Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Akter „Snimka” vraćen u MUP * Traže ostavku Vlade i fer referendum * Lažna dojava ispraznila Deltu * Za sedam godina pozajmili tri milijarde eura * Akter „Snimka” vraćen u MUP * Drugi krug * Derište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jelena Dubak, generalni sekertar Crvenog krsta CG:
Romi i Egipćani danas žive u kvalitetnijim uslovima.

Vic Dana :)

Zarobe Njemci crnogorskog partizana u ratu i počnu da ga muče ne bi li im odao tajne šifre. Mučili ga oni tako nedjelju dana najtežim mukama, ali Crnogorac ni riječi da kaže. Pomisle oni da on stvarno ne zna te šifre i puste ga.
Kada se Crnogorac vratio među partizane, pitaju ga drugovi kako su ga ispitivali i šta su mu tražili, a on im odgovori:
- Oca im poganog, ispituju sve, mnogo traže. Ljudi, moj vam je savjet da učite sve te šifre - ja nijednu nisam znao, zamalo me strijeljaše zbog toga.

- Baš vam je pametna beba - obraća se čovjek u parku mladoj majci.
- Naravno, išla je samnom devet mjeseci u gimnaziju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura KNJIGA „KARI ŠABANOVI” ALEKSANDRA LESA IVANOVIĆA PREDSTAVLJENA U KRIPTI SABORNOG HRAMA U PODGORICI
Stihovi svjedoci tople duše
Dan - novi portal
Knji­ga Alek­san­dra Le­sa Iva­no­vi­ća ,,Ka­ri Ša­ba­no­vi”, pred­sta­vlje­na je pred broj­nom pu­bli­kom u krip­ti Sa­bor­nog hra­ma Hri­sto­vog vas­kr­se­nja u Pod­go­ri­ci. O knji­zi su go­vo­ri­li Dra­gan La­ki­će­vić, No­vi­ca Đu­rić, Bu­di­mir Du­bak i prof. dr Mi­lo Lom­par, dok je gost ve­če­ri bio pje­snik Mi­ro­slav Mak­si­mo­vić.
– Oso­bi­na naj­bo­ljih pje­sa­ma i pje­sni­ka je­ste da se pje­sme br­zo pri­ma­ju i la­ko pam­te, a jed­na od glav­nih oso­bi­na po­e­zi­je Alek­san­dra Le­sa Iva­no­vi­ća je­ste i lir­ska mu­zi­kal­nost zbog ko­je se nje­go­ve pje­sme la­ko uče. Ta lir­ska mu­zi­kal­nost spa­ja ga sa mo­der­nim pje­sni­ci­ma i pred­sta­vlja od­raz trep­ta­ja čo­vje­ko­ve du­še – ka­zao je knji­žev­nik Dra­gan La­i­će­vić.
On do­da­je da je i lir­ska li­kov­nost još jed­na bit­na oso­bi­na Iva­no­vi­će­ve po­e­zi­je. U nju upra­vo spa­da­ju i pje­snič­ki por­tre­ti i auto­por­tre­ti.
– Lir­ska mi­sa­o­nost Alek­san­dra Le­sa Iva­no­vi­ća ni­je de­kla­ra­tiv­na, već ne­po­sred­na. U pje­smi ,,Lju­di sjen­ke” mo­že se vi­dje­ti ka­ko se ta lir­ska mi­sa­o­nost is­po­lja­va či­ta­vom pje­smom – sma­tra La­ki­će­vić.
Pred­sjed­nik Udru­že­nja knji­žev­ni­ka Cr­ne Go­re No­vi­ca Đu­rić is­ti­če da je Iva­no­vić je­dan od naj­a­u­ten­tič­ni­jih li­ri­ča­ra me­đu pje­sni­ci­ma.
– Za po­e­zi­ju Le­sa Iva­no­vi­ća mo­ra se re­ći da je ona svje­do­čan­stvo nje­go­ve to­ple, bri­žlji­ve i ta­na­ne du­še. Bož­je do­bro­vo­lje, za­vjet­no kao iz Bi­bli­je is­tka­ne. I ne tre­ba pi­ta­ti je li pje­snik bio vje­ru­ju­ći čo­vjek, ka­ko se to da­nas sve če­šće ču­je, već či­ta­ti, i po­no­vo či­ta­ti na­kon če­ga sjaj Bož­jeg slo­vo­gla­sja pi­šče­va prah bi­va svje­tlost. No, o svje­tlo­sti i ta­mi ljud­skog po­sto­ja­nja pje­va­ju svi pje­sni­ci. Sva­ko iz svog sr­ca. A u Le­so­voj po­e­zi­ji kao sjen­ka, kao obi­ljež­je, su­ton na­ja­vlju­je sve nje­go­ve pat­nje, stra­da­nja i vječ­nu, do smrt­ne ure, za­pi­ta­nost nad sud­bi­nom svo­je po­ro­di­ce – sma­tra Đu­rić. Is­ti­če da je ,,su­ton u po­e­zi­ji Iva­no­vi­ća i onaj su­ton u „Ka­ri­ma Ša­ba­no­vim”, ali i onaj su­ton pla­vi u „Dvi­je ja­si­ke”, i iz pje­sme „Na pri­sil­noj stra­ži pe­va” oprez da se slo­bo­da „iz ta­me ne pri­šu­nja” či­me šap­će bi­blij­sku isti­nu na ko­ju, do kra­ja ži­vo­ta, ni na tren ni­je za­bo­ra­vljao.
