodike nastave solfeđa i instrumentalne pedagogije, pružajući nam svima priliku da proširimo znanja i unaprijedimo saradnju sa renomiranim stručnjacima iz Evrope i regiona - rekao je dekan Martinović.
On dodaje da se i dalje treba boriti za bolji status ne samo muzičke pedagogije, već i muzičke kulture i obrazovanja na svim nivoima u našem društvu i okruženju. Prof. dr Jelena Bogojević Martinović, predsjednica Programskog odbora SIMPED-a, kaže da ovogodišnja tema simpozijuma „Muzička pedagogija - izazov, inspiracija, kreacija”, u ovo pandemijsko vrijeme dobija dublje značenje. Jer, muzički pedagozi danas uglavnom rade u digitalnom okruženju, u kome nije lako pronaći inspiraciju za kreativna rješenja, a koja muzika zahtijeva.
– Kao što neočekivana vremena sadrže brojne paradokse, čini se da je jedan od njih, s jedne strane nedostatak koncerata i živog izvođenja muzike, a s druge strane moć muzike da snažno komunicira među ljudima i pronalazi svoje puteve zbližavanja i trajanja, kao jedna od najvećih vrijednosti koju je stvorilo i stvara ovo naše ranjivo čovječanstvo - rekla je dr Bogojević Martinović.
Ključno izlaganja na simpozijumu juče je održala prof. dr Gordana Karan (FMU, Beograd), a danas će to učiniti dr Karin Vagner (Univerzitet za muziku i izvođačke umjetnosti u Beču).
Ž.J.


Solfeđo baza muzičke umjetnosti
Prof. dr Gordana Karan, sa Fakulteta muzičkih umetnosti u Beogradu, održala je izlaganje „Metodika nastave solfeđa kao teorijska i normativna muzičko-pedagoška disciplina”. Tokom izlaganja naslanjala se na rezultate istraživanja u ovoj oblasti prof. Ivane Drobni, kao i prof. Zorislave Vasiljević.
Ističući kako, pojednostavljeno, solfeđo služi za opismenjavanje učenika osnovnih i srednjih škola, pa i univerziteta, moramo ga posmatrati kao temelj - bazu muzičke umjetnosti, koja ne omogućava samo puko čitanje nota, već doprinosi vještinama i mogućnostima shvatanja i interpretacije muzičkog djela.
Ovom prilikom ona je naročito naglasila da treba osvijestiti postojanje „metode Vasiljević”, kao autohtone metode, koja nimalo ne zaostaje za evropskim školama i metodama rada.
Nakon izlaganja ona je odgovarala na pitanja učesnika simpozijuma.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"