Sva borba, umjetnička, intelektualna i socijalna, vođena gotovo vijek i po, nije bila dovoljna da se žena izjednači po pravima sa muškarcima. Feminizam, kako smatra
Nela Gligorović istoričarka umjetnosti i selektorka crnogorskog dijela internacionalne postavke „Women about women/ Žene o ženama”, nije do kraja izvojevao pobjedu, već više ukazao, i razotkrio, veoma zamršen, milenijumima stvaran, sistem koji žene smiješta u okvire/okove koji joj nameću stroga i represivna pravila, i ne dozvoljavaju da se iskaže i iskoči iz ustaljenih patrijarhalnih šema.
Takav sistem, odnosno reakcija na njega, navode
Milenu Jovićević da se lati umjetnosti i stvara.
Kako je objasnila tokom vođenja kroz izložbu „Žena o ženama” na njen rad stravično utiču određeni fenomeni „na koje moram organski da reagujem”.
– Sve što sam uradila do sad je moja reakcija na nešto opresivno. Žene nemaju mnogo slobode. Ne radi se tu o ravnopravnosti, već o muškom sistemu vrijednosti. Prinuđene smo da se borimo pod tuđim pravilima, pa sebi nagomilavamo nove stereotipe – smatra Jovićević koja je upravo to nametanje muških pravila ženama u svom radu „Man games” dočarala lutkama - Crnogorka u nošnji i virdžina s jedne, trudnica (kao mašina za rađanje), žena sa silikonskim predimenzioniranim tjelesnim atributima i žena u odijelu, vode tuđe bitke, ispunjavaju stereotipe, i postaju seksulna fantazija.
Anka Gardašević, predstavljena njenim poznatim radom „Pieta”, smatra da je položaj žene u društvu zapravo pitanje odnosa prema biću. Njen rad je govori o našem stavu o životu i rezultat je ličnog iskustva.
– Rad je sublimat mog saznanja i oslobađanja od straha i predrasuda – kazala je ona.
Suočavanje sa neuspjehom odredilo je njeno bavljenje umjetnošću, objasnila je Jovana Vujanović zastupljena radom „Orbiting”, koji po ocjeni Gligorović spada u intimne umjetničke iskaze – žensko intimno iskustvo koje svjedoči o odnosu umjetnosti i društva.
– Dopada mi se što kroz umjetnost možemo da se borimo sa predrasudama – istakla je ona.
Maju Šofranac predstavljenu na ovoj izložbi sa vizuelnim radom „Single woman”, motiviše i inspiriše na umjetničku akciju opšta zapitanost tijelom i odrastanje u Crnoj Gori, koju odlikuje zaostalo patrijarhalno ponašanje, ističe ona.
-Umjetnost daje slobodu da na to reagujem – objasnila je ova umjetnica.
Ona je podijelila sa publikom svoje uvjerenje da danas, za razliku od prošlosti, ljudi žive mnogo više žive pod pritiskom unutrašnjih autoriteta, odnosno da se bore sa nametnutim i uvreženim normama.
Predavanje „Moć ženske ruke” o umjetnicama u XX vijeku na Zapadnom Balkanu 18. februara održaće prof. dr Oliver Tomić.
S.Ć.