Srpsko pjevačko društvo „Svetosavnik” od trenutka kad je osnovano vrijedno radi na afirmaciji i podsjećanju na srpsku istoriju i tradiciju koja je činila i čini temelje Crne Gore. Tako je bilo i tokom proljeća, koje je naše Srpsko pjevačko društvo krunisalo posjetama i nastupima Andrićgradu i Beogradu. No, kako ističe predsjedica ovog Srpskog pjevačkog društva
Jovanka Vujačić svoju misiju „Svetosavnik” prije svega pronosi u Crnoj Gori serijom muzičko-poetskih „Srpskih večeri”.
Prvo „Srpsko veče” prije dva mjeseca održano je u Podgorici, a onda smo nastavili u Bijelom Polju i Krtolama. Tu se ne hor ne zaustavlja, predstoji mu šetnja po Crnoj Gori, najavila je Vujačić.
– U Crnoj Gori može se slobodno može reći hrvatski, austrijski, ruski, albanski, ovakav-onakav, ali kad kažete srpski odmah se uključe alarmi, odmah se lupa uveća... Da sam bila u pravu da treba program nasloviti srpskim pokazalo je odmah veče u Bijelom Polju. Predsjednik Srpskog kulturno-prosvjetnokg društva „Sveti Sava” izašao je na pozornicu i rekao da je prvi put u tom gradu organizovano nešto naslovljeno srpskim imenom. To je bio naš cilj – kazala je Vujačić.
U okviru brižljivo sastavljenog programa „Srpske večeri”, ovog poetsko-muzičkog programa, publika ima priliku da čuje stihove najslanijih srpskih pjesnika, Desanke Maksimović, protjerane iz školskih udžbenika,
Matiju Bećkovića koji ne smije zbog bahatosti vlasti ni da dođe u Crnu Coru, Njegošu kojeg etiketiramo na svaki mogući način i sve radimo samo ga ne uvažavamo i nepoštujemo, naglasila je predsjendica ovog Srpskog pjevačkog društva.
„Svetosavnik” kojim diriguje
Radmila Vujačić, pronosi svoje ime i van granica Crne Gore, a nedavno je, za Vidovdan, sa velikim uspjehom nastupio u Beogradu, na Kolarcu, na tradicionalnoj Vidovdanskoj akademiji, na kojoj učestvuju Srbi iz dijaspore. Ono što će članovi „Svetosavnika” pamtiti je srdačan prijem beogradske publike.
– Onoga trenutka kad su izgovorili naše ime prolomio se gromoglasan aplauz. To je više nego jasna poruka treba istrajavati na međusobnim susretima. To je jedini način da za spokojnu budućnost – kazala je ona.
„Svetosavnik” svuda je prihvaćeno toplo, pa su kao gosti prisustvovali slavi Srpskih domaćina, gsdje sju na radost svih pokazali svoje pjevačko umijeće. U Andrićgradu članovi „Svetosavnika” su bilo gosti na promociji knjige
Ivana Negrišorca „Istraga predaka”, koja po temi, kako ističe Vujačić, govori o onome što se trenutno događa u Crnoj Gori, a to je potiranje srpskog identiteta u svim sferama društvrne svijesti. „Srpsko veče” u Andrićgradu samo je bio prirodan sled onoga o čemu se govorilo i na promociji. Pored pjesama koje je izveo „Svetosavnik” svoje stuhove su govorili, između ostalih,
Milica Bakrač, Budimir Dubak, Selimir Radulović.
Veče poezije i pjesama uljepšano je i zvucima gusala.
– I tamo se smo doživjeli isto ono što smo doživjeli i u Beogradu - topao prijem na svakom koraku. I, eto, nauka - treba da se vođamo, srećemo, a ne da se zatvaramo u svoje granice – poručila je ona.
Put do Andrićgrada ih je odveo i u Višegrad, a kao posebno lijepu uspomenu pamtiće svetosavnici pjevanje na Ćupriji. Ovaj nezaboravni nastup priistekao je iz druženja sa domaćinima, mladim Višegrađanima. Druženje se preselimo na ćupriju.
– A, kako su naši domaćini više puta isticali, ko nije pjevao na ćupriji kao da Višegrad nije posjetio, pjevanje na ovom mostu koji je sam Andrić proslavio, bio je prirodan sled događaja – kazala je ona.
Ploveći Drinom posjetili su članovi „Svetosavnika” Stari brod, stratište 6.000 Srba koji su ustaše i balije ubili tokom nekoliko dana u Drugom svjetskom ratu.
– Osjetili smo potrebu da se pozdravimo sa njihovim senima pjesmom „Vječnaja pamjat”. A, u povratku u Podgoricu posjetili smo su u Čajniče, gdje se nalazi poslije Ostroga najveća pravoslavna svetinja na ovim prostorima - čudesna ikona presvete Bogorodice čajničke. Na dar smo dobili blagoslov starešine hrama i jednu veliku ikonu – kazala je predsjednica Srpskog pjevačkog društva Jovanka Vujačić.
S.Ć.
Od jeseni o zadužbinama Nemanjića na tlu Crne GoreSastavni dio svake „Srpske večeri“ dosad je podgorički paroh
Predrag Šćepanović. Tako će biti i u buduće, najavljuje Jadranka Vujačić.
– Ne može se organizovati ni jedan program bez crkve. Vjekove i vjekove, sve nedaće, preživjeli smo uz crkvu i sa crkvom. tako je i sada, u Crnoj Gori. zato je otac predrag Šćepanović sa nama. On ima značajnu ulogu u ovom programu u čijem je koncipiranju i učesrtvovao. Jedan dio te večeri je njegov. on nam govori o Sv. Petru Cetinjskom, govori stihove Matije Bećkovića, o identitetu. od septembra otac Šćepanpović će tokom svake „Srspske večeri” besjediti o zadužbinama Nemanjića u Crnoj Gori. Jer mi Srbi nismo od juče ovdje – rekla je Vujačić.”Svako gostovanje „Svetosavnika” na neki način je u pokloničko. Tako su članovi pjevačko društva na putovanju za Beograd obišli manastire Mileševo i Rakovicu