Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Banu za tri godine 900.000 od države * Izvjestiocima upitan izbor Medenice * Haos zbog odjavljivanja 11.000 osiguranika * Za naše pomorce traže 40 godina robije * U biračke odbore van svoje mjesne zajednice * Vode za piće fali i u selu i u gradu * Dan rudara slave samo vlasnici i direktori
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BORIS BOGDANOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKE CRNE GORE:
Na načinu organizacije rada i djelovanja DPS-u pozavidjeli bi i nekadašnji „Berkovići”.

Vic Dana :)

- Šta je H2O + H2O + H2O + H2O?
- Poplava...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura PROMOCIJA KNJIGA ANDRIJE MARKUŠA I IZLOŽBA KRISTALA I MINERALA U MANASTIRU STANJEVIĆI
Detalj sa promocije Njegoš je morao biti urbanista i arhitekta Mileta Bojović je istakao da je Njegoš morao biti ne samo vladika, gospodar Crne Gore, pjesnik, filozof nego i arhitekta i urbanista i dizajner
Dan - novi portal
U organizaciji Narodne biblioteke Budve, Muzeja i galerija Budve i Manastira Stanjevići, održana je promocija knjiga „Njegoš kao arhitekta. Rekordi i anateme” i „Sakralna arhitektura Slobodana Dragovića. Kapela u Staroj Pazovi i Manastir Stanjevići”, autora Andrije Markuša, kao i izložba kristala i minerala Rudnika „Trepča”, autora i donatora Manastira Svetozara Mićkovića, dipl. ing. geologije. Ovu manifestaciju kulture otvorila je mr Lucija Đurašković.
O knjigama i temama koje su u njima zastupljene govorili su arhitekte Pavle Popović i Mileta Bojović, skulptor prof. dr Dragan Radenović i iguman Manastira Stanjevići arhimandrit Jefrem Dabanović, dok je Ananije Jovanović govorio poeziju i odlomke eseja iz knjiga, koji je bio i moderator.
– U knjizi ’Njegoš kao arhitekta. Rekordi i anateme’, Markuš je istakao Njegošev afinitet prema graditeljstvu, koji do sada, u sjenci njegovog velikog filozofsko-pjesničkog genija, nije bio u fokusu interesovanja. Autor prije svega govori o Kapeli na Lovćenu i njenom arhitektonskom sklopu, o hramu Svetom Petru Cetinjskom na vrhu Lovćena, koji je Njegoš podigao 1845. godine, a u kome je po njegovoj želji i amanetu sahranjen. Nakon Prvog svjetskog rata, kad je Kapela bila porušena od okupatora, na inicijativu Svetog sinoda SPC i patrijarha Gavrila Dožića, uz veliku pomoć kralja Aleksandra Karađorđevića, započeta je obnova. Građevinska sekcija Cetinja, kao dio Ministarstva građevina Kraljevine Jugoslavije, nakon inženjera Lucijana Stele iz Splita, angažovala je inženjera Velišu Popovića, mog oca da preuzme nastavak radova u rekonstrukciji i završetku kapele. Palo mu je u oči da je osnova predviđena za oltar bila suviše mala. Na ovu primjedbu Stela mu je rekao da tu površinu nije moguće povećavati i da mu je bilo naređeno da Crkvu obnovi na neporušenim temeljima prvobitne Crkve, da obnovljena Crkva bude što identičnija kako po obliku tako i po izgledu sa prvobitnom, čega sam se i ja, kazao je, striktno pridržavao... Kapela na Lovćenu i Manastir Stanjevići samo su dio našeg istorijskog postojanja – kazao je, između ostalog, Pavle Popović.
Skulptor prof. dr Dragan Radenović je kazao da je Dragović svojim autentičnim izrazom stvorio uslove u kojima može da se razvija misao koja će da gleda očima naše budućnosti.
A.Ć.




Manastir viđen iz vremena sadašnjeg
Mileta Bojović je istakao da je Njegoš morao biti ne samo vladika, gospodar Crne Gore, pjesnik, filozof nego i arhitekta i urbanista i dizajner.
– Ko bi u Crnoj Gori tog doba mogao da mu projektuje Crkvu Svetog Petra Cetinjskog – Kapelu na Lovćenu, vojno utvrđenje iznad Manastira – Tablju, da dizajnira crnogorsku kapu? Sve je morao sam, istim rukopisom, svodeći sve na isti simbol – krug. Izgradnjom Biljarde inicirao je nastanak i razvoj Cetinja. Dobili smo Manastir Stanjevići, viđen iz vremena sadašnjeg. Slobodan Dragović gradi ga i dograđuje kao što bi ga njegovi onovremeni graditelji gradili danas... Ovdje sam parafrazirao Rodena. Kad su velikom francuskom vajaru Ogistu Rodenu savremenici zamjerili da radi kao antički grčki vajar, odgovorio je – „Ne, gospodo, radim kao što bi oni radili danas”. Priliku za puni iskaz svoje kreativnosti Slobo je dobio kroz projekat Kapele u Staroj Pazovi, koju Andrija Markuš smatra za jedno od najvrednijih djela na Balkanu – pojasnio je on.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"