– U pje­sma­ma Iva­no­vi­ća ja­sno su na­zna­če­ne sve nje­go­ve pat­nje, slut­nje, ne­moć, usa­mlje­nost, žal, sa­mo­ća, tu­ga, opro­štaj i ri­jet­ko se po­ja­vlju­je onaj obe­ća­va­ju­ći po­gled kroz pro­zor na­de gdje uza­lud­no oče­ku­je ono če­ga ne­ma. I zna pje­snik da to­ga i ne­će bi­ti, ali tre­ba vje­ro­va­ti ka­ko je mo­žda naj­ve­će ono če­ga ne­ma – po­ja­šnja­va No­vi­ca Đu­rić.
Knji­žev­nik Bu­di­mir Du­bak Iva­no­vi­ća je na­zvao ,,pje­sni­kom sjen­ke”. Svo­je pje­va­nje o sjen­ci za­o­kru­žu­je u pje­smi – auto­por­tre­tu ,,Lju­di – sjen­ke”.
– On na­bra­ja ti­po­ve lju­di – sjen­ki. Jed­ni ,,kao da no­gom stu­pa­ju po pa­mu­ku”; dru­gi su ću­tlji­vi pat­ni­ci, ko­ji na te­ška ogre­še­nja o njih, pro­la­ze ,,ne­vi­ni, na­lik cvi­je­tu”; tre­ći su usa­mlje­ni i bo­ni ,,što ži­ve kao sa­mot­na i di­vlja dra­ča/ ali sa bo­dlja­ma unu­tra okre­nu­tim.” Za­jed­nič­ko im je to što ,,mi­le kao sjen­ke”. Tek kad ne­sta­nu, sa­zna­je­mo, s po­smrt­nih pla­ka­ta, ,,da su i oni sa na­ma ži­vje­li”. Je­dan od tih lju­di – sjen­ki je bio i pje­snik Alek­san­dar Iva­no­vić, či­je dje­lo osta­je traj­no u na­šoj knji­žev­no­sti – ka­zao je knji­žev­nik Bu­di­mir Du­bak. On je do­dao da je ,,sjen­ka Pu­sti­nja­ka ce­tinj­skog i Lov­ćen­skog Taj­no­vid­ca obi­lje­ži­la i ži­vot i po­e­zi­ju Alek­san­dra Iva­no­vi­ća”.
Prof. dr Mi­lo Lom­par is­ta­kao je da ako bi htje­li da ozna­či­mo oso­be­nost pje­snič­kog is­ku­stva Alek­san­dra Iva­no­vi­ća jed­nim poj­mom, on­da bi to bi­la ,,lir­ska me­ta­fi­zi­ka”.
– Me­ta­fi­zič­ki pje­sni­ci če­sto od­go­va­ra­ju na osnov­na pi­ta­nja čo­vje­ko­vog po­sta­nja, a lir­ska me­ta­fi­zi­ka to­me da­je po­se­ban ton, po­mi­je­ra­ju­ći ga od spo­lja­šnjeg ka unu­tra­šnjem. Po­e­zi­ja Alek­san­dra Iva­no­vi­ća se po­ja­vlju­je kao iz­ra­zi­to me­ta­fi­zič­ka po­e­zi­ja – ka­zao je prof. dr Mi­lo Lom­par. On je, iz­me­đu osta­log, do­dao i da je osnov­ni do­ži­vljaj svi­je­ta ovog pje­sni­ka me­lan­ho­li­čan.
Gost ve­če­ri, la­u­re­at na­gra­de ,,Je­le­na Bal­šić”, pje­snik Mi­ro­slav Mak­si­mo­vić, pro­či­tao je Iva­no­vi­će­vu pje­smu ,,Ka­ri Ša­ba­no­vi”. Pro­gram je vo­di­la Ma­ri­ja Ja­nju­še­vić ko­ja je ka­zi­va­la ne­ko­li­ko Iva­no­vi­će­vih sti­ho­va i bi­o­gra­fi­ju.A.Ć.


Uti­ca­ji

– Li­ri­čar Alek­san­dar Iva­no­vić se ni­je ugle­dao na Nje­go­ša kao pje­sni­ka. Pri­klo­nio se uti­ca­ji­ma svo­jih pret­hod­ni­ka, Jo­va­na Du­či­ća i Alek­se Šan­ti­ća. Na­ro­či­to ovog dru­gog. Evo­ka­ci­ja pro­šlo­sti, u vi­du pro­sto­ra sre­će, i su­če­lja­va­nje uspo­me­na iz dje­tinj­stva sa sa­da­šnjo­šću, ko­ja je u zna­ku tje­sko­be, tu­ge i slut­nje smr­ti, osnov­na je nit ko­ja spa­ja po­e­zi­ju Alek­san­dra Iva­no­vi­ća sa Šan­ti­će­vom – ka­zao je knji­žev­nik Bu­di­mir Du­bak.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"