U čast 522 godine od izlaska prve knjige kod Južnih Slovena, „Oktoiha prvoglasnika”, u podgoričkom Duhovnom centru „Simeon Mirotočivi”, na Nemanjinom gradu, održano je književno veče.
Predavanje o značaju događaja, od 4. januara 1494. godine kada je iz štamparije Crnojevića na Obodu izašao „Oktoih prvoglasnih”, i važnosti ovog datuma koji označava početak nove ere pismenosti u Južnih Slovena održali su književnik Budimir Dubak i direktor štamparije „Obod” Budimir Novosel.
- Na dvoru Ivana Crnojevića postojao je skriptorij. I to je, bez sumnje, presudno uticalo na njegovog učenog i dalekovidog sina, Đurađa, koji je upamćen u istoriji kao ,,lijep i visok čovjek” i ,,veliki ljubitelj knjige i vješt ratnik”. Naslijedivši presto oca, Đurađ nastavlja prosvjetiteljsku djelatnost, osnivajući i prvu ćiriličnu štampariju na Balkanu, nepunih 40 godina od pronalaska štampe i pojave Gutenbergove Biblije, 1455. godine – kazao je književnik Budimir Dubak. On je podsjetio da je „Oktoih” i ostale svete knjige rukodjelisao monah Makarije sa još sedam kaluđera.
- „Oktoih” je liturgijska knjiga, u čiji sadržaj je upućeno malo savremenih čitalaca, koji su laici za ovakvu vrstu štiva. To je svojevrsni zbornik himni velikih vizantijskih pjesnika, među kojima su najveći hrišćanski pjesnik, Jovan Damaskin, kao i Studiti i vizantijski carevi, Lav Mudri i Konstantin Porfirogenit. Bogoslužbena poezija ,,Oktoiha” inspirativna je za pjesnike u svim vremenima i svim hrišćanskim narodima. Ona podstiče i na razmišljanje o vječnom i dubinskom odnosu između poezije i religije – pojašnjava Dubak.
Budimir Novosel je kazao da je izlazak ,,Oktoiha” bio najveći kulturni događaj ne samo u srpstvu, već i u čitavom slovenstvu.
– Taj kulturni događaj će s ponosom hraniti naše naraštaje, ravno najslavnijoj pobjedi na bojnom polju. Osim toga, ovaj kulturni dobitak, kojeg treba da bude svjestan srpski i crnogorski narod, u ovo doba kad mu prijeti zatiranje kulturnog i nacionalnog identiteta. U toj kulturnoj borbi i te kako nam treba kulturnog oružja, a Obodska štamparija je jedno sa najvećim kalibrom i dometom. Bez nje bi bili gotovo duhovna sirotinja, bez ostavštine za budućnost. Zato je ona na ovim prostorima naoružavala sviješću naše slavne pretke, da bi mogli koračati uporedo sa najprosvjećenijim narodima Evrope – kazao je Novosel.
On je dodao da je Obodska štamparija najpouzdaniji svjedok o stepenu kulture na ovim prostorima.
- Ona je zbog istorijskih previranja prekidala kontinuitet u radu, prvo zbog nekoliko turskih najezda i pohara, gdje su čak jednom njena olovna slova pretapana u puščana zrna, zatim pustošenje i pljačku Cetinja od strane austrougarske vojske, tačno prije 100 godina. Preživjela je štamparija ,,Obod” i italijansku i njemačku okupaciju u Drugom svjetskom ratu, pa svima nama poznatu tajkunsku privatizaciju devedesetih godina prošloga vijeka. Sve je to izdržala zahvaljujući vjerovatno Božjoj promisli i nicala kao feniks. Danas postoji kao moderno štamparsko preduzeće sa šezdesetak zaposlenih radnika i ukupnim prihodom od 1.100.000 eura. I danas odolijeva u smanjenom tržištu uz nelojalnu konkurenciju i posrnulu privredu – zaključio je Novosel.
Organizatori večeri, koje je upriličeno u okviru Dana prve štampane knjige u Crnoj Gori, bili su Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore, IŠM „Oktoih” i Udruženje književnika Crne Gore.
Stihove su govorili pjesnici Ranko Jovović, Bećir Vuković, Andrija Radulović, Ilija Lakušić, Novica Đurić, Milutin Mićović, Radojica Rajo Bulatović, Radomir Uljarević, Milan Rajević, Slobodan Milić i Rajka Mugoša.
Nakon završenog programa IŠM „Oktoih” je organizovao koktel.
A.Ć.
Značajni datumi
- Datum 4. januar jeste jedan od najvećih datuma u istoriji Crne Gore, koji je zanemaren. To bi mogao biti svojevrsni dan kulture. Nadamo se da će ubuduće ovaj datum biti prepoznat i bolje obilježen – kazao je književnik Radomir Uljarević. Pozdravljajući skup, predsjednik UKCG, Novica Đurić je podsjetio da se u ovoj godini obilježavaju i dva značajna datuma za kulturu Crne Gore, a to su 70 godina UKCG i isto toliko godina književnog časopisa ,,Stvaranje”.