Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branovog druga traže zbog ubistva * Branovog druga traže zbog ubistva * Pred izbore zaposlili preko 100 radnika * Minus zbog korone 11 miliona * Od Mila zavisi i izbor načelnika Generalštaba * Spremili 600.000 eura da osvete Stamatovića i Dedovića * Epidemiolozi neće predlagati oštrije mjere od 11. januara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandra Vuković, poslanik DPS-a:
Osim što su politički nepismeni, ovacijama tviter javnosti skloni ministri su izabrali put ustavolomitelja.

Vic Dana :)

U saobraćaju viče čovjek na plavušu iz kola: - Ko ti dade volan?! Plavuša mu odgovara: - Ne znam, došao je uz auto!


Pitaju Muju:
- Šta ti Mujo imaš od škole?
A Mujo će na to:
- A šta imam, 200 metara!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2021-01-05 ISTORIČARKA UMJETNOSTI RADOJKA ABRAMOVIĆ OBRADOVALA ČITAOCE MONOGRAFIJOM O ROMANIČKIM CRKVAMA KOTORA U IZDANJU POMORSKOG MUZEJA CRNE GORE
Radojka Abramović Opisala svijet srednjovjekovne kulture U monografiji su postupno, po istom tematskom postupku, opisane crkve na osnovu njihove istorijske slojevitosti, po starini gradnje: Crkva Sv. Marije od Rijeke (Blažena Ozana), crkva Sv.Mihaila, katedralna crkva Sv.Tripuna, crkve Sv.Luke, Sv.Ana i Sv.Pavle,
Dan - novi portal
Upravo objavljena Monografija „Romaničke crkve grada Kotora- Crkve i vjekovi“ autorke Radojke Abramović, istoričarke umjetnosti Pomorskog muzeja u Kotoru, obradovala je stručnjake iz oblasti zaštite kulturnog nasljeđa, poštovaoce sakralne i arhitektonske baštine, ali ljubitelje istorijske literature. Dvogodišnji rad na ovoj monografiji sinteza je jako uspješne saradnje autorke teksta i fotografa Nenada Mandića, dizajnerke Marine Jovanović, tehničke urednice Danijele Nikčević, lektorke Jamine Bajo, korektora Slavka Dabinovića, recenzenata pok. Don Antuna Belana i Jovana Martinovića. Autorka je na 346 stranica teksta, koje prate 306 fotografija Nenada Mandića i Stevana Kordića, prikazala crkve po fazama gradnje, njihov sadašnji izgled, unutrašnju dekoraciju, specifičan stil gradnje sakralnih objekata, koji je uvijek bio simbioza „stočne“ i „zapadne“ arhitekture.
– Poslije uvodnog teksta koji objašnjava pojam crkve, u knjizi jevrlo iscrpno obrađen svijet srednjovjekovne kulture Kotora, šest romaničkih crkava koje su pozicionirane unutar starog kotorskog urbanog jezgra. U monografiji su postupno, po istom tematskom postupku, opisane crkve na osnovu njihove istorijske slojevitosti, po starini gradnje: Crkva Sv. Marije od Rijeke (Blažena Ozana), crkva Sv.Mihaila, katedralna crkva Sv.Tripuna, crkve Sv.Luke, Sv.Ana i Sv.Pavle, zapisala je autorka Abramović koja je izrazila zahvalnost izdavaču Andru Raduloviću, direktoru Pomorskog muzeja i Ministarstvu kulture Crne Gore za realizaciju ove monografije, koja je štampana je u okviru Programa zaštite i očuvanja kulturne baštine 2019. godine.
– Posebni akcenat Radojka Abramović stavlja na sakralna zdanja u Kotoru proučavajući sakralnu arhitekturu od prvobitnih starohrišćanskih trobrodnih bazilika, preko preromaničkih crkava sa bogatom dekorativnom kamenom plastikom, zatim romaničkih uticaja, koji su Kotoru dali baziliku Sv. Tripuna, ali i ostalih pet danas postojećih romaničkih crkava kojima su posvećena poglavlja u nastavku monografije, istakla je Danijela Nikčević u svom prikazu Monografije, podsjetivši da su samo dvije kotorske crkve dobile značajne monografije „Katedrala sv. Tripuna“ i jedna manja vrijedna studija o crkvi „Gospe od Zdravlja“. Koristeći se relevantnim istorijskim dokumentima i naučnim radovima o sakralnim spomenicima Kotora, autorka iznosi do detalja sve podatke koji su joj bili dostupni, kako bi se njena istraživanja i istraživanja drugih autora našla na jednom mjestu u jednoj monografiji. Ona je, kaže Nikčević, „objedinila uglavnom sve ono što je bilo potrebno istaći kako bi se stvorila prava slika o romaničkim crkvama Kotora, s obzirom da je o njima pisano samo sporadično u brojnim člancima i prilozima“.
– S obzirom da su Kotor i njegova okolina 1979. godine upisani u Listu zaštićene svjetske baštine UNESCO-a, značaj monografije je još veći, posebno ako znamo da je Kotor u prošlosti bio izložen brojnim pošastima, zemljotresima, kužnim bolestima, ratnim okruženjem, pustošenjima i paljenjima, ipak ostao jedan od neprocjenjivih dragulja kulturne baštine, u čemu arhitekturom, kamenom plastikom, slikarstvom kao i svojim oblicima eksterijera i enterijera, prednjače crkve, zaključuje Nikčević.
M.D.Popović


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"